مراسم روز ملی جمهوری آذربایجان با حضور تعدادی از مقامات بلندپایه وزارت امور خارجه ایران و سفرای سایر کشورها برگزار شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در ابتدای مراسم بنیاد حسین‌اف، سفیر جمهوری آذربایجان در ایران ضمن تشریح روابط دوجانبه آذربایجان و ایران، بر اهمیت حسن همجواری دو کشور تاکید کرد.

متن سخنرانی بنیاد حسین‌اف، سفیر جمهوری آذربایجان در ایران:

وزیر محترم ارتباطات و فنآوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران، دوست آذربایجان جناب آقای محمود واعظی، اعضای محترم مجلس شورای اسلامی،

در این روز مفتخرم تا در مراسمی كه به مناسبت روز ملی جمهوری آذربایجان – روز جمهوری تشكیل یافته است سلام های خویش را نثار حضورتان نمایم.

در بیست و هشتم ماه می 1918 تشكیل جمهوری دموكراتیك آذربایجان در قفقاز جنوبی اعلام گردید. این اولین جمهوری دموكراتیك در شرق به شمار می آمد. تامین حقوق و آزادی‌های دموكراتیك، تامین حقوق برابر شهروندان فارغ از منسوبیت‌های قومی، دینی و سیاسی ایشان، اعطای حق رای به زنان برای اولین بار در شرق، اعلام زبان آذربایجانی به عنوان زبان رسمی كشور، شكل گیری ارتش ملی و نهادهای مدیریت دولتی از جمله كارهایی بود كه در دوران جمهوری خلق آذربایجان به وقوع پیوست.

پس از احیای مجدد استقلال در آذربایجان در سال 1991 روز 28 می در كشور به عنوان روز جمهوری پاس داشته می شود.

به صورت ویژه لازم به ذكر است پرچمی كه امرزو و اینجا در اهتزاز است پرچم جمهوری دموكراتیك آذربایجان بوده و این پرچم سه رنگ و ماه و ستاره نشان در اجلاسیه ای كه در تاریخ 17 نوامبر سال 1990 با اراده و رهبریت ریاست مجلس عالی جمهوری خودمختار نخجوان رهبر ملی حیدر علی اف برگزار گردید به عنوان پرچم دولتی جمهوری خودمختار نخجوان انتخاب شد. در تاریخ 5 فوریه سال 1991 شورای عالی جمهوری آذربایجان با تصویب قانون “پرچم دولتی جمهوری آذربایجان” این پرچم را به عنوان پرچم دولتی پذیرفت.

سمبل‌های دولتی جمهوری دموكراتیك آذربایجان از جانب رئیس جمهور محترم جناب آقای الهام علی‌اف نیز در کانون توجهات ویژه قرار دارد. هر ساله در 28 می ریاست جمهوری آذربایجان، نمایندگان نهادهای دولتی و حكومتی و سایر شهروندان به یادمانی كه در مركز باكو و خیابان استقلالیت به افتخار جمهوری خلق آذربایجان بنا شده است ادای، احترام می نمایند.

امروزه با غرور می توان گفت كه آذربایجان مستقل با بیشتر كشورهای جهان به همكاری‌های موفق دوجانبه می پردازد. در نتیجه مناقشه ارمنستان – آذربایجان قره باغ كوهستانی 20 درصد از اراضی آذربایجان توسط ارمنستان اشغال گردیده است. آذربایجان به استثنای ارمنستان اشغالگر با تمام همسایگان خویش از روابط دوستی و همكاری مفید متقابل برخوردار است.

روابط فی مابین جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران در تمامی زمینه‌ها از توسعه دینامیك برخوردار است. امسال برقراری روابط دیپلماتیك بین دو كشور وارد بیست و پنجمین سال خویش می گردد. مناسبات میان آذربایجان و ایران به موازات تاریخ و فرهنگ مشترك بر روابط خویشاوندی میان دو ملت و دوستی سنتی تكیه دارد. جمهوری آذربایجان از نخستین سالهای كسب استقلال شاهد حمایت كشور دوست و برادر خود جمهوری اسلامی ایران بوده است. در 4 سال اخیر روسای جمهور آذربایجان و ایران 8 بار ملاقات نموده، سفرهای متقابل بیش از 100 هیئت نمایندگی منسوب به عرصه های گوناگون محقق گردیده است. قریب به 50 سند به امضا رسیده و در سال 2016 نیز گردش تجاری بین دو كشور نزدیك به 75 درصد افزایش یافته است.

آذربایجان با برخوداری از نقش پل میان اروپا و آسیا و قرار گرفتن در محل تلاقی تمدن‌ها و فرهنگ ها در مسیر پاسداشت گوناگونی فرهنگی و گفتگوی بین تمدنها و فرهنگها، همچنین تبلیغ ارزشهای اسلامی در جهان اقدامات بزرگی انجام داده است. نفوذی كه آذربایجان در جهان اسلام كسب نموده در این مهم كه شهر باكو در سال 2009 و شهر نخجوان در سال 2018 پایتخت فرهنگ اسلامی تعیین گردیده اند تبلور یافته است. با دستور ریاست جمهوری آذربایجان جناب آقای الهام علی اف سال 2017 در كشور با عنوان سال همبستگی اسلامی نامگذاری گردیده است. چنانچه مستحظرید مراسم افتتاحیه چهارمین دوره مسابقات همبستگی اسلامی در تاریخ 12 می 2017 در شهر باكو با شكوه هر چه تمام برگزار گردید.

در مورخ 23 لغایت 25 ماه ژوئن سال جاری نیز مسابقه فرمول یك آذربایجان گران-پری در شهر باكو برگزار خواهد شد. با استفاده از فرصت پیش آمده از شما جهت سفر به كشورمان به منظور شركت در این برنامه باشكوه دعوت می نمایم.

در پایان بار دیگر از اینكه قبول دعوت فرموده و تا به اینجا قدم رنجه كرده اید تشكر نموده و اوقات خوشی را برای یكایك حضار آرزومندم.

در ادامه این مراسم آقای محمود واعظی، وزیر محترم ارتباطات و فنآوری اطلاعات، ضمن تبریک روز ملی جمهوری آذربایجان، از میزبانی و برگزاری بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی توسط این کشور تقدیر کرد.

واعظی ضمن اشاره به روابط دو کشور طی 25 سال اخیر یادآور شد: روابط ایران و جمهوری آذربایجان در طی 4 سال اخیر گسترش بیشتری داشته است و امیدوارم دو کشور با برخورداری مشترکات دینی و تمدنی، همواره بتوانند کمک یکدیگر در مسائل مختلف باشند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin