“غلامحسین شافعی” رئیس اتاق ایران با “سریو استاوا” سفیر هند دیدار و درباره توسعه مناسبات اقتصادی بین دو کشور تبادل نظر کرد.به گزارش آوا دیپلماتیک، “غلامحسین شافعی” رئیس اتاق ایران طی دیدار با “سریو استاوا” سفیر هند در ایران ضمن اشاره به تغییر و تحول مسیرهای ارتباطی ایران بعد از تحریم‌ها، گفت: مسیرهای ارتباطی ایران در امر تجارت با كشورهای همسایه بعد از تحریم‌ها دچار تغییر شده و دولت ایران توسعه حمل و نقل ریلی را جز برنامه‌های اصلی خود قرار داده است.
وی در ادامه به پروژه اتصال راه‌آهن مشهد به هرات افغانستان اشاره کرد و این اتصال بسیار مؤثر دانست.
در این دیدار “سریو استاوا” سفیر هند در ایران از تعیین یك خط اعتباری یك میلیارد دلاری از سوی دولت هند برای كشور ایران خبر داد و گفت: طبق رایزنی‌های صورت گرفته قرار است این میزان در راستای توسعه خطوط ریلی ایران مورد استفاده قرار گیرد.
وی ادامه داد: بندر چابهار یكی از بنادر مهم برای هند به منظور توسعه سطح روابط تجاری با ایران به شمار می‌آید. بنابراین به دنبال آن هستیم كه با مذاكره به توسعه این منطقه دست یابیم.
سریواستاوا 3 نكته برای توسعه بندر چابهار مطرح كرد و ادامه داد: سرمایه‌گذاری و توسعه خطوط ریلی این بندر در اولویت قرار دارد.
سفیر هند در ایران یادآور شد: دولت هند افزون بر 300 میلیون دلار برای سرمایه‌گذاری در این بندر در نظر گرفته است.
وی خاطرنشان كرد: دولت هند برنامه‌های بسیاری برای توسعه همكاری با ایران دارد چرا كه در حال حاضر این كشور برای تجارت با سایر نقاط دنیا مانند كشورهای CIS مجبور به استفاده از مسیرهای طولانی است. اگر بتواند از طریق ایران تجارت خود را انجام دهد هم در زمان و هم در هزینه صرفه‌جویی خواهد كرد.
سریو استاوا از فراهم شدن زمینه ارائه تسهیلات چون یوزانس از طریق چند بانك هندی به واردكنندگان ایرانی خبر داد و تشریح كرد: هزینه این تسهیلات 10 درصد است كه مدت‌دار بوده كه در 3 الی 6 ماه قابل پرداخت خواهد بود. البته ریسك تبادل پول را نیز از بین می‌برد.
سفیر هند تقویت خط كشتیرانی چابهار را نیز مورد توجه قرار داد و گفت: این مهم از طریق بخش خصوصی دنبال می‌شود. شركتی وجود دارد كه جز بهترین‌ها در هند بوده و در حوزه حمل و نقل دریایی محصولات پتروشیمی فعالیت می‌كند و آمادگی سرمایه‌گذاری در بندر چابهار را دارد.
وی همچنین از برگزاری همایش و سمینارهایی با هدف آشنایی بیشتر فعالان اقتصادی با تسهیلاتی كه دولت هند در نظر گرفته است خبر داد. براساس گفته‌های سفیر هند قرار است این برنامه‌های یك روزه در شهرهای تهران، مشهد، زاهدان و بندر چابهار برگزار شود.
سریو استاوا در ادامه از پیشنهاداتی مبنی بر امضای تفاهم‌نامه تجاری بین ایران، هند و افغانستان و تقویت كریدور شمال به جنوب ایران سخن گفت. وی تشریح كرد: كریدور شمال به جنوب ایران مانند مسیر عكس آن فعال نیست. كه این موضوع موجب افزایش هزینه‌های حمل و نقل می‌شود.
سفیر هند در ایران در بخش پایانی سخنان خود به میزان صادرات و واردات این كشور در ارتباط با ایران اشاره كرد. در حال حاضر صادرات هند به ایران 5 میلیون دلار، واردت هند از ایران در بخش محصولات نفتی 8 میلیارد دلار و در مورد سایر كالاها 2 میلیارد دلار برآورد می‌شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin