استاندار خراسان شمالی در دیدار با سفیر قرقیزستان بر لزوم راه اندازی پروازهای مستقیم بیشکک به مشهد و تهران تاکید کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، خباز در این دیدار خاطرنشان کرد: برقراری پرواز مستقیم بین بیشکک پایتخت کشور قرقیزستان و مشهد و حتی بجنورد برای افزایش ارتباطات و میزان مبادلات بسیار موثر خواهد بود بنابراین اولین درخواست ما از این کشور تحقق این امر است.

وی افزود: میزان مبادلات ما با کشور قرقیزستان در سال های گذشته افزایش یافته و در سال  96 به 46 میلیون دلار رسیده است اما این میزان می تواند با گسترش ارتباطات حداقل به ده برابر مقدار کنونی افزایش یابد.

وی ادامه داد: با شروع فعالیت سفیر جدید قرقیزستان در ایران بازه زمانی صدور روادید کوتاه شده است که جای قدردانی دارد و درخواست دیگر ما حضور رئیس اتاق بازرگانی و هیئت تجاری این کشور در خراسان شمالی است و هم چنین بر جلوگیری از پرداخت مالیات مضاعف تاجران و بازرگانان دو کشور هم تاکید دارم.

خباز با ابراز تمایل به تحقق پیشنهاد خواهرخواندگی شهر بجنورد و استان خراسان شمالی با یکی از استان های کشور قرقیزستان که از سوی سفیر این کشور طرح شد، گفت: این کار موجب افزایش ارتباطات مادی و معنوی دو کشور خواهد شد.

وی با اشاره به قابلیت های بالقوه و بالفعل خراسان شمالی در حوزه کشاورزی، صنعت و معدن، گردشگری و صدور خدمات و ضمن تاکید بر ضرورت گسترش ارتباط بین بخش خصوصی دو کشور، تصریح کرد: با تحقق این اقدامات می توانیم در آینده ای نزدیک رشد مبادلات تجاری و بازرگانی بین دو کشور را شاهد باشیم.

وی یادآور شد: با توجه به قوانین حمایتی موجود در کشور در قبال سرمایه گذاری خارجی و نیز مهمان نوازی مردم ایران و خراسان شمالی، از حضور سرمایه گذاران خارجی به خصوص فعالان اقتصادی قرقیزستان در استان به طور کامل حمایت و پیشنهاد می کنیم با سفر به این استان از نزدیک ظرفیت های موجود ما را مشاهده کنند.

در این دیدار، سفیر قرقیزستان در ایران هم گفت: با هدف گسترش ارتباطات پیشنهاد ایجاد یک کمیته مشترک بین استانداری خراسان شمالی و سفارت قرقیزستان را دارم تا محورهای مورد علاقه طرفین مورد پیگیری قرار گیرد.

عبدالرزاق اف با تاکید بر افزایش مراودات به نفع مردم دو کشور، افزود: بنده پیش از حضور در خراسان شمالی گذشته این استان را مطالعه کردم و متوجه شدم خراسان شمالی دارای قدمت تاریخی زیادی است و امیدوارم سفر بنده و هیئت همراهم باعث گسترش روابط اقتصادی و سیاسی دو کشور شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin