جشن تولد امپراتور ژاپن با حضور سفرای کشورهای مختلف در سفارت ژاپن در ایران برگزار شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، مراسم جشن تولد آکی‌هیتو امپراتور کنونی ژاپن و صدوبیست‌وپنجمین امپراتور این کشور از دودمان یاماتو، با حضور سفرای کشورهای مختلف در ایران، مقامات و مسئولان نظامی کشورها به همراه برخی از مسئولان وزارت خارجه در ایران در سفارتخانه ژاپن برگزار شد. در این مراسم با سخنرانی دو مقام مسئول و معرفی غذاها و نوشیدنی ها و معرفی شرکت های مختلف تجاری ژاپنی همراه بود.

میتسوگو سایتو سفیر جدید ژاپن در ایران نخستین سخنران بود او پیش از آغاز سخنرانی شعبده بازی کرد که مورد توجه حاضران قرار گرفت. او سپس با ادای احترام به مهمانانی که به این مراسم آمده بودند گفت: من در تاریخ ششم اکتبر به تهران رسیدم و افتخار آن را داشتم که در ۱۶ اکتبر استوارنامه خود را به رئیس جمهور ایران تقدیم کنم.

وی گفت: در روز ۲۳ دسامبر امپراتور ۸۵ ساله خواهد شد. امروز خرسندم که روز تولد امراطور را جشن می گیریم، بیش از ۲۹ سال از زمان آغاز امپراتوری او می گذرد و ایشان در طول این مدت خود را وقف فعالیت هایی از قبیل اقدامات تفویض شده قانون اساسی و بازدید از مناطق مختلف ژاپن و بسیاری از کشورهای دیگر کرده است. او در سی ام آوریل سال ۲۰۱۹ از جایگاه امپراتوری کناره گیری خواهد کرد پس از کناره گیری ولیعهد در اول ماه می سال ۲۰۱۹ به امپراتوری خواهد رسید.

میتسوگو سایتو بیان کرد: ما نودمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک دو کشور را در سال ۲۰۱۹ جشن خواهیم گرفت. ایران و ژاپن بیش از هزار سال است از روابط صمیمانه تاریخی برخوردارند. رابطه اقتصادی یکی از محورهای کلیدی روابط دوجانبه کنونی ماست. به ویژه واردات نفت ما از ایران حائز اهمیت بوده و ژاپن حتی بعد از چهارم نوامبر از ایران نفت خام وارد خواهد کرد. ژاپن قطعا به تقویت روابط دو جانبه با ایران ادامه خواهد داد زیرا ژاپن به آینده ایران ایمان دارد، امشب ۱۲ شرکت ژاپنی غرفه هایی را مستقر کرده اند تا تعهد خود را برای ادامه روند تجارت خود با ایران نشان دهند. ژاپن از توسعه ملی ایران حمایت کرده و از طریق برنامه های جایکا بیش از ۳۵۰۰ کارآموز را از ایران پذیرفته و بیش از ۱۲۰۰ کارشناس ژاپنی را به ایران اعزام کرده است. من معتقدم این نودمین سالگرد موجب ارتقا هر چه بیشتر روابط دوستانه بین دو کشور می شود.

سفیر ژاپن همچنین به بازی فوتبال بین ایران و ژاپن در چند روز پیش اشاره کرد و گفت: در دهم نوامبر مسابقه نهایی لیگ قهرمانان آسیا بین تیم های کاشیما آنتلرز و پرسپولیس صورت گرفت من به ورزشگاه آزادی رفتم و بازی را تماشا کردم. احترام صادقانه خود را به مبارزه سرسخت بازیکنان دو تیم ابراز می کنم و امیدوارم ژاپن و ایران همیشه بتوانند در چنین مرحله ای با یکدیگر مسابقه دهند.

وی با اعلام اینکه ژاپن در نظر دارد میزبانی نمایشگاه جهانی اکسپو ۲۰۲۵ را در اوزاکا کسب کند، افزود: امشب آشپز من غذای ژاپنی را که در سال ۲۰۱۳ به عنوان میراث فرهنگی ناملموس یونسکو ثبت شده آماده کرده است. امیدوارم از هنر غذای ژاپنی لذت ببرید. همچنین از شرکت های مختلفی که در ایران تمپورا و یاکیتوری (مرغ کبابی) را تهیه کردند تشکر می کنم.

در ادامه محمود فرازنده، مدیر کل آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه نیز پس از سخنرانی سفیر ژاپن گفت: اولین بار است می بینیم یک سفیر می تواند شعبده بازی کند. من خیلی دقت کردم که ببینم او چطور این کار را انجام داد ولی متوجه نشدم. زمان زیادی از تقدیم استوارنامه اش به رئیس جمهور نمی گذرد باید اقدام او را در گینس ثبت کرد. سفیر ژاپن در ایران با بیشتر مسئولان وزارت خارجه دیدار داشته و هر بار هم ترفند جدیدی اجرا می کند. برنامه امشب او را هم برای اولین بار بود که دیدم.

وی گفت: در تدارک بودیم که نودمین سال روابط دو جانبه ایران و ژاپن را جشن بگیریم چون این روابط بسیار محکم است. در ایران هدایای مختلفی وجود دارد که مربوط به گذشته است و نشان می دهد پادشاهان این هدایا را به هم اهدا کرده اند و نشان دهنده روابط محکم دیپلماتیک بین این دو کشور است بنابراین این ارتباط تنها متعلق به عصر معاصر نیست. روابط دو کشور با وجود مشکلات در حال گسترش است.

در این مراسم شرکت های مختلف ژاپنی غرفه داشتند و به ارائه محصولات خود می پرداختند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin