در مراسم روز «علم ایران و آلمان» که از ۶۰ دانشگاه، نهاد علمی و مؤسسه پژوهشی کشور آلمان حضور داشتند زمینه‌های تبادل همکاری‌های علمی و آموزشی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در این مراسم سفیر کشور آلمان، در افتتاحیه مراسم روز علم ایران و آلمان با تاکید بر اینکه گام مهم دیگری در روابط علمی بین دو کشور ایجاد شده است، گفت: روابط دو کشور ایران و آلمان، در زمینه‌های علوم، آموزش و بخصوص همکاری‌های فنی و حرفه‌ای پیشینه‌ای صد ساله داشته است. زمانی که آلمانی‌ها و ایرانی‌ها مشترکا اولین مرکز فنی حرفه‌ای را راه‌اندازی کرده‌اند، از آن زمان یکی از ارکان مهم همکاری‌های دو کشور بوده است.

وی در ادامه تصریح کرد: با وجود پیشینه یک قرن همکاری‌های علمی ایران و آلمان باید گفت،‌ روابط دانشگاه‌های این دو کشور طی چند سال اخیر با فراز و نشیب‌های فراوانی مواجه بوده است و ما خوشحال هستیم که در سه سال گذشته بسیاری از مردم ایران به شدت در جهت بهبود روابط تلاش کردند و ما نیز توانستیم در این راستا به بسیاری از پیشرفت‌ها دست یابیم.

سفیر آلمان یادآور شد: خوشبختانه در وزارتخانه‌ها، دانشگاه‌ها،‌ موسسات تحقیقاتی و پژوهشی دو کشور همکاری‌های علمی دو کشور مجددا احیا شده و به جریان افتاده است. به طوری که موسسه آکادمی آلمان دفتر خود در ایران را باز کرد و دوباره رفت و آمدهای علمی دو کشور شروع شده است.

میکائیل کلور برشتولد خاطرنشان کرد: باید یادآور شد که توافق هسته‌ای برجام در ژوئن 2015 نقش مهمی در احیا و گسترش روابط علمی دو کشور داشته است و از آن زمان به بعد روابط دو جانبه دو کشور ایران و آلمان در همه زمینه‌ها به ویژه علوم به یکدیگر نزدیک‌تر و عمیق‌تر شده است.

به گفته وی، در زمینه عمیق‌تر شدن روابط دو کشور، بعد از توافق برجام می‌توان به سفر معاون وزیر آموزش و پژوهش آلمان در اکتبر 2016 در ایران اشاره کرد که این سفر با همراهی روسای مهم‌ترین موسسات علمی، تحقیقاتی و انجمن‌های کشور آلمان اتفاق افتاد که البته این سفرهای علمی بعدها نیز ادامه پیدا کرد.

سفیر آلمان در ایران،‌ خاطرنشان کرد: ما می‌توانیم به نمونه‌ای دیگر از تعمیق روابط دو کشور ایران و آلمان اشاره کنیم که سفر روسای دانشگاه‌های ایران در سال گذشته به کشور آلمان و همچنین مذاکرات صورت گرفته بین وزارت آموزش و تحقیقات آلمان و علوم ایران از نمونه‌های مهم است.

وی افزود: امروز که اولین روز علمی ایران و آلمان نامگذاری شده، طی آن موسسات تحقیقاتی و دانشگاه‌های دو کشور به مدت سه روز در زمینه‌های مختلف علمی و تحقیقاتی تبادل نظر خواهند کرد.

کلوربرشتولد عنوان کرد: از سال 2015 دو کشور ایران و آلمان در زمینه احیا و پایه‌ریزی روابط خود بسیار تلاش کردند و اکنون زمان آن رسیده مرحله بعدی همکاری‌های دو کشور بویژه در عرصه‌های تحقیقاتی و پژوهشی شروع شود؛ بطوری که موضوعات قابل توجه بسیاری برای همکاری دو کشور نظیر محیط زیست، آب و سلامت وجود دارد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: خوشحال هستیم که پس فردا در اصفهان روزی است که عنوان مساله سلامت به آن اختصاص یافته است و امیدواریم بتوانیم همکاری‌های خوبی در این عرصه داشته باشیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin