در نشست مشترک سفیر صربستان در تهران و رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران بر تبادل هیات‌های تجاری و تازه‌ترین اطلاعات مربوط به ظرفیت‌های اقتصادی میان ایران و صربستان تاکید شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، رئیس اتاق ایران در این نشست با اشاره به اقتصاد نوظهور صربستان گفت: در دور جدید مسئولیت هیات رئیسه اتاق ایران تمرکز زیادی بر فعالیت‌های بین‌المللی داریم و در این میان به ویژه کشورهایی که مزیت اقتصادی دارند در اولویت هستند. بنابراین با کمک سفارت صربستان می توان قدم‌های خوبی برای توسعه روابط تجاری برداریم.

حسین سلاح‌ورزی با اشاره به سفر سال گذشته هیات تجاری ایران به صربستان ادامه داد: در این سفر راه‌حل‌هایی به عنوان مکانیزم پرداخت مورد توافق قرار گرفت که باید تمرکز بیشتری برای اجرایی کردن آن‌ها داشته باشیم.

رئیس اتاق ایران با تاکید بر مجموعه ای از مزیت ها و تنوع کالایی در روابط تجاری ایران و صربستان ادامه داد: ما در اتاق ایران آماده تبادل هیات های تجاری با صربستان هستیم و در راستای حضور یک هیات تجاری صرب حتما با اتاق صربستان ارتباط برقرار خواهیم کرد.

دراگان تودورویچ سفیر صربستان در تهران نیز با تبریک ریاست سلاح‌ورزی بر اتاق ایران و با استقبال از پیشنهاد سفر هیات تجاری صرب به ایران گفت: در اکتبر و یا نوامبر امسال کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و صربستان در تهران برگزار خواهد شد که می‌توان یک هیات تجاری نیز هم‌زمان با این رویداد به ایران فرستاد. همچنین ده روز ردیگر ئیس مجلس صربستان و بعد از دو هفته معاون وزیر خارجه ما به ایران می‌آیند. می‌توان در این سفرها هم برای حضور هیات‌های تجاری هماهنگی‌هایی انجام داد.

او با تاکید بر ضرورت تبادل اطلاعات تجاری میان فعالان اقتصادی ایران و صربستان ادامه داد: اتاق مشترک یکی از بهترین راه‌ها برای تبادل این اطلاعات خواهد بود.

به گفته او کشاورزی مهم‌ترین زمینه تجارت ایران و صربستان است و پتانسیل خیلی خوبی در این زمینه برای افزایش همکاری‌ها وجود دارد.

سلاح‌ورزی نیز با اشاره به برگزاری کمیسیون مشترک گفت: ما در اتاق ایران خواسته‌های مربوط به بخش خصوصی و موانع همکاری‌های تجاری و راهکارهای رفع هرکدام را مشخص کرده و با تبدیل آن‌ها به خواسته‌های عملیاتی، سعی می‌کنیم این موارد در دستور کار کمیسیون مشترک قرار بگیرد.

او تاکید کرد: همچنین لیستی از شرکت‌های ایرانی علاقه‌مند به کار با صربستان در حوزه‌های مختلف از جمله گردشگری، اقتصاد هنر و صنعت و کشاورزی را آماده کرده و این لیست را با اتاق صربستان تبادل خواهیم کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin