ایران و قزاقستان در برنامه‌ای مشترک برای هزاروصدوپنجاهمین سال تولد فارابی، پیشنهاد برگزاری یک کنفرانس علمی – سیاسی را در ۱۹ اکتبر به صورت ویدیویی و با این محوریت مطرح و برنامه‌ریزی کردند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، با برگزاری جلسه‌ای با حضور سفیر قزاقستان در ایران و دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو، نخستین هماهنگی‌ها برای برگزاری وبینار بین‌المللی فارابی با همکاری ایران و قزاقستان که در ۲۸ مهر برگزار می‌شود انجام شد.

در این جلسه  اسخت اورازبای  سفیر قزاقستان خاطرنشان کرد: معتقدم در ایران باید همکارهای بیشتری با کمیسیون ملی یونسکو ایران داشته باشیم و روابط فرهنگی در چارچوب یونسکو بین ایران و قزاقستان فعال‌تر شوند.

او با اشاره به برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای برگزاری وبینار بین‌المللی فارابی با همکاری مشترک ایران و قزاقستان عنوان کرد: امسال هزاروصدوپنجاهمین سال تولد فارابی دانشمند شرقی را جشن می‌گیریم. او متعلق به همه است و هرکدام از مناطق ما با فارابی ارتباط مستقیم دارد. این دانشمند در شهری به نام فاراب در قزاقستان کنونی به دنیا آمده است. ما فارابی را متعلق به ایران و قزاقستان می‌دانیم و این دانشمند بزرگ برای هر دو کشور اهمیت دارد.

سفیر قزاقستان در ایران با بیان این‌که قرار شد ایران و قزاقستان به طور مشترک درباره تولد فارابی برنامه داشته باشند، ادامه داد: طرف قزاق پیشنهاد داد که با ایران و چند مرکز پژوهشی چند کنفرانس را با موضوع فارابی برگزار کند که این مهم به دلیل شیوع کرونا به مرحله عمل نرسید، به همین دلیل می‌خواهیم یک کنفرانس علمی سیاسی را در ۱۹ اکتبر به صورت ویدیویی با محوریت فارابی برگزار کنیم.

اورازبای با تاکید بر این‌که این کنفرانس مشترک توسط ایران و قزاقستان برگزار می‌شود، توضیح داد: کشورهای مختلف و مراکز علمی نیز به عنوان مهمان در آن حضور دارند و چون برگزارکننده این رویداد مجازی ایران و قزاقستان هستند، برنامه در دو بخش با ریاست ایران و قزاقستان برگزار می‌شود و میهمانانی از کشورهای آذربایجان، کانادا، مصر، فنلاند، انگلستان، یونان، قرقیزستان، پاکستان، هلند، ازبکستان و قزاقستان و ایران برای حضور در این وبینار بین‌المللی دعوت شده‌اند.

سفیر قزاقستان در ایران با اشاره به حضور پررنگ مسوولان ایران و قزاقستان در این وبینار بین‌المللی، به اهمیت فارابی برای دو کشور اشاره کرد و افزود: علاوه بر نفر چهارم دولت قزاقستان، وزرای فرهنگ، آموزش و امور خارجه قزاقستان در این وبینار سخنرانی می‌کنند.

اورزابای گفت: کسانی که فارابی‌شناس هستند یا فیلسوف و خاورشناس بوده و با آثار فارابی ارتباط دارند در فهرست برای گفت‌وگوی مجازی حضور دارند.

او با تاکید بر این‌که ایران باید حرف اول را درباره‌ فارابی بزند، افزود: انتظار داریم در سطح مطلوب این وبینار بین‌المللی برگزار شود، بنابراین سفیر قزاقستان در پاریس نیز این کار را دنبال می‌کند و با نماینده یونسکو نیز گفت‌وگو کرده و هر دو کشور در این بخش هم همکاری‌های تنگاتنگی دارند.

حجت‌الله ایوبی، دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو-ایران نیز در صحبت‌هایی با استقبال از برگزاری وبینار بین‌المللی فارابی از سوی ایران و قزاقستان به هماهنگی‌های انجام شده برای برپایی این رویداد بین‌المللی اشاره کرد و افزود: شخصیت‌های بزرگی همچون فارابی، زمینه‌ساز پیوند کشورها با یکدیگر هستند. فارابی دو ملت را پیوند داد. شخصیت‌های بزرگ فارغ از تعلق خاطر داشتن به کشور یا کشورهایی، از جایی به بعد جهانی هستند و ما هر دو میزبان فارابی بودیم و باید در معرفی اندیشه‌های فارابی به جهانیان تلاش کنیم.

وی با تاکید بر این‌که جهان نیازمند اندیشه فارابی است و بشر به این نگاه و تفکر نیاز دارد و فارابی امروز یک راه حل است، گفت: این میراث مشترک می‌تواند عامل پیوستگی شود و این الگویی برای منطقه خواهد بود. در باب بزرگانی مانند فارابی در زمینه‌های مشترکی چون سمفونی و موسیقی کارهای مشترک بسیاری می‌توان تولید کرد.

ایوبی همچنین با اشاره به فهرست میهمانانی که برای سخنرانی در این وبینار از آنان دعوت شده اضافه کرد: در پاریس سفرای دو کشور با یکدیگر در ارتباطند و وزارت امور خارجه ایران نیز در برپایی این اتفاق بزرگ همراه و همیار خواهد بود.

در این جلسه علاوه بر حجت‌الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران و اسخت اورازبای سفیر قزاقستان، دانور بک دویسبای رایزن سفارت جمهوری قزاقستان در ایران، عبدالمهدی مستکین مدیر گروه فرهنگ و امیر روشن معاون ارتباطات و مشارکت‌های کمیسیون ملی یونسکو- ایران حضور داشتند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin