نمایشگاه عکس و اسناد تاریخی همکاری سازمان ملل متحد و ایران به وسیله جناب آقای دکترمحمد صادق بصیری معاون سیاسی استاندار کرمان و رییس مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در موزه صنعتی کرمان افتتاح گردید.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه آقای صالح سوبوح رییس دفتر منطقه ای کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل متحد در کرمان، خانم زهرا موسی پور مدیر کل امور اجتماعی استانداری کرمان، آقای سیدرضا میر حسینی مدیر ارتباطات و امور بین الملل شهرداری کرمان، آقای دکتر سید عباس تقی زاده مشاور رسانه ای استانداری کرمان، آقای میثم ثمر رخی مدیر موزه صنعتی کرمان و آقای بهنام احمدی رییس دفتر نمایندگی خبرگزاری جمهوری اسلامی در کرمان، عموم مردم و اصحاب رسانه ها این استان نیز حضور داشتند.

این نمایشگاه در چارچوب همکاری های خبرگزاری جمهوری اسلامی و مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران به منظور معرفی تلاش های ایران در عرصه بین المللی به ایرانیان ساکن در استان های گوناگون این مرز و بوم انجام می گیرد تا مردم با همکاری های ایران و سازمان ملل متحد، ارزش های ملل متحد و دستور کار دبیرکل سازمان ملل متحد آشنا گردند.

خانم دکتر ماریا دوتسنکو طی سخنانی در ابتدا از خبرگزاری جمهوری اسلامی، مرکز اسناد و تاریخ دیپلماسی وزارت امور خارجه، آرشیو سازمان ملل متحد و موسسه مطالعات تاریخ معاصرایران برای ارائه عکس ها و اسناد بسیار مهم و قابل توجه سپاسگزاری کرد.

این نمایشگاه به وسیله دفتر نمایندگی خبرگزاری جمهوری اسلامی در شهر کرمان در چارچوب همکاری بین مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد و ایرنا و حمایت مسئولان استانی برگزار شد.

رئیس مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد گفت: این عکس ها و اسناد ثابت می کنند ایران همواره در زمینه امور خارجه فعال و برای صلح و امنیت بین المللی تلاش نموده است. ایران در بین 51 عضو موسس سازمان ملل متحد در سال 1945 بوده است.

وی افزود: در این نمایشگاه، بازدید کنندگان لحظات تاریخی زیادی را در عکس ها و اسناد مشاهده می کنند از جمله: امضای منشور ملل متحد در 26 ژوئن 1945 به وسیله آقای مصطفی عدل، ریاست هیات نمایندگی ایران، به همراه، آقای نصرالله انتظام رئیس پنجمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به اتفاق آرا به این سمت برگزیده شد؛ اسناد و عکس هایی مربوط به مذاکرات در باره فعالیت ها و ملاقات های سازمان ملل متحد که در آن ها ایران نقش داشته و هنوز هم به نقش خود ادامه می دهد مانند ابتکار اخیر جناب آقای دکتر حسن روحانی، رییس جمهور بنام “جهان علیه خشونت و افراطی گری” که به وسیله اعضای سازمان ملل متحد به عنوان قطعنامه مجمع عمومی در 2013، 2015 و 2017 تصویب گردید.

خانم دوتسنکو گفت: تعداد 18 کارگزاری تخصصی، صندوق و برنامه ملل متحد بنا به دعوت دولت ایران در جمهوری اسلامی ایران دفتر نمایندگی دارند و ما با همکاری تنگاتنگ با شرکای ملی برای منافع مردم ایران در این کشورحضور داریم.

وی افزود: تا بحال هفت دبیرکل ملل متحد از ایران دیدار رسمی داشته اند که عکس های این دیدارها که به وسیله ایرنا ارائه گردیده در این نمایشگاه در معرض دید است.

خانم دوتسنکو بر همکاری بین ایرنا و مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد، همچنین حمایت مسئولان استانی تاکید نمود. منابع اطلاعاتی سازمان ملل متحد در اختیار بازدید کنندگان نمایشگاه قرار گرفت.

این نمایشگاه قبلا در شهر های شیراز، بوشهر، خرم آباد، اراک، زاهدان، سنندج، یزد، تبریز و کرمانشاه در چارچوب همکاری های ایرنا و مرکز اطلاعات سازمان ملل برگزار شده است.

خام دوتسنکو در مدت حضور خود در کرمان به اتفاق آقای صالح سوبوح رییس دفتر منطقه ای کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل متحد در کرمان، با جناب آقای حمید شمس الدینی مدیرکل امور اتباع و مھاجرین خارجی استانداری کرمان دیدار و گفتگو کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin