“کریستین هوگارد ” سفیر دانمارک در کشورمان با علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.در ابتدای این دیدار علاءالدین بروجردی اظهار داشت: هر زمان که احساس می‌شود گام‌های جدیدی برای تقویت روابط دو کشور خواهد شد، عواملی تلاش می‌کنند در روند بهبود روابط ۲ جانبه خلل ایجاد کنند.

وی افزود: دولت دانمارک باید گسترش همکاری‌های فیمابین را مدیریت کرده و اراده خود را در این زمینه اعمال کند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس بر همین اساس یادآور شد: ایران و دانمارک فرصت‌های فراوانی برای همکاری و تعامل دوستانه مبتنی بر منافع مشترک دارند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه مذاکره بهترین روش برای برداشتن گام‌های عملی برای گسترش همکاری‌هاست، به همراهی اروپا با آمریکا در اعمال تحریم‌های فراتر از قطعنامه علیه کشورمان اشاره و تصریح کرد: با گذشت چند ماه از اعمال تحریم‌های فرامنطقه‌ای، فضای اقتصادی ایران به خوبی نشانگر آن است که این تحریم هیچ تأثیری در جامعه ایران نداشته و تنها شرکت‌های اروپایی از این تحریم‌ها دچار ضرر و زیان شده‌اند و منافع اتحادیه اروپا در ایران به خطر افتاده است.

رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس بر همین اساس ابراز امیدواری کرد که اتحادیه اروپا با اقتدار و توان بیشتری برای اعمال سیاست‌های مستقل در تحولات بین‌المللی گام بردارد.

او همچنین با اشاره به مذاکرات آتی ایران و ۱+۵، خاطرنشان کرد: تکرار ادبیات گذشته با ایران هیچ سودی برای این کشورها ندارد و این کشور‌ها باید با ادبیات جدید مبتنی بر “همکاری‌ و تعامل ” با ایران سخن بگویند و گفت‌وگو کنند.

در این دیدار همچنین “هوگارد ” سفیر دانمارک با تأکید بر نقش و جایگاه با اهمیت مجلس شورای اسلامی در تقویت روابط ۲جانبه گفت: همکاری مجالس ۲ کشور پشتوانه مهمی برای توسعه مناسبات فیمابین است.

سفیر دانمارک در ادامه با اشاره به حضور نیروهای دانمارکی در افغانستان، بر نقش مهم ایران برای حل و فصل مشکلات این کشور تأکید کرد و افزود: دانمارک خواستار همکاری با ایران در قبال بحران افغانستان است.

هوگارد در خاتمه نقش مجالس در ایجاد شناخت و درک متقابل از دیدگاه‌های ۲ کشور را بسیار مهم دانست.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin