کارگاه آموزشی “حمایت از کودکان در شرایط بحران” با همکاری سازمان جوانان جمعیت هلال احمر و یونیسف از 14 تا 18 آذر ماه 1394در جزیره کیش برگزار شد.

 به گزارش آوا دیپلماتیک، در مراسم افتتاحیه کارگاه آموزشی “حمایت از کودکان در بحران” آقای دکتر جانی مورتزی نماینده موقت یونیسف در ایران گفت: صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) تجربه ایی بسیار طولانی و تاریخی در خدمت رسانی به کودکان در شرایط اضطراری و بشردوستانه دارد؛ خواه این بلایا ساخته دست بشر باشد و خواه بلایای طبیعی. در حقیقیت خدمت رسانی به کودکان در وضعیت های اضطراری با فلسفه وجودی یونیسف عجین شده است.

 آقای دکتر مورتزی در ادامه افزود: صندوق کودکان سازمان ملل در سال 1946 در شرایط بحرانی پس از جنگ جهانی به وجود آمد تا برای کودکان اروپایی جنگ زده که از قحطی و بیماری رنج می بردند، غذا، پوشاک و خدمات بهداشتی فراهم کند. از آن زمان تا کنون، تغییرات زیادی صورت گرفته است، اما مأموریت یونیسف به هیچ عنوان تغییر نکرده است.

 آقای دکتر حبیبی، ریاست سازمان جوانان جمعیت هلال احمر نیز در این کارگاه خاطرنشان کرد، ایران یکی از کشورهای حادثه خیز است. باید همواره برای پاسخ گویی به این حوادث آماده باشیم و تا حد امکان بتوانیم عوارض و آسیب­های بلایا را کاهش داده و تجربه های به دست آمده در حوادث گذشته را به اعضای سازمان جوانان هلال احمر انتقال دهیم.

دکتر حبیبی در ادامه گفت، امیدواریم که این کارگاه با انتقال مفاهیم علمی که برگرفته از تجربه های عملی است موجب افزایش هم­افزایی بین سازمانی گردد و فرصتی را برای انتقال دانش به اعضای داوطلب به ویژه به تیم های آموزش دیده سحر(سامانه حمایت های روانی اجتماعی پس از بلایا) در سازمان جوانان هلال احمر فراهم آورد.

نماینده موقت یونیسف در ادامه با اشاره به موفقیت های ایران در بهبود کارایی سازمان های مرتبط با “حمایت از کودکان در بحران” افزود: وقتی بحرانی اتفاق می افتد، کودکان جزء آسیب پذیرترین افراد هستند؛ هنگامی که افراد و مکان هایی که رفاه کودکان به آنها وابسته است تخریب می شوند، کودکان آسیب های فراوان فیزیکی و روانی را تجربه می کنند. آمادگی کامل برای برآورده ساختن نیازهای اساسی و منحصر به فرد کودکان در زمان بحران یکی از اساسی­ترین مؤلفه­های حمایت از آنهاست. در این میان ارائه خدمات روانی اجتماعی به کودکان در زمان بازسازی خانه ها و تأمین معیشت افراد نباید به فراموشی سپرده شود.

آقای دکتر مورتزی خاطرنشان کرد: در سال 2003 هنگامی که زلزله ویرانگر بم اتفاق افتاد، یونیسف شانه به شانه دولت ایران وتیم­های امداد و نجات نهادهای دولتی ایران، تلاش کرد تا از درد و رنج کودکان و خانواده­های بی پناه بکاهد.

 خانم جوانا وج، مربی این کارگاه آموزشی که تجربه طولانی در هماهنگ نمودن نهادهای مرتبط با حمایت از کودکان در بحران دارد، سر فصل های مورد بحث را به ترتیب ذیل بر شمرد: استانداردهای حداقلی حمایت از کودکان در بحران، توسعه استراتژی­های حمایت از کودکان، حمایت های روانی اجتماعی در بحران، مدیریت اطلاعات، ساخت نظام های حمایت از کودک و کاهش ترس و نگرانی های کودکان در زمان بحران.

 در این کارگاه آموزشی پنج روزه نمایندگانی از وزارت کشور، مسئولان امور جوانان سازمان جوانان هلال احمر از سراسر کشور، سازمان بهزیستی و وزارت آموزش و پرورش حضور داشتند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin