علاءالدین بروجردی با اشاره به تلاش آمریکا برای تخریب روابط ایران و چین گفت: حجم مبادلات میان دو کشور باعث استحکام روابط دوجانبه شده است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در دیدار پانگ سن سفیر چین در تهران با ابراز تاسف از حادثه آتش گرفتن نفتکش ایرانی در آب های چین اظهار داشت: این حادثه ناگوار، اذهان عمومی و قلوب ملت ایران را جریحه دار کرد و کشور را در ماتم فرو برد که امیدواریم در آینده دیگر شاهد وقوع چنین حوادث غم انگیزی نباشیم.

نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی همچنین با قدردانی از تلاش امدادگران چینی که در ساعات اولیه وقوع این حادثه برای مهار آتش و نجات جان خدمه نفتکش ایرانی شتافتند، افزود: امیدواریم اطلاعات موجود در جعبه سیاه نفتکش ایرانی بتواند ما را با ابعاد پنهان این سانحه ناگوار از جمله علل وقوع آن، وضعیت خدمه در زمان وقوع سانحه و باقی قضایا آگاه کند.

وی در ادامه با یادآوری مناسبات خوب دو کشور در زمینه های مختلف، اظهار داشت: تلاش در جهت رفع کلیه موانع موجود در مسیر تحکیم و تقویت هرچه بیشتر ارتباطات فیمابین نقش مهمی در گسترش مبادلات اقتصادی و توسعه همکاری های ایران و چین در زمینه های مورد علاقه خواهد داشت.

بروجردی در بخش دیگری از سخنان خود به تلاش آمریکا و برخی دشمنان برای تخریب روابط دو کشور اشاره کرد و اذعان داشت: پیشینه خوب ارتباطات دو کشور و حجم مبادلات فیمابین، روابط ایران و چین را از استحکام بسیار خوبی برخوردار کرده است به نحوی که دشمنان روابط دو کشور هیچگاه نمی توانند به آن آسیب برسانند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: این کمیسیون از روند توسعه همکاری های دو کشور در زمینه های مختلف حمایت می کند.

سفیر چین در تهران نیز با ابراز همدردی با خانواده سانحه دیدگان نفتکش ایرانی و تمامی مردم ایران گفت: این حادثه ناگوار در طول تاریخ دریانوردی کم سابقه بوده است و امدادگران چینی برای مهار آتش و نجات جان خدمه نفتکش ایرانی تلاش بسیاری کردند اما متاسفانه به دلیل حجم زیاد نفت و میعانات گازی مشتعل شده قادر به کنترل آن نشدیم.

وی همچنین افزود: اکنون با یافتن جعبه سیاه نفتکش و بررسی آن با حضور مسوولان ایرانی امیدواریم بتوانیم از تمامی ابعاد این سانحه آگاه شویم.

پانگ سن در ادامه با ابراز علاقه مندی کشورش به توسعه مناسبات فیمابین بیان داشت: گسترش هرچه بیشتر ارتباط با ایران مورد نظر و پیگیری مسئولان چینی قرار دارد.

سفیر چین در تهران نسبت به رفع موانع موجود در مسیر توسعه مبادلات و همکاری های دو کشور ابراز امیدواری کرد و خاطرنشان ساخت: سفر مسئولان سیاسی و پارلمانی دو کشور نقش مهمی در گسترش ارتباطات فیمابین دارد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin