هفتاد و چهارمین سالروز استقلال پاکستان در خانه پاکستان در تهران با حضور سفیر پاکستان، اعضای سفارت و جامعه پاکستانی مقیم ایران برگزار شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، این مراسم با سرود ملی و اهتزاز پرچم پاکستان توسط سفیر رحیم حیات قریشی آغاز شد و پیام های رئیس جمهور، نخست وزیر و وزیر امورخارجه این کشور نیز قرائت شد.

رحیم حیات قریشی، سفیر پاکستان در تهران طی سخنانی به اهمیت تاریخی این روز اشاره کرد و گفت: این روز یادآور مبارزات قهرمانانه مسلمانان شبه قاره برای داشتن وطنی مستقل است که بتوانند با آزادی و سربلندی و هماهنگ با ارزش های دینی و فرهنگی خود در آنجا زندگی کنند. نیاکان ما سختی ها و مصیبت های زیادی دیدند. میلیون ها نفر از سلب مالکیت دارایی و تبعید رنج بردند و صد ها هزار نفر قربانی راه آزادی شدند تا فرزندان ما کشوری از برای خود داشته باشند که بتوانند در آن آینده ای روشن و مطمئن برای خود بسازند.

وی در ادامه افزود: با رویاهای شاعر و فیلسوف بزرگ علامه محمد اقبال و با بنیانگذاری پدر ملت قائد اعظم محمد علی جناح، پاکستان در اوج یک مبارزه طولانی و سخت مشروطه شکل گرفت تا مسلمانان جنوب آسیا بتوانند بر اساس خواسته های مذهبی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی خود زندگی کنند.

حیات قریشی ضمن اشاره به چالش های پیش روی شکل گیری پاکستان خاطرنشان کرد: از زمان استقلال ما در سال 1947، پاکستان با چالش های متعدد بزرگی در پیکار بوده است. به لطف خداوند قادر، ما در غلبه بر این چالش ها موفق بوده ایم. همانگونه که نیاکان ما تجسم کردند، جامعه ای دموکراتیک و متمدن با حاکمیت قانون، مدارا نسبت به دیدگاه های مختلف زندگی و عدم وجود تبعیض در هر اساسی، اصول راهنمای ما هستند.

سفیر پاکستان در ادامه یادآور شد: امروزه پاکستان به سرعت مسیر توسعه و پیشرفت را می پیماید. اصلاحات گسترده سیاسی، اقتصادی و اجتماعی، مبارزه با تروریسم و افراطی گرایی در همه اشکال و جلوه های آن در کنار تلاش برای برقراری صلح و ثبات در منطقه، همگی از مظاهر سیاست های شجاعانه، خردمندانه و پویای پاکستان است.

وی با اشاره رویکرد تعاملی این کشور با همسایگان خود گفت: پاکستان از همزیستی مسالمت آمیز با همسایگان پیروی می کند و برای رشد متقابل و رفاه جمعی تلاش می کند. پاکستان و ایران در مورد مسائل بین المللی و منطقه ای ادراک مشترک و در مجامع جهانی همکاری نزدیکی دارند. باعث خرسندی است که پاکستان و ایران همزمان برای ترویج بیشتر روابط تاریخی ریشه دار خود، تقویت همکاری های منطقه ای و بین المللی و حفظ منافع امت اسلامی تلاش می کنند. پس از چندین دهه، مرحله جدیدی از روابط دوجانبه با افتتاح دومین مرز بین المللی بین ایران و پاکستان به نام ریمدان – گبد در دسامبر 2020 آغاز شد تا تجارت دو جانبه و تردد افراد از طریق مرز تسهیل شود.

سفیر پاکستان در ایران ضمن تاکید بر اهمیت بازارچه های مرزی با ایران افزود: در خلال بازدید وزیر امور خارجه پاکستان آقای شاه محمود قریشی در آپریل 2021، یک گذرگاه مرزی جدید در مند – پیشین افتتاح شد و تفاهم نامه ای برای ایجاد شش بازارچه مرزی مواد غذایی به امضا رسید. اقدامات مقدماتی برای طراحی سه بازارچه در گبد – ریمدان، مند – پیشین، و چیدگی – کوهک از قبل انجام شده است. این اقدامات درک متقابل را بیشتر کرده و منجر به ایجاد تعهدی مشترک برای اولویت بندی و پیگیری اهداف اقتصادی ما شده است.

وی با اشاره به وضعیت کشمیر خاطرنشان کرد: در این زمان از جشن، بیایید وضعیت بد برادران کشمیری خود را فراموش نکنیم که علیرغم بیماری کووید19 و محکومیت مداوم جهانی از سوی سازمان ملل، سازمان همکاری اسلامی و سایر نهادهای حقوق بشری، همچنان از آزار و شکنجه سیستماتیک رنج می برند. با وجود همه معاندت ها از طرف هند، به برکت الله آن روز دور نیست که جامو و کشمیر تحت اشغال غیرقانونی هند، حق تعیین سرنوشت خود را به دست آورد و خورشید استقلال بر آنها طلوع کند. همانطور که شاعر، ساهر لودیانوی به درستی می گوید:

ظلم پھر ظلم ہے بڑھتا ہے تو مٹ جاتا ہے. (ظلم، ظلم است. افزایش می یابد، سپس از بین می رود.)

خون پھر خون ہے ٹپکے گا تو جم جائے گا (خون، خون است. می چکد و سپس یخ می زند.)

حیات قریشی در ادامه افزود: پاکستان عمیقا از موضع اصولی رهبر معظم آیت الله سید علی خامنه ای درباره جامو و کشمیر تحت اشغال غیرقانونی هند و نقض ستمگرانه حقوق بشر در آنجا استقبال می کند. متاسفانه از تاریخ 5 آگوست 2019 دولت هند با نقض قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل و الحاق غیر قانونی جامو و کشمیر، آنجا را محاصره نظامی کرده است. روز استحصال (Youm-e-Istehsaal) در تاریخ 5 آگوست توسط کشمیری ها در سراسر دنیا گرامی داشته می شود تا وجدان بشری در قبال وضع وخیم مردم کشمیر تکان بخورد.

در این مراسم آقای مسعود احمد، رایزن بازرگانی سفارت پاکستان در ایران، پیام آقای عارف علوی، رئیس جمهور پاکستان را قرائت کرد.

رئیس جمهور پاکستان ضمن تاکید بر اهمیت بازدارندگی توان هسته ای این کشور خاطرنشان کرد: توسعه بازدارندگی هسته ای توسط پاکستان یک دستاورد بزرگ است که دفاع این کشور را غیر قابل نفوذ کرده است. فراموش نکنید که پاکستان برای چندین دهه است که میزبان میلیون ها مهاجر افغان است. پاکستان همچنین به دلیل مدیریت موفقیت آمیز همه گیری کووید 19 برنده جایزه جهانی شد. برای این دستاورد بزرگ، من از پزشکان و پیراپزشکان، رهبران مذهبی، رسانه ها، مرکز فرماندهی و عملیات ملی، نیروهای امنیتی و همه مردم که همکاری آنها مهار شیوع ویروس کووید 19 را امکان پذیر کرد، قدردانی می کنم. ما همه شاخص های اقتصاد کلان خود را که هم اکنون بر زندگی آحاد مردم تأثیر مثبت می گذارد، به میزان قابل توجهی بهبود بخشیده ایم.

در بخش دیگری از پیام عارف علوی آمده است: پاکستان هنوز در زمینه های اجتماعی و اقتصادی با چالش های زیادی مانند افزایش جمعیت، فقدان امکانات بهداشتی و آموزشی، توقف رشد، سوء تغذیه و بیماری های مختلف دیگر روبرو است. ذکر این نکته دلگرم کننده است که دولت با اعطای وام و مهارت آموزی به زنان و افراد دارای معلولیت گام های مشخصی را در جهت توانمند سازی این اقشار برداشته است تا از لحاظ مالی مستقل شوند. علاوه بر این، دولت برنامه های متنوع رفاه اجتماعی را تحت عنوان “برنامه احساس” برای ارائه آموزش، بهداشت و کمک های مالی به اقشار ضعیف جامعه آغاز کرده است. با این حال ما باید تلاش بیشتری برای بهره مندی و رفاه معلولین و نیز توانمند سازی زنان به وسیله اطمینان یافتن از تامین حق وراثت آنها انجام دهیم.

در ادامه این مراسم آقای شاهپسند، رایزن کنسولی سفارت پاکستان در تهران بیانیه آقای عمران خان، نخست وزیر پاکستان به مناسبت این روز را قرائت کرد.

در پیام عمران خان بر این نکته تاکید شد که پاکستان عزم راسخ خود را برای حمایت از ارزش های ملی چون وحدت، ایمان و نظم و انضباطی که توسط قائد اعظم محمدعلی جناح ترسیم شده است، را مورد توجه قرار دهد.

در بخشی از پیام نخست وزیر پاکستان آمده است: پاکستان در قبال بی ثباتی در مرزهای غربی خود، فداکاری های زیادی انجام داده و هزینه های سنگینی را متحمل شده است. ما به طور مداوم تاکید کرده ایم که هیچ راه حل نظامی برای درگیری در افغانستان وجود ندارد. برای برقراری صلح پایدار در افغانستان، پاکستان از مذاکره و حل و فصل سیاسی موضوع حمایت می کند.

در پیام نخست وزیر پاکستان بر این نکته تاکید شد که این کشور اکنون می تواند در میان مجموعه ملت ها احساس سربلندی کند و در ادامه خاطرنشان کرد: سیاست های ما در جهت احیای اقتصاد، مدیریت همه گیری کرونا و حفاظت از محیط زیست در سطح جهان مورد تحسین قرار گرفته است.

در ادامه مراسم، گروه سرود کر متشکل از کودکان مدرسه پاکستانی ها در تهران دو سرود را اجرا کردند.

سپس با حضور مقامات سفارت پاکستان، کیک مراسم هفتاد و چهارمین سالگرد استقلال این کشور بریده شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin