سفارت پاکستان در تهران درباره تنش های اخیر میان هند و پاکستان بیانیه مطبوعاتی به شرح ذیل صادر کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سفارت جمهوری اسلامی پاكستان در ایران می خواهد بدین وسیله اطلاعات به روز رسانی شده ای را در رابطه با وضعیت خطرناكی كه در مرز مشترك پاكستان و هند به وجود آمده است، ارائه دهد. این تنش ها در پی حادثه پولواما در 25 بهمن (14 فوریه) در جامو و كشمیر تحت اشغال هند روی داده است.

دولت هند و رسانه های هندی بدون هیچ تحقیقی درباره حمله پولواما كمپینی كینه توزانه بر ضد پاكستان به راه انداخته اند.

نخست وزیر جمهوری اسلامی پاكستان بلافاصله پس از وقوع این حادثه اعلام کرد حاضر است هر گونه اطلاعات قابل پیگیری در رابطه با حادثه پولواما را با دولت هند به اشتراك بگذارد و آمادگی دارد تا مساله پیچیده و بغرنج كشمیر را از طریق گفتگو و مذاكره حل كند. با این حال متاسفانه دولت هند به این حركت خیرخواهانه روی خوش نشان نداد و در عوض یك عملیات تهاجمی نظامی در داخل خاك پاكستان انجام داد. بنابرین پاكستان مجبور شد تا در برابر این تهاجم نظامی مقابله به مثل كند.

جلسه اضطراری كمیته امنیت ملی پاكستان در روزسه شنبه 7 اسفند (26 فوریه) به دستور نخست وزیر پاكستان (عمران خان) تشكیل شد. در این جلسه ادعاهای خیالی هند مبنی بر حمله به یك پایگاه تروریستی در بالاكوت پاكستان رد شد، بر رفتار غیر مسوولانه دولت هند كه محاسبات انتخاباتی به آن انگیزه داده بود، تاكید شد و مصمم بودن پاكستان برای پاسخگویی به این اقدام تهاجمی و كمك گرفتن از رهبران دولتی در عرصه جهانی برای بر ملا كردن سیاستهای غیر مسوولانه هند در منطقه مكرراً عنوان شد.

سفارت جمهوری اسلامی پاكستان در تهران می خواهد از دولت جمهوری اسلامی ایران مصرانه تقاضا كند كه نقشی فعال در تنش زدایی و یافتن راه حلی صلح آمیز برای این معضل ایفا كند.

اطلاعات و به روز رسانی درباره حادثه پولواما و پیامدهای ناگوار آن جهت اطلاع به این متن ضمیمه شده است:

* پاکستان همواره بر نگرانی­های خود در مورد برنامه­های دولت هند برای استفاده از پدیده شوم تروریسم در راستای اهداف سیاسی و انتخاباتی خود پیش از انتخابات عمومی پیشرو تأکید داشته است.

* متأسفانه، در هند این الگوی همیشگی مشاهده می­شود که انگشت اتهام را فوراً به سوی پاکستان نشانه رود؛ بدون آنکه تحقیقاتی انجام گیرد و یا شواهد موثقی وجود داشته باشد.

* در مورد حاضر نیز به محض بیرون آمدن گزارش­ها، زخم زبان­ها علیه پاکستان آغاز شد. به علاوه این سخنان تند و تیز نابخردانه همراه با لحن غیرمسئولانه، تهدیدآمیز وتلافی جویانه­ی مقامات بلندپایه هند نیز همراه بود.

* شرایط پیرامون حادثه پولواما را باید در متن نشست FATF مورخ 18 فوریه، جلسه دادگاه عمومی پرونده کلبوشن یاداو در دیوان بین­المللی دادگستری که در 18 فوریه تشکیل شد و جو مثبت موجود در پروسه آشتی و صلح افغانستان (که در آن هند آشکارا احساس انزوا نمود) و بیانات تهاجمی هند درخصوص تکرار «حمله جراحی گونه/گزینشی» (surgical strike) خود که از سال گذشته آغاز شد مورد بررسی قرارداد.

* پاکستان تأکید دارد که هند باید به داخل کشور خود نگاه کرده و به عوامل بومی خود توجه کند. مظنون اصلی یک کشمیری محلی می­باشد.

* حمله پولواما توسط یک جوان کشمیری محلی صورت گرفت. سرکوب بی­سابقه هند در جامو و کشمیر اشغالی، به ویژه در چهار سال اخیر، منجر به بیزاری و در پی آن تشدید مقاومت مردم کشمیر شده است.

* این حمله نباید جهانیان را از مسئله حقیقی کابوس حقوق بشر و فوریت بشردوستانه موجود در جامو وکشمیر که در نتیجه قساوت­های هند ایجاد شده است دور سازد.

* ادامه حملات علیه مردم کشمیر در جامو وکشمیر اشغالی و مورد هدف قراردادن دانش آموزان و دانشجویان کشمیری در هند با همدستی دولت هند که در مقابل احساسات جمعی برانگیخته شده­­ی پس از حادثه پولواما بعنوان یک دولت بی اعتنا نسبت به سرکوب بیشتر مردم کشمیر در جامو وکشمیر اشغالی.

* پاکستان در حمله پولواما دخالت نداشت. اتهامات هند بی اساس و برپایه یک ویدیو رسانه اجتماعی با محتوایی کاملاً مشکوک می­باشد.

* این حمله در متن نقض بی­شمار حقوق بشر صورت گرفته است که اسناد آن در گزارش سال گذشته سازمان ملل نیز موجود است.

* جامعه بین­الملل باید بر لحن تهاجمی وستیزه­جویانه هند آگاهی داشته و بر جلوگیری از وخیم شدن بیشتر وضعیت و به خطر افتادن صلح در دو کشور و منطقه توصیه نماید.

* پاکستان همواره بر اهمیت امدادرسانی، مشارکت و گفتمان به منظور حل و فصل مسائل مهم با هند تأکید داشته است. دولت پاکستان ابتکار کریدور کارتارپور را متقبل شد و همواره به هند گفتمان را پیشنهاد داده است.

* پاکستان ابراز آمادگی برای کمک کرده است، درصورتیکه شواهد ملموسی از تحقیقات معتبر در مورد حمله پولواما در اختیار قرارگیرد.

* پاکستان همچنین برای انجام گفتگو با هند در خصوص مسئله تروریسم و همچنین سایر مناقشات موجود ابراز آمادگی کرده است. پاکستان پیشنهاد داده است در صورتیکه هند اطلاعات موثقی را در اختیار بگذارد اقدام نماید. از سوی هند هیچ مدرک مستدلی مبنی­بر تأیید اتهاماتش ارائه نشده است.

* در پاسخ به اتهامات بی­اساس هند پس از حادثه پولواما، پاکستان صادقانه پیشنهاد همکاری در تحقیقات را داده­ بود و همچنین تصریح نموده بود که در صورت اقدام نظامی هند حتماً تلافی می­نماید.

* متأسفانه هند تصمیم گرفت تا پیشنهاد همکاری پاکستان را رد کند، و دعوت پاکستان را برای اجتناب از اقدام نظامی نادیده گرفت.

* هند نیازمند آن است تا بیشتر تأمل نموده و بیشتر شکست­های عملیاتی و سیاستگذاری خود را در نظر بگیرد تا آنکه پاکستان را مقصر جلوه دهد. یقیناً هند تحت تأثیر ملاحظات سیاسی داخلی خود قراردارد.

تهاجم نظامی به خاک پاکستان در 26 فوریه

* پاکستان ادعای موهوم هند در مورد هدف قراردادن پناهگاه مظنون تروریستی در نزدیکی بالاکوت و تلفات سنگین رد می­نماید.

* در عقب نشینی عجولانه خود، هواپیماهای نیروی هوایی هند خرَج­های موشکی را تخلیه نمودند که در فضای باز افتاد. رسانه­های بین­المللی و ملی برای افشای ادعای هند از منطقه آسیب دیده بازدید کرده­اند.

* تعدی هند به پاکستان پیامد جنگ افروزی هند است که انگیزه آن به محاسبات انتخابات داخلی دولت هند بازمی­گردد.

* پاکستان قویاً با پدیده شوم تروریسم مبارزه کرده و در این رابطه پیشرفت­های چشمگیری را در سالهای اخیر داشته است.

* اگرچه سخنوری تهاجمی و تهدیدها مبنی بر اقدام نظامی پیشتر همواره بر تنش­ها افزوده و تهدیدی جدی علیه صلح و امنیت بوده است.

* نظر به جنگ خواهی و تهدیدهای پی در پی هند، پاکستان بر اراده خود در راستای دفاع از خود در مقابل هرگونه اقدام تهاجمی از سوی هند مجدداً تأکید داشته است.

* جامعه جهانی باید از جنگ افروزی هند و رویکرد مسئولانه و سازنده پاکستان آگاه باشد.

* هند و پاکستان هیچ کدام از درگیری نفع نخواهند برد. بهترین راه برای حل تمامی مسائل به روشی صلح آمیز و از طریق گفتمان می­باشد.

* مجمع عمومی سازمان ملل، دولت چین و سایر رهبران جهان نسبت به خطرات وضع فعلی ابراز نگرانی و دو کشور را به خویشتن داری دعوت نموده و بر نیاز بر گفتمان و مشارکت برای حل و فصل مسئله تأکید نموده اند. کمیته فرعی حقوق بشر پارلمان اروپا نیز تأکید داشته است که این مسئله از طریق گفتمان حل و فصل گردد.

* لازم است تا وضعیت فعلی را با قید فوریت بررسی کرده و آن را بعنوان تهدیدی جدی علیه صلح و امنیت منقطه و جهان دانست.

* صلح و ثبات منطقه در معرض خطر جدی قرار دارد.

* ما از قبل به جامعه بین­الملل درباره نقشه­های تهاجمی هند هشدار داده و از آن می­خواهیم تا نقش خود را برای کاهش تنش­های ایفاد کند.

* جامعه بین­الملل می­بایست حمله هند را محکوم و از کاهش تنش­ها حمایت نماید و از هند بخواهد تا به نقض حقوق بشر در کشمیر اشغالی توسط هند پایان و صلح وثبات را در منطقه ارتقا دهد.

تلافی پاکستان

* در تاریخ 27 فوریه، نیروی هوایی پاکستان حملاتی را در طول خط کنترل از حریم هوایی پاکستان انجام داد. این حملات تلافی رفتار ستیزه­جویانه هند نبوده است.

* پاکستان پس از ورود و تعدی هواپیماهای نظامی هند در طول خط کنترل در 26 فوریه 2019 به وضوح اعلام کرد که پاکستان در زمان مناسب و با انتخاب مکان دلخواه به این اقدام تهاجمی هند واکنش نشان خواهد داد.

* متأسفانه علی رغم دعوت­های مکرر پاکستان، جامعه بین­الملل نتوانست هند را برآن دارد تا از تشدید تنش­ها و درگیری نظامی اجتناب نماید.

* در شرایط کنونی، پاکستان انتخاب دیگری به جز مدیریت موثر وضعیت و بیان حق، خواست و توانایی پاکستان برای دفاع از خود را نداشت.

* پاکستان به هیچ وجه قصد ندارد مسئله را تشدید نماید، اما آماده است تا در صورت تحت فشار قرارگرفتن از سوی هند این کار را انجام دهد.

* بار دیگر تصریح می شود که زمان آن رسیده تا جامعه بین­الملل هند را به اجبار بر آن دارد تا از تشدید وضعیت دست کشیده و برای کاهش تنش­ها تلاش کند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin