سفیر ارمنستان در تهران اعلام کرد: در راستای تعمیق روابط فرهنگی تهران ـ ایروان هفته فیلم ارمنستان از اول تا هفتم مردادماه در سه شهر تهران، مشهد و شیراز برگزار می‌شود.

به گزارش آوا دیپلماتیک، آرتاشس تومانیان در نشستی خبری در سفارت ارمنستان در تهران گفت: با همکاری سفارت ارمنستان در تهران و همچنین اداره سینمایی هنر و تجربه، هفته فیلم ارمنستان در خانه هنرمندان ایران، سینما هویزه مشهد و سینما گلستان شیراز از تاریخ اول مرداد ماه تا هفتم مرداد ماه با نمایش 10 فیلم سینمایی برگزار می‌شود.

این مقام ارمنستانی در تهران در ابتدای صحبت‌های خود با ارائه توضیحاتی در مورد وضعیت سینمای ارمنستان و تاثیراتی که هنرمندان ارمنستانی در سینمای جهان و همچنین ایران داشته‌اند، گفت: ارامنه در کنار این‌که اثراتی جدی در سینمای جهان داشته‌اند در تاریخ سینمای ایران نیز چنین نقشی را ایفا کردند و شاید بتوان گفت در شکل‌گیری ابتدایی سینمای ایران نقش آفرین بوده‌اند.

وی با بیان این‌که در هفته فیلم ارمنستان فیلم‌های معاصر ارمنستان به نمایش در می‌آید، تصریح کرد: این فیلم‌ها با همکاری ایران و ارمنستان انتخاب شده و از بین 70 فیلم سینمایی ارائه شده 10 فیلم انتخاب شده‌اند.

سفیر این کشور همسایه در ایران با اشاره به این‌که در جریان برگزاری هفته فیلم ارمنستان دو کارگردان مشهور ارمنی “آرام شهبازیان” و “آرن واتیان” به تهران سفر خواهند کرد، اظهار کرد: در جریان این رویداد فرهنگی چند کارگاه فیلم‌سازی نیز با حضور هنرمندان و کارگردانان ارمنی برگزار می‌شود.

آرتاشس تومانیان در مورد جزئیات مراسم افتتاحیه این رویداد فرهنگی تصریح کرد: مراسم افتتاحیه هفته فیلم ارمنستان، اول مرداد ماه در ساعت 18 در خانه هنرمندان ایران و با نمایش فیلم « عشق من، موسکویچ» برگزار می‌شود.

وی با دعوت از شهروندان ایرانی برای حضور در هفته فیلم ارمنستان و دیدن فیلم‌های اکران شده گفت: هدف ما معرفی فرهنگ و سینمای ارمنستان به مردم ایران و تعمیق روابط فرهنگی بین دو کشور است.

سفیر ارمنستان در تهران هم‌چنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان این‌که فیلم‌های ایرانی مرتب در ارمنستان به نمایش در می‌آیند و در سینماهای ارمنستان و جشنواره‌های فیلم این کشور حضوری پررنگ دارد، ادامه داد: سینمای ایران جایگاه خاصی در جهان دارد و با آن با احترام برخورد می‌شود.

وی با بیان اینکه تعدادی از فیلم‌های ایرانی از تلویزیون ارمنستان نیز پخش شده است، ادامه داد: در پاییز امسال با همکاری موزه تاریخ ارمنستان و موزه ملی ایران نمایشگاهی به مدت سه ماه برگزار خواهد شد.

سفیر ارمنستان در تهران با بیان اینکه تلاش داریم جشنواره های موسیقی و تئاتر نیز در تهران برگزار کنیم، تصریح کرد: فیلم هایی که در هفته فیلم ارمنستان نشان داده می شوند فیلم‌های معاصر ارمنستان هستند و تلاش می‌کنیم که در آینده این زمینه فراهم شود تا فیلم‌های کلاسیک ارمنستان نیز برای شهروندان ایرانی به نمایش در آیند.

در برنامه هفته فیلم جمهوری ارمنستان فیلم‌هایی همچون «عشق من، موسکویچ»، « صدای سکوت»، «اگر فقط همه»،«نفرین شدگان» و فیلم‌های کوتاه «طرح‌های ارمنی»، «کسوف»، «مرد رسی»، «نجاری در انتظار یک پسر» و فیلم مستند «نقشه رستگاری» به نمایش در می‌آید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin