مراسم سیزدهمین سالروز اتحاد بولیواری سفرای کشورهای عضو آلبا در ایران (کوبا، نیکاراگوئه، اکوادور، بولیوی و ونزوئلا) در محل سفارت ونزوئلا برگزار شد.

به گزارش آوادیپلماتیک، الکسیس باندریچ وگا، سفیر کوبا در تهران در کنفرانس مطبوعاتی سفرای کشورهای عضو آلبا، در خصوص برنامه‌های آلبا برای توسعه اقتصادی با توجه به مسئله کاهش قیمت نفت اظهار کرد: یکی از اهداف این جلسه آنالیز شرایط منطقه‌ای وهمچنین حمایت قاطع از انقلاب بولیواری که فرصت جدیدی را برای وحدت فراهم کرد، می باشد. در واقع تمام اقدامات انجام شده، سیاسی- اجتماعی خواهد بود.

وی خاطر نشان کرد: کشورهای آمریکای لاتین با مشکلاتی مواجه هستند اما اتحاد و یکپارچگی باید ادامه یابد. در واقع علاوه بر اتحاد سیاسی، منافع و مزایای اقتصادی هم دنبال می شود و ما از طریق آزادی، استقلال و حاکمیت، عدالت و منطق می توانیم با دشمنان مقابله کنیم و جمهوری اسلامی ایران هم در این اتحاد قرار دارد. ملت‌های فلسطین، سوریه و تمام انقلاب‌های دنیا هم همین طور و ما این فرصت را داریم که با اتحاد بتوانیم توانایی‌های خود را افزایش دهیم.

سفیر کوبا در تهران همچنین بیان کرد: توسعه وحدت یکی از اقدامات عملی است که می‌توانیم انجام دهیم. اقتصاد بخشی از این فعالیت ها است و ما برای اینکه اقتصاد قوی داشته باشیم باید روابط سیاسی محکمی برقرار کنیم و برای اینکه به توسعه اقتصادی برسیم باید به وحدت و اراده ملتها هم توجه کنیم.

وی خاطر نشان کرد: همانطور که هوگو چاوز و فیدل کاسترو تاکید داشتند تنها آلترناتیو اتحاد است و تنها راه‌حل برای اقتصاد موجود هم اتحاد و یکپارچگی است. به گفته چاوز ما یا باهم متحد می شویم یا از بین می رویم. هیچ راه‌حلی وجود نداشته است.

سفیر کوبا همچنین درباره مسئله برجام هم اظهار کرد: وزیر امور خارجه این کشور در زمان برگزاری مذاکرات در برابر چشمان مردم دنیا این موضوع را مطرح کرد و گفت درخواست داریم که حتما این توافق با ایران اتفاق بیفتد و به پیش برود.

براساس این گزارش، آلخاندرو اورتگا آلمیدا، سفیر اکوادور در تهران نیز طی سخنانی در خصوص مسئله برجام و مواضع رئیس جمهور آمریکا و همچنین موضع کشورهای عضو گروه آلبا در این زمینه گفت:برجام یک مسئله کاملا جهانی است و همه ما میدانیم آمریکا هرگز به توافقات خود پایبند نبوده است. دو سال زمان برد تا کلمه به کلمه این توافق به نتیجه برسد. تمام کشورهای 1+5 در این مجموعه حضور داشتند و بر سر تمام کلمات توافق شد.

وی افزود: تمام کشورهای آلبا در این موضوع بیانیه‌هایی را صادر کرده و اعلام کردند که باید به این توافق احترام بگذاریم که برای ما امنیت به ارمغان می آورد و بی شک ما از آن حمایت می کنیم.

سفیر نیکاراگوئه در تهران نیز طی سخنانی اظهار کرد: نیکاراگوئه هم مانند ونزوئلا مشکلاتی را در زمینه اقتصادی داشته اما قصد رقابت با هیچ سازمان بین‌المللی را نداریم. همانطور که اشاره شد آلبا اهداف اقتصادی خود را دنبال می کند و ما تاریخ را برای خودمان اصلاح و تغییر می دهیم.

معاون سفیر بولیوی در تهران نیز با اشاره به اهداف آلبا گفت: اتحاد بین ملت‌ها یکی از اهداف اساسی آلبا است در واقع حقوق بشر و حقوق ملتها را دنبال می کند و ما به استقلال کشورها احترام می گذاریم.

وی تاکید کرد: ما تمامی برنامه‌هایمان را دنبال می کنیم تا به صورت مسالمت آمیز زندگی کرده و یکپارچگی را برای ملتها فراهم کنیم.

حجت الله سلطانی نیز طی سخنانی خاطرنشان کرد: آلبا یک گزینه آلترناتیو و جایگزین آلکا بود. در آلکا که با ابتکار و مدیریت آمریکا پیگیری می شد آنها به دنبال این بودند که فضا برای حضور شرکت‌ها خود در آمریکا لاتین را فراهم کنند.

وی افزود: همانطور که قبلا هم نشان داده شده، حضور بیشتر شرکت‌های آمریکایی عین غارت و چپاول و فقر ملت‌ها در آمریکا لاتین بود. بنابراین رهبران ملت‌های آمریکای لاتین به نمایندگی از ملتشان آلبا را مطرح کردند که هدف اصلی آن توسعه روابط بین ملت‌ها بود.

معاون مدیرکل آمریکای وزارت خارجه همچنین بیان کرد: در آلبا هیچ کشوری به دنبال غارت و چپاول کشور دیگری نیست بلکه هدف اصلی آن افزایش همبستگی، برادری و توسعه متوازن و هماهنگ کشورها است.

سلطانی ادامه داد: بنابراین این اراده ملت‌ها بود که تحقق یافت و انقلاب اسلامی ایران هم محصول اراده مردم بود. در واقع انقلابی از مردم و برای مردم و یکی از شعارها و اهداف اصلی انقلاب حمایت از ملت‌های دیگر بود.

این مقام مسئول در وزارت امور خارجه در ادامه اظهار کرد: بنابراین موقعی که آلبا در آمریکای لاتین به عنوان محصول اراده ملتها متولد شد، به طور طبیعی ملت ایران در کنار ملتهای آمریکای لاتین قرار گرفت و زمینه بیشتری برای همبستگی بین جمهوری اسلامی ایران و دولت‌های انقلابی و ملت‌های آمریکای لاتین به وجود آمد.

وی تصریح کرد: بنده به عنوان یک ایرانی و سفرای کشورهای آلبا، نمایندگان ملتهایمان برای اعلام همبستگی هستیم و تا زمانی که ملتها با هم متحد باشند، پیروزی و آینده متعلق به ملت‌ها است.

سلطانی خاطر نشان کرد: همانطور که آلبا تاکنون موفقیت‌های خوبی داشته مطمئن هستیم که از این به بعد هم دامنه موفقیت‌هایش بیشتر خواهد بود و جمهوری اسلامی ایران نه تنها با تک تک کشورها به صورت دوجانبه روابط بسیار خوبی دارد بلکه نسبت به هرگونه همکاری و مساعدت و تلاش برای کسب موفقیت بیشتر آلبا هم اعلام آمادگی می کنیم و مطمئن هستیم که در کنار یکدیگر موفقیت‌هایی را برای ملتهایمان به دست خواهیم آورد.

معاون مدیرکل آمریکای وزارت خارجه در ادامه این کنفرانس مطبوعاتی در خصوص مسئله برجام اظهار کرد: اگرچه مذاکرات اصلی بین ایران و 1+5 بود، اما هر کدام از طرفین پشت سرشان یک سری کشورها و گروه‌های حامی داشته‌اند وشرایطی را که بعضا برخی کشورهای غربی می خواستند بر ایران تحمیل کنند، آنقدر ناعادلانه و غیرمنطقی بود که اگر بنا به هر شرایطی می توانستند این نقطه نظرات را اعمال کنند سالهای بعد راه برای بقیه کشورهای دنیا برای دستیابی به انرژی صلح آمیز هسته‌ای بسته می شد.

وی خاطر نشان کرد: این مقاومت و مبارزه‌ای که جمهوری اسلامی ایران انجام می داد، نه فقط به خاطر مواضع برحق خود بود بلکه در واقع بخشی عظیمی از کشورهای دنیا را برای احقاق حقشان نمایندگی می کرد.

سلطانی اظهار کرد: بنابراین این کشورها که بخش عمده‌ای در دنیا را شامل می شوند، تمام حمایت خود را از جمهوری اسلامی ایران در زمان‌های گوناگون ابراز داشته اند و قاعدتا تعدادی از این کشورها دوستان ما در آمریکا لاتین بوده‌اند که  نه تنها در طول مذاکرات بلکه بعد از مذاکرات هم مراتب حمایت خود را اعلام داشتند.

این مقام مسئول در وزارت خارجه تاکید کرد: در حال حاضر نه تنها دوستان و کشورهایی در آمریکای لاتین بلکه بسیاری از کشورهای دیگر در دنیا اجماع جهانی در حمایت از این توافق هسته‌ای دارند و بحثی هم که ترامپ مطرح کرده، شاهد هستیم که تنها است و  جز یکی دو کشور کسی از او حمایت نکرده‌اند. بنده فرصت را مغتنم شمرده و از تلاشهای کشورهای دوست در آمریکای لاتین چه در زمان مذاکرات و چه در زمان فعلی تشکر می کنم.

وی همچنین در پاسخ به سئوال آوا دیپلماتیک، در خصوص حجم مبادلات اقتصادی با آلبا، اظهار کرد: یکی از مزیت‌های روابط ایران با آمریکای لاتین به طور کلی و آلبا این است که در حوزه‌های اقتصادی مکمل یکدیگر هستیم. یک سری نیازمندی ها ما داریم که تحت هر شرایطی در داخل کشور قابل برآورده شدن نیست و مانیاز به واردات داریم. مانند بخشی از مواد غذایی که این کشورها به دلیل برخورداری از شرایط آب و هوایی مستعد تامین هستند. به عنوان مثال واردات موز از کشور اکووادور هم انجام می شود و یا پروژه‌های خوبی در حوزه های بهداشت و بیو تکنولوژی با کوبا داشته ایم.

سلطانی افزود: در مقابل این کشورها به ماشین آلات، تجهیزات صنعتی و مشاوره فنی نیاز دارند که یک بخشی از آن توسط ایران تامین می‌شود. احداث 16 کارخانه لبنیات و ساخت 27 هزار واحد مسکونی و همچنین احداث کارخانه سیمان در ونزوئلا انجام شده و شش کارخانه لبنیات هم در بولیوی که بخش عمده ای از اینها توسط بخش خصوصی انجام پذیرفته است.

وی در پایان بیان کرد: بنابراین مذاکره و مطالعات امکان سنجی در این وارد زمانبر است اما به هرحال اراده سیاسی وجود دارد و دولتها بسترسازی‌های حقوقی را انجام می دهند.

خسوس گونزالس سفیر ونزوئلا در تهران در پایان این کنفرانس مطبوعاتی با بیان اینکه برگزاری مراسم سیزدهمین سالروز اتحاد بولیواری مردم آمریکا مسئله‌ای جهانی است گفت: کشورهایی مانند روسیه و ایران به لحاظ نفتی کمک‌های زیادی به ما کرده‌اند در این چارچوب آلبا نمی تواند مسئله متفاوتی باشد وقطعا برای کاهش قیمت نفت دچار ضرر و زیان هم شد.

وی افزود: همانطور که در جلسه اشاره شد شریان حیاتی آلبا نفت ونزوئلا برای گسترش ارتباطات و تعاملات بین ملت ها است. اما با همه موانع و مشکلاتی که وجود دارد، آلبا به راه خود ادامه می دهد.

سفیر ونزوئلا در تهران خاطر نشان کرد: آلبا صرفا یک پروژه اقتصادی نیست و موضوعاتی سرمایه‌گذاری و سرمایه داری هم در این اتحادیه مطرح نیست و مهمتر از آن پروژه سیاسی و اجتماعی است و همه این مشکلات ما را ترغیب می کند که کارهای بهتری انجام دهیم. حتی کشورهایی هم که عضو آلبا نیستند اما در آمریکای لاتین قرار دارند، می توانند به ما کمک کنند.

وی در پایان اظهار کرد: کلمبیا یکی از اعضای آلبا است که کمک‌های زیادی هم از ونزوئلا می گیرد نمونه آن در مسائل بهداشتی است. لذا ما در پی این هستیم که اتحاد و یکپارچگی بین ملتها وجود داشته باشد و همه را به اتحاد دعوت می کنیم برای رسیدن به آرمان‌هایی که داریم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin