رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در دیدار با سفیر اتریش، بر تقویت روابط دوستانه و تبادل اطلاعات بین این دو کشور تاکید و عنوان کرد: حدود ۲ هزار جلد کتاب خطی فارسی در کتابخانه ملی اتریش موجود است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، اشرف بروجردی در این دیدار به روابط ایران و اتریش از گذشته تا امروز اشاره کرد و گفت: تاریخی دیرینه در روابط ایران و اتریش وجود داشته و بر کسی پوشیده نیست که ارتباطات و مناسبات خوبی در روابط سیاسی و فرهنگی دو کشور وجود داشته است.

وی ادامه داد: امروزه منابع موجود در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران دیجیتال سازی شده و مورد بهره‌مندی پژوهشگران قرار گرفته است. اما ادامه این مسیر نیازمند تقویت و بهره‌مندی از تکنولوژی‌های جدید است. سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از انتقال منابع فرهنگی کشور اتریش به کتابخانه ملی ایران و جانمایی این منابع در کتابخانه ملی ایران استقبال می کند. اگر بخواهیم دانش موجود در این زمینه را در قالب کتاب و سند به دیگران بیاموزیم و از آموخته‌های دیگران بهره مند شویم نیازمند تعامل و گفتگو هستیم. در حوزه دیجیتال سازی تصور می کنم کتابخانه ملی اتریش بتواند راه کارهای مورد نیاز را عرضه کند و سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از آن بهره مند می شود.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: چندی پیش در گفتگویی که به صورت مجازی انجام شد؛ با رییس کتابخانه ملی اتریش صحبت کردم. در این گفتگو درباره منابع دیجیتال بحث و تبادل نظر شد و در ادامه موضوع بهره مندی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از منابع خطی موجود در کتابخانه ملی اتریش مورد بررسی قرار گرفت. بر اساس آنچه که دریافت کرده ام، مطلع شدم که حدود ۲ هزار جلد کتاب خطی فارسی در کتابخانه ملی اتریش موجود است، تبادل این منابع در قالب نسخ دیجیتال می تواند فرصت مغتنمی برای بهره مندی ایران از این منابع باشد.

وی تاکید کرد: پیشنهاد می‌کنم اندیشمندان دو کشور در قالب بحث و گفتگو به طرح موضوعات کارآمد بپردازند چرا که این امر می تواند برای نسل امروز و آینده مفید باشد. در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اسناد ارزشمند نگهداری می شود و قدمت برخی از این اسناد به ۱۰۰۰ سال بر می‌گردد. این اسناد گنجینه ای غنی و سرمایه ملی ایران است و برای افرادی که برای افزایش دانش خود تلاش می کنند و می خواهند از تاریخ و گذشته خود به شکل مستند آگاهی داشته باشند، سودمند و راهگشا است. از همین رو سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، آمادگی خود را برای ارائه نسخه دیجیتال منابع فرهنگی اعلام می کند.

در ادامه این نشست اشتفان شولتز، سفیر اتریش در ایران گفت: به گواه تاریخ سابقه روابط بین دو کشور ایران و اتریش بیش از ۷۰۰ سال است و این دو کشور از روابط طولانی تاریخی بهره منده بوده اند؛ یکی از نشانه های ویژه مناسبات مطلوب بین این دو کشور این است که در طول تاریخ هیچگاه جنگی بین ایران و اتریش وجود نداشته است.

وی اظهار داشت: در کتابخانه ملی منابع بسیاری درباره ایران وجود دارد که بیشتر آنها مربوط به پوشش گیاهی این کشور می شود. خوشحالم در کتابخانه ملی ایران، فضایی برای جانمایی منابع فرهنگی کشور اتریش در نظر گرفته شده است. کتاب های ارسالی با دقت بسیاری انتخاب شده اند و موضوعات مختلفی از قبیل هنر، فرهنگ، طبیعت و آشپزی را دربرمی گیرد.

 سفیر کشور اتریش در ایران گفت: روابط مثبت و مطلوب بین کتابخانه های ملی این دو کشور وجود دارد و برای تقویت این مهم بر تبادل منابع بین دو مجموعه فرهنگی تاکید دارم. همکاری های فرهنگی و هنری بسیاری با ایران در حوزه های مختلف انجام شده است که می‌توان برگزاری نمایشگاه مشترک ایران و اتریش در کیش و اهواز در حوزه شهری و نقاشی اشاره کرد. به همین دلیل از برگزاری نمایشگاه های مختلف با سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران استقبال می کنیم.

فریبرز خسروی، معاون کتابخانه ملی ایران نیز در این دیدار بیان کرد: امید است با همت سفیر اتریش در ایران در زمینه‌هایی همکاری‌های خوبی فراهم شود.

وی با اشاره به بازدید از کتابخانه ملی اتریش گفت: در این بازدید فرمان هایی از شاه عباس به خط فارسی در کنار اسنادی دیگر موجود بود، بر همین اساس می توان برنامه هایی را برای انتشار مشترک اسناد ایران و اتریش پیش بینی کرد.

معاون کتابخانه ملی ایران به فعالیت مرکز ایرانشناسی و شرق شناسی در وین اشاره کرد و افزود: در این مرکز طرح های مختلفی در حال اجراست که می توان به طرح‌هایی در حوزه عکاسی ایران اشاره کرد. زیرا کشور ما جزو نخستین کشورهایی است که صنعت عکاسی به آن وارد شده. سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در پیشبرد این پروژه ها می تواند نقش موثری ایفا کند.

فاطمه جان احمدی، معاون پژوهش و منابع دیجیتال سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نیز گفت: فهرست توصیفی نسخ خطی فارسی کتابخانه ملی اتریش به همت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ایجاد شده است و در آستانه چاپ قرار دارد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin