مراسم پنجاه و پنجمین روز دفاع پاکستان با حضور وابستگان نظامی، سفرا و دیپلمات های مقیم در ایران در محل اقامتگاه سفیر پاکستان در تهران برگزار شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، رحیم حیات قریشی سفیر پاکستان در تهران طی سخنانی در این مراسم خاطرنشان کرد: امروز پنجاه و پنجمین روز دفاع پاکستان را بنا به سنت در تاریخ ۶ سپتامبر جشن می گیریم تا با افتخار فداکاری های نیروهای مسلح و دلاورمان را در جنگ سال ۱۹۶۵ در دفاع از میهن یادآور شویم. این روز نه با توسل بر زور اسلحه بلکه توسط نیروهای فداکار، حرفه ای گرا و بالاتر از همه، عزت و شرافت حاصل شد.

وی افزود: سربازان دلاور ما طی دهه گذشته با چالش های چند وجهی روبرو شدند. جهان از تهدید تروریسم یازدهم سپتامبر کاملاً آگاه شد و این در حالی است که نیروهای امنیتی ما همچنان همانند قبل با آن مبارزه می کنند. در این مجاهدت خاص، نیروهای مسلح پاکستان بیش از ۷۰۰۰ پسر و دختر شجاع از جمله افسران ارشد نظامی را از دست دادند و علاوه بر فداکاری های عظیم تمام نیروهای امنیتی و غیرنظامیان، متحمل خسارات اقتصادی بسیاری نیز شدند. با این روحیه ما به استراتژی جهانی ضد تروریسم سازمان ملل متحد اهمیت زیاد می دهیم و امیدواریم که نسل های آینده ما شاهد جهانی عاری از این تهدیدها باشند و با اقدام جمعی و همکاری متقابل به این مهم دست یابند.

این دیپلمات پاکستانی همچنین بیان کرد: پاکستان کمک شایانی به عملیات های بین المللی مبارزه با تروریسم از طریق مشارکت نیروی دریایی خود در “نیروهای دریایی مرکب” داشته است. نیروی دریایی پاکستان افتخار آن را دارد تا تنها نیروی دریایی منطقه باشد که در این تلاش ها مشارکت داشته است.

رحیم حیات قریشی ادامه داد: ارتش پاکستان سومین کشوری است که بالاترین تعداد سربازان را در “ماموریت های حفظ صلح سازمان ملل” دارد و بیش از ۱۳۶ تن از حافظان صلح پاکستان جان خود را در عملیات مقدس حفظ صلح از دست داده اند. بنابراین این جشن و یادبود، فقط به یک روز محدود نمی شود بلکه نماد آن بسیار وسیع و گسترده تر می باشد. این نماد آرمان ما برای داشتن همزیستی مسالمت آمیز با عزت و شرافت است.

سفیر پاکستان در تهران خاطرنشان کرد: پاکستان کشور قدرتمند هسته ای و مسئول هست. جهان شاهد واکنش های کاملا سنجیده پاکستان در برابر تحریکات بوده است. اخیراً، در پاسخ به اقدامی محرک در نقض حریم هوایی ما در نیمه شب، نیروی هوایی پاکستان ضمن اعمال محدودیت های حداکثری، مقابله به مثل کرده و در روز روشن طی حمله ای تلافی جویانه نه تنها اقدام به سرنگونی آن هواپیماهای جنگنده کرد بلکه یک خلبان جنگنده را نیز اسیر کرد. خلبان در زمان اسارت، از مهمان نوازی مرسوم ما لذت برده و بعدها با حسن نیت آزاد شد و پاکستان بار دیگر ثابت کرد که خواهان صلح و حل مسالمت آمیز تمام اختلافات اساسی است.

وی یادآور شد: اخیراً، جامو و کشمیر از وضعیت ویژه خود در تاریخ ۵ آگوست ۲۰۱۹ که تحت قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل در انتظار نهایی شدن بود، ساقط شد. کشمیری ها شاهد بدترین خشونت ها، نقض گسترده حقوق بشر و طولانی ترین زمان قرنطینه پس از آن زمان بوده اند. ما اعتقاد راسخ داریم که در تبدیل این جهان به مکانی بهتر، جامعه جهانی باید نقش خود را در حل مسالمت آمیز این اختلافات به طور برجسته ایفا کند.

این دیپلمات پاکستانی ابراز عقیده کرد: هیچ کشوری مجاز به نقض قانون مقرر مصونیت از مجازات بین الملل نیست. تا زمانی که این اختلافات همچنان تند و تیز باقی بمانند، احتمال بالای درگیری در آن هست و رویای آینده ای صلح آمیز غیرقابل دسترسی خواهد بود.

وی در پایان گفت: دو کشور ایران و پاکستان منه تنها مرزهای جغرافیایی مشترکی داشته بلکه میراث و ارزش های مشترکی مبتنی بر دین، فرهنگ، سنت ها و قومیت نیز دارند. ما همکاری دفاعی بسیار خوبی داریم.

در ادامه این مراسم سرتیپ عمران کاشف چوهدری وابسته نظامی و دفاعی سفارت پاکستان در تهران طی سخنانی خاطرنشان کرد: روز ۶ سپتامبر نقطه عطف و تحول تاریخ پاکستان می باشد. این روز یادآور پنجاه و پنجمین سالگرد جنگ پاکستان و هند در سال ۱۹۶۵ است که نیروهای مسلح و دلاور پاکستان با موفقیت حمله دشمن را عقب رانده و از میهن خود دفاع کردند. بنابراین، روز دفاع پاکستان به معنای شجاعت، رشادت، عشق و فداکاری است.

وی افزود: مایه مباهات است که ملت پاکستان و نیروهای مسلح آن روحیه، شجاعت و تعهد مشابهی در جنگ با تروریسم را نشان داده اند. نیروهای مسلح، نهادهای قانونی، پلیس و سازمان های اطلاعاتی با حمایت بی دریغ ملت ما شجاعت قاطع، حرفه و تعهد خود را در این جنگ دشوار نشان دادند. آنان جنگ طلبی دشمن را در هر دو جبهه داخلی و خارجی شکست دادند. نتایج عملیات موفقیت آمیز علیه تروریست‌ها، به ویژه عملیات “رادالفساد” قابل توجه است. این دستاوردها نتیجه دلاوری مردم ما و فداکاری نیروهای مسلح پاکستان است.

وابسته نظامی سفارت پاکستان در تهران ابراز کرد: هیچ ملت دیگری در جهان به اندازه مردم پاکستان در جنگ علیه تروریسم قربانی نداده است. جامعه بین المللی نه تنها مشارکت عظیم ما را در زمینه ریشه کن کردن تروریسم می شناسد، بلکه از تخصص و همکاری ما در مبارزه با تروریسم نیز بهره می برد.

وی با اشاره به این که نقش کلیدی پاکستان در روند صلح افغانستان نمونه ای از این مورد است، گفت: معتقدیم که کلید صلح منطقه، حل مسالمت آمیز و دیپلماتیک مساله کشمیر است. جامعه جهانی باید نقش خود را در جلوگیری از نقض فاحش حقوق بشر به ویژه پس از تاریخ ۵ آگوست ۲۰۱۹ (مصادف با ۱۴ مرداد ۱۳۹۸) که توسط نیروهای هندی در کشمیر انجام شد را ایفا کند و به مردم کشمیر در دستیابی به حق مسلم خودمختاری در چارچوب قطعنامه های سازمان ملل کمک کند.

وابسته نظامی سفارت پاکستان در تهران به روابط دو کشور ایران و پاکستان اشاره و اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران قطعاً یکی از مهمترین همسایگان پاکستان است و ما به روابط خود با ایران در زمینه های مختلف، به ویژه در بخش دفاع اهمیت زیادی می دهیم. همکاری های دفاعی و نظامی پاکستان و ایران در سال های اخیر پیشرفت قابل توجهی داشته است که این همکاری ها از بازدیدهای منظم در سطوح مختلف طی این چند سال قابل ارزیابی هست.

وی تصریح کرد: بهبود روابط نظامی دو جانبه به ویژه در دوره رئیس کل ارتش پاکستان، ژنرال قمر جاوید باجوا که از سال ۲۰۱۷ تاکنون دو بار به تهران سفر کرده نیز قابل توجه است. سرلشگر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران همچنین از تاریخ ۱۶ تا ۱۷ جولای ۲۰۱۸ (مصادف با ۲۶-۲۵ تیر ۱۳۹۷) از اسلام آباد بازدید به عمل آورد و ما منتظر سفر بعدی آن بزرگوار به پاکستان در آینده هستیم. ما به شدت معتقدیم که ترفیع همکاری های نظامی بین ایران و پاکستان، تأثیر مثبتی بر صلح و ثبات منطقه خواهد داشت.

وی همچنین بیان کرد: ما از حمایت قاطع و استوار مقام معظم رهبری ایران در مسئله کشمیر بسیار قدردانی می کنیم و همچنین خالصانه از موضع اصلی ایران در مورد برجام همواره حمایت خواهیم کرد. به طور خلاصه، پاکستان و ایران اشتراکات بی نظیری دارند که پایه و اساس یک رویکرد استراتژیک مشترک است و من مطمئن هستم که همکاری های ما در آینده ان شاء الله چندین برابر خواهد شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin