نمایشگاه عکس و اسناد تاریخی همکاری های سازمان ملل متحد و ایران با حضور رئیس مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در خرم آباد برگزار شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، نمایشگاه عکس و اسناد تاریخی همکاری های سازمان ملل متحد و ایران به وسیله جناب آقای حبیب الله خجسته پور، معاونت محترم استاندار لرستان؛ سرکار خانم ماریا دوتسنکو، ریاست مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در ایران و جناب آقای احسان کردی، ریاست محترم دفترنمایندگی خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران در لرستان در نگارخانه سوره مهر حوزه هنری لرستان برگزار شد.

خانم دوتسنکو طی سخنانی در ابتدا از خبرگزاری جمهوری اسلامی، مرکز اسناد و تاریخ دیپلماسی وزارت امور خارجه، آرشیو سازمان ملل متحد و موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران برای ارائه عکس ها و اسناد بسیار مهم و قابل توجه سپاسگزاری کرد.

این نمایشگاه به وسیله دفتر نمایندگی خبرگزاری جمهوری اسلامی در شهر خرم آباد در چارچوب همکاری بین مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد و ایرنا و حمایت مسئولان استانی برگزار شد.

رئیس مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد گفت: این عکس ها و اسناد ثابت می کنند ایران همواره در زمینه امور خارجه فعال و برای صلح و امنیت بین المللی تلاش نموده است. ایران در بین 51 عضو موسس سازمان ملل متحد در سال 1945 بوده است.

وی افزود: در این نمایشگاه، بازدید کنندگان لحظات تاریخی زیادی را در عکس ها و اسناد مشاهده می کنند از جمله: امضای منشور ملل متحد در 26 ژوئن 1945 به وسیله آقای مصطفی عدل، ریاست هیات نمایندگی ایران، به همراه، آقای نصرالله انتظام رئیس پنجمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به اتفاق آرا به این سمت برگزیده شد؛ اسناد و عکس هایی مربوط به مذاکرات در باره فعالیت ها و ملاقات های سازمان ملل متحد که در آن ها ایران نقش داشته و هنوز هم به نقش خود ادامه می دهد مانند ابتکار اخیر جناب آقای دکتر حسن روحانی، رییس جمهور بنام ” جهان علیه خشونت و افراطی گری” که به وسیله اعضای سازمان ملل متحد به عنوان قطعنامه مجمع عمومی در 2013، 2015 و 2017 تصویب گردید.

خانم دوتسنکو گفت: تعداد 18 کارگزاری تخصصی، صندوق و برنامه ملل متحد بنا به دعوت دولت ایران در جمهوری اسلامی ایران دفتر نمایندگی دارند و ما با همکاری تنگاتنگ با شرکای ملی برای منافع مردم ایران در این کشور حضور داریم.

وی خاطرنشان کرد: تا بحال هفت دبیرکل ملل متحد از ایران دیدار رسمی داشته اند که عکس های این دیدارها که به وسیله ایرنا ارائه گردیده در این نمایشگاه در معرض دید است.

خانم دوتسنکو بر همکاری بین ایرنا و مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد، همچنین حمایت مسئولان استانی تاکید نمود.

این نمایشگاه قبلا در شهر های شیراز و بوشهر در چارچوب همکاری های ایرنا و مرکز اطلاعات سازمان ملل برگزار شده است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin