سفیر اندونزی در ایران، تأکید کرد: آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان رهبر ایران، می‌دانند که چگونه تمدن نوین اسلامی در جهان ایجاد می‌شود به همین دلیل باید سخنان ایشان توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

به گزارش آوا دیپلماتیک، اوکتاوینو علیم الدین در سمینار بین‌المللی شاخص‌های تمدن نوین اسلامی که در دانشگاه مذاهب اسلامی تهران برگزار شد، به بررسی نقش ایران در تمدن سازی نوین اسلامی پرداخت و اظهار کرد: هر چند اندونزی کشور اسلامی بزرگی است ولی ما ایران را به عنوان الگوی جامعه اسلامی می‌دانیم. دستاوردهای ایران برای جامعه اسلامی بسیار مهم و پر اهمیت است.

وی افزود: تمدن نوین اسلامی در عصر نبی اکرم(ص) نیز وجود داشته، ولی پس از ایشان نسبت به آن بی‌توجهی شد. امروزه جمهوری اسلامی ایران به این موضوع توجه ویژه‌ای دارد و اندونزی نیز به عنوان یک کشور اسلامی اهمیت تمدن نوین اسلامی را درک کرد.

سفیر اندونزی در ایران، سخنان امام راحل و رهبر معظم انقلاب درباره تمدن نوین اسلامی را بسیار پر اهمیت دانست و تأکید کرد: مسلما آیت الله خامنه‌ای به عنوان رهبر ایران می‌دانند که چگونه تمدن نوین اسلامی در جهان ایجاد می‌شود به همین دلیل باید به سخنان ایشان توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

وی ادامه داد: تمدن نوین اسلامی در گذشته در عرصه‌های مختلف علمی، فرهنگی، اجتماعی، پزشکی و… پیشرفت بسیار فراوانی داشت و امروزه شاهد هستیم ایران نیز همین راه را ادامه می‌دهد. ایرانیان در قرن هشتم تمدن بسیار پیشرفته‌ای داشته‌اند که مهم‌ترین بخش آن پزشکی بود و باید توجه کنیم چگونه به این تمدن رسیده‌اند.

علیم الدین با بیان این که امور دینی در تمدن اسلامی باید محور باشد، تصریح کرد: در دنیای کنونی شاهد هستیم که در کشورهای اسلامی اختلاف وجود دارد، به همین دلیل باید یک دولت اسلامی بتواند این مشکل را حل کند. نقش یک دولت اسلامی برای حفظ تمدن نوین اسلامی بسیار حائز اهمیت است.

او همچنین دستاوردهای دانشگاه‌های اسلامی در ایجاد تمدن نوین اسلامی را بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: می‌توان با ایجاد همبستگی میان امت اسلامی برای تمدن نوین اسلامی آینده بسیار روشنی متصور شد. البته ایجاد وحدت کار بسیار سختی است چون برخی از انسان‌ها به جای مطرح کردن مشترکات، مباحث اختلافی را مطرح می‌کنند.

سفیر اندونزی در ایران عنوان کرد: ما وظیفه داریم در میان ادیان وحدت ایجاد کنیم. در میان مذاهب اسلامی نیز غیر از این که وظیفه داریم وحدت را حفظ کنیم باید کاری کنیم که مسلمانان به سمت افراطی‌گیری کشیده نشوند. وجود داعشی‌ها نشان می‌دهد که اشتباهات فراوانی در فهم دین داریم به همین دلیل باید این اشتباه را برطرف کنیم.

او ادامه داد: یکی از وظایف اصلی مسلمانان پیشرفت است. مسلمانان باید به یکدیگر اعتماد کرده و اختلاف نظرها را که سبب ایجاد تفرقه می‌شود کنار بگذارند و به سمت پیشرفت حرکت کنند. امت اسلامی بدون علم به پیشرفت و تمدن نوین اسلامی نمی‌رسند. باید اختلافات را کنار بگذاریم. در حال حاضر برای جامعه اسلامی بحث سنی و شیعه مطرح نیست بلکه مشکلات دیگری داریم که باید به آن‌ها توجه کنیم. با رفع این مشکلات است که می‌توانیم به تمدن نوین اسلامی برسیم.

علیم الدین راهکار دیگر رسیدن به تمدن نوین اسلامی را رسیدن به اقتصاد اسلامی دانست و تأکید کرد: متأسفانه ما هنوز به اقتصاد اسلامی مورد پذیرش جهان نرسیده‌ایم.

وی در پایان بر همکاری بیشتر دانشگاه‌های ایران و اندونزی تأکید و اظهار کرد: امیدواریم چنین برنامه‌هایی ادامه داشته باشد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin