زمینه‌های توسعه گردشگری ایران و چین با حضور رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و «پانگ سن» سفیر چین در تهران بررسی شد.

به‌گزارش آوا دیپلماتیک، زهرا احمدی‌پور در دیدار با «پانگ سن» سفیر چین در تهران گفت: ایران و چین به‌لحاظ تجاری و سرمایه‌گذاری روابط دیرینه‌ای دارند که این روابط درحال گسترش است و باید به حوزه گردشگری هم تسری پیدا کند.

وی ادامه داد: از سال 2011 ایران به‌عنوان یکی از مقاصد گردشگری چین انتخاب شده و در فهرست مقاصد گردشگری چین قرار گرفته است که امیدواریم به یک بازار گردشگری برای چین تبدیل شود.

احمدی پور بیان داشت: چین تجربه خوبی در ساخت‌وساز خصوصاً در بازسازی و مرمت بناهای تاریخی دارد و با توجه به ظرفیت‌های بسیار خوب ایران در این حوزه، مرمت این بناها می‌تواند آن‌ها را به فرصت‌های سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری تبدیل کند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: ایران در مسیر راه ابریشم واقع شده است و با توجه به اینکه راه ابریشم امروز به‌عنوان یک برند در حوزه گردشگری و میراث‌فرهنگی مطرح است، ظرفیت ارزشمندی برای گسترش روابط گردشگری ایجاد می‌کند.

وی به ظرفیت‌های ایران در حوزه گردشگری سلامت اشاره کرد و گفت: ایران به‌عنوان یکی از قطب‌های پزشکی منطقه مطرح است و با توجه به زیرساخت‌های مناسب گردشگری سلامت در ایران و نوآوری‌های بسیار خوبی که در حوزه پزشکی در ایران وجود دارد، چین می‌تواند ایران را به‌عنوان یکی از مقاصد حوزه گردشگری سلامت خود انتخاب کند.

احمدی پور گفت: با توجه به فعالیت‌های خوبی که چین در حوزه گردشگری دریایی دارد و تصمیم ما برای گسترش این گردشگری، انتظار داریم که چین بتواند سرمایه‌گذاری جدی را در حوزه گردشگری دریایی و ساحلی در ایران انجام دهد.

وی اظهار کرد: در تمام استان‌های چین ایران به‌عنوان مقصد گردشگری مطرح است اما هنوز هم باید درخصوص معرفی جاذبه‌های گردشگری ایران در چین از امکاناتی نظیر بیلبوردها و فضاهای نمایشگاهی استفاده شود.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در ادامه گفت: برای رونق بازار گردشگری و افزایش عرضه خدمات به گردشگران چینی، به‌نظر می‌رسد اگر بتوانیم ظرفیت بورسیه‌های دانشگاهی بیشتری را برای دانشجویان ایرانی برقرار کنیم، این افراد می‌توانند برای آموزش زبان چینی به این کشور سفر کنند تا بعد از آموزش در قالب راهنمایان گردشگری برای مسافران چینی فعالیت کنند.

پانگ سن سفیر چین در ایران نیز در این دیدار گفت: بعد از مطرح شدن طرح کمربند اقتصادی راه ابریشم همکاری چین با کشورهای مختلف به‌شکل مطلوبی پیش رفت و این طرح از طرف ایران استقبال شده است و نهادهای مربوطه دولت چین و ایران در حوزه‌های مختلف مانند صنایع، کشاورزی و پزشکی همکاری‌های خوبی دارند.

وی ادامه داد: ایران یک کشور متمدن و دارای منابع و جاذبه‌های غنی گردشگری است که در طرف مقابل نیز چین یک کشور بزرگ با جمعیت جوان است که منابع گردشگری غنی دارد.

سن افزود: در سال‌های اخیر قدرت چین روز‌به‌روز افزایش یافته است بنابر‌این مردم چین روز‌به‌روز ثروتمند‌تر می‌شوند و اشتیاق آن‌ها برای سفر به خارج از کشور بیشتر می‌شود.

به گفته وی، در گذشته بیشتر مردم چین به کشورهای همسایه‌شان مانند هنگ‌کنگ، تایلند، مالزی و سنگاپور سفر می‌کردند اما این روزها چینی‌ها به مقاصد دورتر و کشورهایی در اروپا، آمریکا و استرالیا سفر می‌کنند.

سن ادامه داد: اکنون علاقه گردشگران چینی متنوع‌تر شده و آن‌ها دوست دارند به کشورهای خاورمیانه و آسیای غربی سفر کنند، به‌عنوان مثال چینی علاقه زیادی برای سفر به کشور مصر دارند با این حال چینی‌های زیادی به ایران می‌آیند و در سال‌های اخیر سفر چینی‌ها به ایران در مقایسه با مصر افزایش یافته است.

سفیر چین در ایران ادامه داد: در سفر رئیس‌جمهوری ایران به چین و ملاقات با رئیس‌جمهوری چین بر توسعه روابط گردشگری دو کشور و افزایش گردشگران تاکید شد که متقابلا در سفر رئیس‌جمهوری چین به ایران نیز این موضوع مورد تاکید قرار گرفت.

سن پیشنهاد کرد هیات گردشگری متشکل از مسئولان بخش دولتی و خصوصی دو کشور از ایران و چین به کشورهای هم سفر کنند تا به بررسی عمیق مسائل گردشگری در دو کشور بپردازند و درصورت لزوم، تفاهم‌نامه‌هایی نیز با هم امضا کنند.

این دیپلمات چینی در ادامه گفت: پیشنهاد دیگر من تبلیغات و معرفی جاذبه‌های گردشگری دو کشور است که می‌توان از طریق تلویزیون و یا فضای مجازی به معرفی جاذبه‌های دو کشور پرداخت و جاذبه‌های گردشگری دو کشور از طریق تولید فیلم و سریال معرفی شود.

وی اضافه کرد: مردم چین با شهرهای ایران از جمله اصفهان و شیراز آشنایی اولیه دارند و با اجرای این تبلیغات و ساخت سریال و فیلم مردم چین می‌توانند بیشتر با ایران آشنا شوند؛ ضمن اینکه این امکان فراهم می‌شود تا با دیگر جاذبه‌های گردشگری ایران و شهرهای معروفی مانند یزد نیز آشنا شوند.

سن خاطرنشان کرد: از نظر سخت‌افزاری و تأمین زیرساخت‌ها نیز می‌توان زمینه را برای حضور هرچه مناسب‌تر گردشگران چینی در ایران آماده کرد.

وی افزود: چینی‌ها بیشترشان گردشگران اکونومیک هستند و تمایل به اقامت در هتل‌های تمیز اما با قیمت مناسب دارند که به‌عنوان مثال هتل‌های زنجیره‌ای می‌تواند مکان مناسبی برای اقامت گردشگران چینی باشد.

وی در پاسخ به موضوع مطرح‌شده از سوی احمدی‌پور در خصوص بورسیه دانشجویان ایرانی در چین نیز گفت: در سفر معاون نخست‌وزیر چین به ایران این موضوع مطرح شد و در خصوص افزایش سهمیه بورسیه ایران به چین تاکید شده است.

سفیر چین در ایران در ادامه به جاذبه‌های گردشگری دریایی ایران اشاره کرد و گفت: در سفر به بندر چابهار شاهد امکانات و زیبایی‌های این شهر بودم، ضمن اینکه به سواحل دریای خزر نیز سفر کردم و به نظر می‌رسد زیرساخت‌های گردشگری در این منطقه باید افزایش یابد، به‌عنوان مثال راه‌اندازی یک راه‌آهن سریع‌السیر می‌تواند باعث تسریع در سفر گردشگران به این منطقه شود.

سن با ابراز علاقه خود برای توسعه و بسط گردشگری بین ایران و چین گفت:‌ مایلیم نقش مهمی در همکاری گردشگری دو کشور داشته باشیم و مصوبات این جلسه را به پکن گزارش می‌دهم و امیدوارم با همکاری و هم‌فکری روابط گردشگری دو کشور افزایش یابد.

به گفته وی، سال گذشته بیش از 100هزار ویزا در چین به مقصد ایران صادر شد که این در مقایسه با سال ماقبل آن، 16درصد افزایش نشان می دهد.

در این دیدار مرتضی رحمانی‌موحد معاون گردشگری، محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و ابرهیم‌ پور‌فرج رئیس جامعه تور گردانان ایران حضور داشتند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin