برخی رسانه‌های ایرانی اخیرا گزارش‌هایی درباره ادعای موارد بدرفتاری و تبعیض علیه گروه هایی از افرادی که از جنگ اوکراین فرار کرده و به لهستان پناهنده شده‌اند، منتشر کرده‌اند. چنین ادعاهایی منعکس کننده وضعیت موجود نیست.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در بیانیه سفارت آمده است: انتظار می رود در شرایط فعلی نه تنها اوکراینی ها به لهستان پناه ببرند، بلکه شهروندان تقریباً همه کشورهای جهان که به طور قانونی در اوکراین اقامت داشته اند، از جمله دانشجویان آفریقا، خاورمیانه، آسیا و همچنین بلاروس و روس نیز به این کشور پناهنده می شوند. با این حال، در میان ۱.۱ میلیون پناهنده که قبلاً به دلیل درگیری مسلحانه در اوکراین وارد لهستان شده‌اند، شهروندان کشورهای ثالث – غیر از اوکراین یا کشورهای اتحادیه اروپا – نسبتاً اندک هستند.

لهستان آماده کمک به هرفردی که از جنگ روسیه علیه اوکراین فرار کند، می باشد. به عنوان مثال، لهستان به تخلیه چند صد شهروند ایرانی از اوکراین کمک کرد و بازگشت امن آنها را به ایران تسهیل کرد.

جوامع آفریقایی و خاورمیانه، که در لهستان زندگی می کنند، به سازماندهی کمک به هموطنان خود در میان پناهندگان کمک می کنند. کسانی که در لهستان خویشاوندی ندارند از حمایت دولتی و غیردولتی برخوردار می شوند. ساکنان شهرهای مرزی به پناهندگان نوشیدنی های گرم، غذا، لباس و غیره ارائه می دهند.

دولت لهستان مراکز حمایتی برای پناهندگان ایجاد کرده است. مقامات محلی اطلاعاتی را در مورد اسکان موجود برای پناهندگان جمع آوری می کنند. یک ارتباط قطار ویژه بین شهر پرزمیسی در جنوب شرقی لهستان و شهر لووف در غرب اوکراین ایجاد شد.

مقامات و خدمات لهستانی برای کمک به پناهندگان از همه ملیت ها با در نظر گرفتن نیازهای خاص زنان و کودکان، سالمندان و افراد دارای شرایط پزشکی فعالیت می کنند.

صلیب سرخ لهستان، مرکز کمک های بین المللی لهستان، مأموریت پزشکی لهستان و چندین بنیاد و سازمان غیردولتی دیگر برای پناهندگان کمک های مالی جمع آوری می کنند، کمک های پزشکی، چادر، تخت های اردوگاه، کیسه خواب، پتو، مواد غذایی و محصولات بهداشتی ارائه می دهند.

در ده‌ها مکان در سراسر لهستان، مردم برای قربانیان جنگ خون اهدا می‌کنند. نهادهای دولتی لهستان، ادارات محلی، بنیادهای خصوصی و سازمان های اجتماعی با یکدیگر همکاری می کنند تا به پناهندگان کمک کنند و هیچ فردی جا نماند.

نمایندگی های دیپلماتیک معتبر در لهستان، با هماهنگی وزارت امور خارجه، فعالانه به شهروندان خود کمک می کنند تا ترتیب بازگشت آنها به کشورهای مبدا را ترتیب دهند. افرادی که شرایط قانونی ورود به لهستان را ندارند، به دلایل بشردوستانه برای مدت ۱۵ روز به طور موقت اجازه عبور از مرز اوکراین به لهستان را دارند.

تعداد عظیم و دائماً در حال افزایش پناهندگان چالشی جدی برای همه مشمولان – مقامات، سازمان‌های غیردولتی، نمایندگی‌های خارجی – ایجاد می‌کند. با توجه به شرایط، همیشه نمی توان تمام کمک های لازم را بدون تاخیر یا مانع ارائه کرد.

با این حال، روایت پناهندگانی که به دلیل نژاد یا مذهبشان جدا شده اند نادرست است. موارد گزارش شده مبنی بر رفتار تبعیض آمیز ادعایی مقامات لهستانی با شهروندان برخی از کشورها توسط نمایندگی های دیپلماتیک آن کشورها که به این نتیجه رسیده اند که آنها اخبار جعلی هستند، بررسی شده است.

یکی از سلاح های مورد استفاده در جنگ علیه اوکراین، اطلاعات نادرست است. اتهامات مربوط به بدرفتاری با پناهندگان بخشی از چنین کمپین اطلاعات نادرست است، هدف آنها بی اعتبار کردن اوکراین و لهستان است. رسانه های عمومی مسئول و کاربران رسانه های اجتماعی باید از دادن اعتبار و دیده شدن به این گونه گزارش های تایید نشده و غیر قابل اعتماد خودداری کنند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin