اولین سالگرد درگذشت رهبر انقلاب کوبا فیدل کاسترو با همکاری سفارت این کشور در تهران و همچنین خانه آمریکای لاتین برگزار شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در این نشست عبدالحمید شهرابی رییس خانه آمریکای لاتین با اشاره به شخصیت فیدل کاسترو و تاثیر او در آمریکای لاتین، خاطرنشان کرد: فیدل کاسترو یکی از راست‌قامتان تاریخ بود و او با اتکا به مردم، انقلاب کوبا را به پیش برد و توانست تحول بزرگی را در این کشور و آمریکای لاتین ایجاد کند.

وی با بیان اینکه این شخصیت انقلابی کوبا به مردم و نقش مردم اعتقاد داشت و تلاش کرد به آرمان‌های انقلاب کوبا وفادار بماند، اظهار داشت: در اینجا لازم است یا شهدای انقلاب کوبا و انقلاب اسلامی را گرامی بداریم.

شهرابی افزود: به قول فیدل کاسترو، اتحاد ملت‌ها باعث تضعیف دشمنان خواهد شد و قطعا جمعیتی که در این مراسم حضور پیدا کرده‌اند بیانگر همبستگی عمیق مردم ایران با انقلاب کوبا است و این همبستگی باید حفظ شود.

در این مراسم آلکسیس باندریج وگا سفیر جدید کوبا در تهران، نیز با تشکر از دست‌اندرکاران برگزاری این مراسم و همبستگی ملت ایران با ملت کوبا، اظهار کرد: برای یک انقلابی افتخار است که بزرگداشت اولین سالگردش در چنین مکان مقدسی و در چنین کشور شجاع و دوستی برگزار شود.

این دیپلمات ارشد کوبایی در تهران با بیان اینکه فیدل کاسترو همیشه ایران و انقلابش را مورد احترام و تحسین قرار می‌داد، اظهارکرد: فیدل همبستگی و برادری را بدون شرایط و محاسبات ژئوپلتیک می‌دانست و به فاصله جغرافیایی در این زمینه توجهی نداشت.

وی با بیان اینکه شخصیت فیدل کاسترو فراتر از مرزهاست و او همیشه انرژی خود را صرف مبارزه با امپریالیسم و همچنین تلاش برای وحدت و همبستگی ملت‌ها می‌کرد، ادامه داد: فیدل ما را به نحوی تربیت کرد که در مقابل مشکلات استوار باشیم. به ما آموخت که غیرممکن وجود ندارد و همیشه باید به پیروزی ایمان داشته باشیم.

باندریچ وگا با بیان اینکه فیدل ما را متقاعد کرد که راه دیگری جز داشتن آرزوی جهانی بهتر وجود ندارد و این امر در صورتی محقق می‌شود که ما برای آن مبارزه کنیم، ادامه داد: فیدل نیروی مقاوم و انتقال‌پذیری داشت که از روح پاکش تغذیه می‌شد و ایده‌هایش برگرفته از فرهنگ غنی و مطالعه‌های طولانی مدت درباره تاریخ بشریت و مردم کوبا بود.

این دیپلمات ارشد کوبایی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در توصیف اندیشه‌ها و آرمان‌های فیدل کاسترو، گفت: او به ما نشان داد که مهم‌ترین و اصلی‌ترین مساله برای یک انقلاب ارزش‌های انسانی ملت‌هاست و ایده‌های انقلابی باید تنها راهنما و مسیر حقیقی ملت‌ها باشد و جهان نیاز به کشورهای هدایت‌کننده، خوب‌های هدایت‌کننده و یا مردان هدایت‌کننده ندارد، بلکه جهان به ایده‌های هدایت‌کننده نیاز دارد. فیدل به ما آموخت که انسان باشیم و همیشه با مردم به طور مستقیم و سیستماتیک در تماس باشیم.

سفیر جدید کوبا در تهران با بیان اینکه ملت‌ یار جدانشدنی فیدل کاسترو بود که بیشترین توجه را به آنان اختصاص می‌داد، اظهار داشت: او بیان همیشگی حقیقت را به یک قانون تبدیل کرد، اینکه صادقانه حرف بزنیم و راستگو باشیم و او در همین راستا توانست با بیان حقیقت اراده میلیون‌ها نفر را به خود جذب کند و لرزه بر اندام دشمنان بیندازد.

وی با بیان اینکه بزرگ‌ترین میراث ایدئولوژیکی فیدل را می‌توان،در مفهوم انقلاب خلاصه کرد، گفت: این مفهوم همچون وصیت‌نامه سیاسی است که در آن به ما می‌گوید انقلاب چیست و چگونه باید انقلابی باشیم و اولین اصل در این مفهوم مبارزه با بی‌عدالتی و امپریالیسم است.

باندریچ وگا در بخش پایانی صحبت‌های خود تصریح کرد: فیدل هیچگاه به ملت خود و انسانیت پشت نکرد و ما سپاسگزاران تو را تا ابدیت همراهی خواهیم کرد.

در این مراسم پوسترهایی از جریان مبارزاتی فیدل کاسترو و زندگی وی در معرض نمایش گذاشته شده بود.

همچنین در این مراسم دفتر یادبودی به مناسبت گرامیداشت اولین سالگرد درگذشت فیدل کاسترو گشایش یافته بود که مهمانان شرکت‌کننده به یاد فیدل کاسترو مطالبی را در این دفتر ثبت کردند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin