مراسم روز جهانی صلح با عنوان با هم برای صلح با همکاری موزه صلح تهران، ایکوم ایران (شورای بین المللی موزه ها) و شورای گسترش فرهنگ صلح برای کودکان در موزه ملی ایران برگزار شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، مراسم پس از قرائت قرآن، پخش سرود ملی و خوش آمدگویی به حضار، با سخنرانی خانم دکتر ماریا دوتسنکو، رییس مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد آغاز گردید.

 خانم دوتسنکو خطاب به حاضران گفت: موضوع این روز برای سال 2017 همه با هم برای صلح: احترام، امنیت و کرامت برای همه است.

وی افزود: این موضوع برماهیت همه با هم تاکید دارد که ابتکاری جهانی برای ترویج احترام، امنیت، و کرامت برای همه افرادی است که از خانه های خود در جستجو برای زندگی بهتر آواره شده اند.

رییس مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران یادآور شد: نهضت همه با هم نهاد های سازمان ملل متحد، 193 عضو آن، بخش خصوصی، جامعه مدنی، دانشگاهیان و افراد را در مشارکت جهانی جهت حمایت از گوناگونی، عدم تبعیض و پذیرش پناهندگان و مهاجران متحد می کند.

 در ادامه مهندس سید محمد بهشتی رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی سخنرانی خود را با عنوان صلح در جامعه امروز و دیروز ایراد کرد.

گروه آوای صلح با هنرنمایی ٤ کودک به نام های نیكا افكاری، كیانا حاجی طالب، لیویا اتقوی و سوگل ضیایی به سرپرستی خانم نازل بخشایش قطعه ای به صورت لالایی و قطعه دیگری در قالب موسیقی نمایشی اجرا نمودند.

خانم نازلی بخشایش مدیر گروه آوای صلح نیز شعری درباره مادرانی که فرزندانشان را در جنگ های سراسر دنیا از دست داده اند، دکلمه کرد.

سخنران بعدی دکتر امید فروتن نژاد سخنرانی خود را با عنوان صلح زبان مشترک دوران بیان نمود و سپس نماهنگی از فعالیت های انجمن های زیر مجموعه شورای گسترش فرهنگ صلح و موزه صلح تهران به نمایش در آمد.

در ادامه جناب آقای علی اکبر فضلی جانباز و راوی داوطلب موزه صلح تهران بیانیه سه جانبه نهادهای برگزار کننده مراسم را قرائت کرد و در پایان گروه موسیقی نوای صلح همراه با استاد آواز خانم سایه سدیفی قطعه ای را با عنوان لالایی های صلح اجرا کرد.

این گروه سالهاست اشعار خیام، مولانا و دیگر شعرای ایرانی همراه با پیام صلح را با سازهای کهن ایرانی در کشورهای مختلف دنیا به عنوان موسیقی صلح ایران اجرا می کند.

در حاشیه این نشست، گروه نمایش عروسکی شورای کتاب کودک، خیمه شب بازی با موضوع افسانه چشم پری با روش والدورف را به نمایش درآوردند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin