نشست سیاسی تجربه مشترک با عنوان روایتی متفاوت از کشورهای آمریکای مرکزی در مورد استکبارستیزی با حضور سفیران بولیوی و نیکاراگوئه و جمعی از دانشجویان مشغول به تحصیل افغانستان، سوریه، عراق، نیجریه و پاکستان در دانشگاه یزد برگزار شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، این نشست به همت انجمن‌اسلامی دانشجویان این واحد دانشگاهی با حضور جمعی از استادان و دانشگاهیان ایران و دانشجویان شاغل به تحصیل کشورهای افغانستان، سوریه، عراق، نیجریه و پاکستان در یزد برگزار شد.

سفیر بولیوی در ایران با قدردانی از برگزاری این نشست به وجوه مشترک کشورش با ایران اشاره کرد و گفت: هدف اصلی این ۲ کشور از سال‌های گذشته تاکنون مبارزه جدی با ایالات متحده آمریکا و اهداف این کشور در دنیاست و این وضعیت ادامه دارد.

خانم رومینا پرزراموس افزود: علت مبارزه ملت‌های ایران و بولیوی در این سال‌ها به خاطر خوی استکباری دولت آمریکاست که فقط به دنبال حفظ منافع خود و دستیابی به منابع ملت‌هاست.

وی با بیان اینکه بولیوی دارای معادن و ذخایر عظیم معدنی در بخش‌های مرتبط است،ادامه داد: آمریکا برای رسیدن به ثروت‌ها و منابع کشورش همواره به دنبال غارت و استثمار بود.

به گفته سفیر بولیوی در این سال‌ها از سوی آمریکا و حامیانش برای غارتگری جنگ‌های زیادی بر مردم و کشورش تحمیل شد که با مقاومت به خوبی از تمامی آنها عبور کردند .

پرزراموس بیان کرد: دولت آمریکا در شرایط فعلی در وضعیت بحرانی به سر می‌برد و در آینده دچار سقوط می‌شود و باید ملت‌ها بر اساس اهدافی که دارند به مقاومت خود در برابر زیاده‌خواهی آنها ایستادگی کند.

وی اظهار کرد: باید ملت ایران و بولیوی که دارای اهداف بسیار مشترکی در مبارزه با آمریکاست بیش از گذشته با هم متحد شوند و اهداف خود را برای عزت و استقلال ادامه دهند.

همچنین سفیر نیکاراگوئه در ایران در ادامه نشست یادشده گفت: کشور ایران هم‌اکنون الگوی بسیار خوبی در مبارزه با آمریکاست و انقلاب ما همزمان با انقلاب ایران به وقوع پیوست و وجوه مشترک زیادی دارد.

ایساک لئین براووجین افزود: هر تجاوز و توطئه‌ای که از سوی آمریکا علیه کشورهای آزاد و مستقل دنیا به وقوع می‌پیوند فرصتی برای ایستادگی و تکیه به خود و قوی‌شدن بیشتر است.

وی ادامه داد: ملت و دولت ایران به خصوص دانشجویان و دانشگاهیان ۲ کشور باید ارتباط خود را در مباحث مختلف بیشتر کنند و این موضوع مهم باید روز به روز تقویت شود.

سفیر نیکاراگوئه بیان کرد: نقش دانشگاهیان کشور ما در کمک به دولت و تحقق اهداف همواره برجسته است و انقلاب ایران نیز همواره به این نقش اعتقاد دارد و این مساله تقویت شده است .

لئین براووجین تصریح کرد: ایران در آمریکای لاتین سمبل مقاومت در برابر تجاوز دولت آمریکاست و این نقش الگویی با همت دانشگاهیان روز به روز در حال گسترش است .

همچنین دیپلمات و تحلیل‌گر مسایل آمریکا گفت: جنگ رسانه‌ای جزو اهداف اصلی آمریکا و دشمنان علیه انقلاب اسلامی برای جلوگیری از بیان واقعیت‌های آن به عالم است.

محمد صالح حسین‌زاده افزود: شکست هیمنه پوشالی و ابهت دروغین آمریکا جزو برکت های یوم‌الله ۱۳ آبان است که باید روحیه ضداستکباری بین مردم و دانشگاهیان تقویت شود.

وی اظهار کرد: برگزاری نشست‌های مشترک علمی و سیاسی و تبیین روشن مسایل کشورهای مستقل دنیا بسیار حیاتی است و باید به همت دانشگاهیان و فعالان این عرصه برگزار شود.

در ادامه این نشست به تعدادی از سئوال های دانشجویان پاسخ داده شد و حدود ۷۰ هزار دانشجو در ۶۷ مرکز آموزش عالی و دانشگاه های استان یزد تحصیل می‌کنند و آمار دانشجویان خارجی دقیق اعلام نشد .

تعداد دانشجویان دانشگاه یزد حدود ۱۴ هزار نفر است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin