دولت نیکاراگوئه طی چند سال اخیر برنامه های فراوانی را برای توسعه اقتصادی این کشور در دستور کار خود قرار داده است که این موضوع با جذب سرمایه گذاری های خارجی در حال پیگیری است. به منظور بررسی نحوه اجرای پروژه های اقتصادی این کشور و نیز روند مناسبات اقتصادی تهران و ماناگوآ در شرایط پسابرجام، با سفیر نیکاراگوئه در ایران گفتگویی انجام داده ایم که در ادامه می خوانید.

گفتگوی اختصاصی آوا دیپلماتیک با “ماریو بارکرو بالتودانو” سفیر نیکاراگوئه در ایران

آقای دانیل اورتگا پس از اینکه بار دیگر در سال 2007 به عنوان رئیس جمهور نیکاراگوئه انتخاب شد کدام اولویت کاری خود را تغییر داده است؟

در آخرین انتخابات ریاست جمهوری نیکاراگوئه که سال 2007 برگزار شد آقای دانیل اورتگا حدود 36 درصد آراء را به خود اختصاص داد، ولی حدود دو هفته پیش یک نظرسنجی بین المللی انجام شد و نتایج آن حاکی از این موضوع بود که محبوبیت آقای دانیل اورتگا به حدود 70 درصد افزایش پیدا کرده است.

به طور عادی هر رئیس جمهوری ممکن است بعد از چند سال تا حدی از محبوبیت خود را از دست بدهد اما محبوبیت آقای دانیل اورتگا یک روند صعودی را طی کرد که این موضوع اتفاقی نیست و دلیل آن هم اقداماتی است که وی در نیکاراگوئه انجام می دهد.

به دنبال همین رویکرد آقای اورتگا درصد فقر در نیکاراگوئه کاهش یافته است، آمار بیسوادی نیز کمتر شده و نیکاراگوئه به طور مستمر در حال جذب سرمایه خارجی می باشد. در بخش گردشگری نیز نیکاراگوئه توانسته است آمار جذب گردشگر را به یک میلیون نفر در سال ارتقا دهد.

همچنین سرانه خانه های دارای آب لوله کشی افزایش یافته است. روند تولید برق نیز کاملا تغییر کرده است و بیش تر از پنجاه درصد از انرژی مورد نیاز نیکاراگوئه از طریق منابع تجدید پذیر تامین می شود. تمامی این مسائل باعث می شود که مردم دستاوردهای آقای اورتگا را ببینید و درک کنند.

در حال حاضر نیز مشغول ساخت کانالی هستیم تا اقیانوس اطلس را به اقیانوس آرام متصل کنیم.

آیا این کانال رقیبی برای کانال پاناما محسوب می شود؟

این کانال حدود 278 کیلومتر طول دارد، ما اسم آن را رقابت نمی گذاریم بلکه دو کانال تکمیل کننده یکدیگر هستند.

در حال حاضر وضعیت احداث این کانال در نیکاراگوئه در چه مرحله ایی قرار دارد؟ کدام کشورها و شرکت ها برای ساخت آن پیش قدم شده اند؟

شرکت هایی که در حال حاضر در پروژه ساخت این کانال فعال هستند، شرکت های مشاوره ای هستند که در حال امکان سنجی این پروژه و تاثیرات آن بر محیط زیست کشور می باشند. البته این شرکت ها معتبر و بین المللی بوده و از کشورهای مختلفی از جمله استرالیا، انگلستان و هلند می باشند. هدف این مطالعات مقدماتی این است که ساخت این کانال کم ترین آثار منفی بر محیط زیست را داشته باشد.

طبق اخبار منتشر شده در ماه ژوئن 2013 دولت نیکاراگوئه قراردادی به ارزش 50 میلیارد دلار با شرکت چینی اچ.کی.ان.دی برای ساخت این کانال امضا کرده و حق استفاده از آن را به مدت 50 به این شرکت واگذار کرده است، آیا این خبر صحیح است؟

بله این خبر صحت دارد.

با توجه به حق انحصاری که به مدت پنجاه سال به این شرکت چینی واگذار شده است. نقش شرکت ها و کشورهای دیگر در این پروژه چیست؟

علت اینکه برای ساخت کانال با این شرکت همکاری می شود این است که نیکاراگوئه سرمایه کافی برای ساخت آن را ندارد و باید به جذب سرمایه بین المللی فکر کند اما این دلیل نمی شود که حاکمیت و مالکیت نیکاراگوئه بر این کانال تحت تاثیر قرار بگیرد.

در واقع این قرارداد کاملا تجاری می باشد و برخلاف کانال پاناما که انگار متعلق به آمریکا است، مالکیت این کانال در اختیار نیکاراگوئه باقی خواهد ماند. فقط شرکت چینی نیست که این فرصت را دارد، هر شرکت بین المللی دیگر می تواند در این پروژه سهیم باشد و نیکاراگوئه از جذب سرمایه هر کشوری برای ساخت این کانال استقبال می کند.

آیا احداث فرودگاه و نیز ساخت خط لوله انتقال سوخت که قرار است در امتداد این کانال ایجاد شوند نیز بر عهده این شرکت چینی می باشد؟

پروژه کانال تنها یک پروژه از چندین پروژه ایی است که در نظر گرفته شده تا اجرایی شوند. شهرسازی، ایجاد منطقه آزاد، ایجاد منطقه گردشگری، ساخت فرودگاه و دو بندر نیز از دیگر پروژه های در دست بررسی می باشند و تنها به ساخت کانال محدود نمی شود، برای همین فرصت کافی برای حضور کشورهای دیگر در این پروژه ها وجود دارد.

ولی من در اخبار آمده است که این شرکت چینی قول داده است کانال را تا پایان سال 2019 به بهره برداری برساند، درست است؟

پروژه کانال هنوز در فاز اولش می باشد و به شکل عملی ساخت آن شروع نشده و با توجه به مطالعاتی که انجام شده است، تخمین زده اند که ساخت آن 5 الی 7 سال طول خواهد کشید.

صادرات نیکاراگوئه سال ها به محصولاتی چون قهوه و گوشت گاو وابسته بود ولی به تازگی مقامات نیکاراگوئه سعی در تنوع بخشیدن به کالاهای صادراتی این کشور را دارند، این روند در چه مرحله ایی قرار دارد؟

بیشترین محصولاتی که نیکاراگوئه قصد صادرات آن را دارد محصولات کشاورزی است، در مرحله بعدی طلا و بعد از آن با توجه به ایجاد مناطق آزاد، قصد دارد تمامی محصولاتی که در این مناطق تولید می شوند را نیز صادر کند.

شما به موضوع صادرات طلا اشاره کردید، مدتی است که کارگران معدن طلا در نیکاراگوئه دست به اعتراض زده اند، در این مورد کمی توضیح می دهید؟ آیا نا آرامی ها بر روی میزان صادرات طلا تاثیری داشته است؟

این موضوع تنها مربوط به یک مورد اعتراض و آن هم فقط در یک معدن بود، کارگران معدن به دنبال حقوق و مزایا بیشتر بودند که با ورود به موقع دولت نیکاراگوئه مشکلات آنها حل شد. در حال حاضر شرایط معادن طلا عادی است و این رویداد تاثیر قابل توجهی بر میزان صادرات نداشته است.

تصاویری که از اعتراض معدن کاران و نیز درگیری های حاشیه ایی آن منتشر شد بسیار خشونت آمیز بود.

این موضوع مهم است که چه کسی این عکس ها را گرفته است. خود شما خبرنگاران هستید و به خوبی می دانید که چگونه می توان این تصاویر را تغییر و یا به شکل دیگری نمایش داد، ولی اگر عکس هایی مربوط به الان این معادن را ببینید، مشاهده خواهید کرد که معدن کارها در کمال آرامش مشغول به کار هستند.

آیا معادن طلا در نیکاراگوئه توسط شرکت های کانادایی اداره می شود؟

بله، درست است. البته کشور آمریکا نیز تا حدی در این حوزه سرمایه گذاری کرده است، ولی بیشتر معادن در دست شرکت های کانادایی است.

معادن طلا تا چه زمانی در اختیار شرکت های کانادایی خواهد بود؟

شرایط در هر معدن متفاوت است ولی به طور کلی می توان گفت حدود 20 سال.

آیا سودی که این شرکت ها به دولت نیکاراگوئه می دهند منصفانه است؟ آیا نیکاراگوئه قصد ملی کردن معادن خود را دارد؟

در سال 1980 و بر اساس طرز تفکر انقلاب ساندنیست ها معادن نیکاراگوئه ملی شدند، ولی در دهه 90 میلادی که دولت لیبرال در نیکاراگوئه بر سر کار آمد معادن کشور خصوصی شدند.

البته آقای دانیل اورتگا طی چند وقت پیش اعلام کرد که نیکاراگوئه قصد ندارد تا معادن خود را مجددا ملی کند چون ملی کردن نیاز به زمان زیاد و صرف انرژی دارد و بخش بزرگی از نظام اداری نیکاراگوئه را به کار خواهد گرفت.

البته دولت نیکاراگوئه از شرکت هایی که این معادن را در اختیار دارند انتظار دارد تا به قوانین کار و محیط زیست نیکاراگوئه به طور کامل احترام بگذارند.

قسمت هایی در نیکاراگوئه وجود دارد که به آنها ”لچو گراند” می گویند، در این محدوده قصد داشتند تا مجوز یک معدن را بگیرند ولی آقای اورتگا این اجازه را به آنها نداد، چون طبق مطالعاتی که صورت گرفته بود مشخص گردید که ساخت این معدن بر روی محیط زیست اثر منفی خواهد داشت. دولت آقای دانیل اورتگا به قوانین کار و محیط زیست خیلی حساس است.

آیا دولت نیکاراگوئه از این معادن که در اختیار شرکت های خارجی است درآمد قابل توجه ایی به دست می آورد؟

نیکاراگوئه مانند هر کشور دیگری صادرات دارد که هم مالیات عاید دولت می کند و هم اشتغال زایی به دنبال دارد، همچنین تبادل فن آوری نیز از فواید آن است. حتی در ایران نیز رهبر انقلاب اسلامی اعلام کرده اند که کشورهای خارجی در این کشور سرمایه گذاری کنند.

سرمایه گذاری خارجی در هر کشوری باعث گردش سرمایه می شود و مقداری از آن نیز در داخل کشور باقی خواهد ماند. تمام این چرخه باعث ارتقای سطح تولید، اشتغال زایی و فن آوری می شود. البته مالیات های دریافت شده نیز در بخش سلامت همگانی سرمایه گذاری می شود. حتی کشورهای ثروتمند اروپایی نیز به دنبال جذب سرمایه خارجی هستند ولی نیکاراگوئه با توجه به شرایط خود دلایل بیشتری را برای انجام این کار دارد.

کشور نیکاراگوئه بیشترین سوخت مصرفی خود را از ونزوئلا وارد می کند، با توجه به کاهش بیش از حد ارزش پول ونزوئلا ، آیا این موضوع منجر به افزایش واردات سوخت مصرفی از این کشور شده است؟

خیر، نوسان در ارزش پول ونزوئلا هیچ تفاوتی برای نیکاراگوئه ندارد. البته تمام تبادلات بین المللی نیکاراگوئه به دلار انجام می شود ولی در بین کشورهای عضو آلبا، واحد پولی به نام ”سوکره” وجود دارد، هرچند این پول وجود فیزیکی ندارد اما کشورهای عضو اتحادیه آلبا از آن در مبادلات بین خود استفاده می کنند به همین دلیل افزایش و یا کاهش ارزش پول یک کشور بروی مبادلاتش با کشورهای عضو آلبا تاثیری ندارد.

اخبار حاکی از این است که ونزوئلا پایین تر از قیمت های جهانی، نفت خود را به نیکاراگوئه و دیگر کشورهای عضو آلبا عرضه می کند. آیا این موضوع صحت دارد؟

نفت کالایی است که قیمتی آن جهانی است و تبادلات در این حوزه باید مطابق با این قیمت جهانی باشد.

نیکاراگوئه در بخش اداری بین کشورهای حوزه کارائیب و آمریکایی مرکزی با فساد کمتری مواجه است، علت این امر از دیدگاه شما چیست؟

من شخصا نمی توانم تحلیلی درباره فساد اداری در نیکاراگوئه یا هر کشور دیگری ارائه دهم، اما می توانم بگویم که بله فساد اداری در نیکاراگوئه خیلی کم تر است. زیرا تمام تلاش آقای اورتگا بر این است تا فساد اداری به کم ترین حد خود برسد و اگر موردی از فساد مشاهده شود، دستگاه قضایی نیکاراگوئه در سریع ترین شکل ممکن با آن برخورد می کند.

بعد از انقلاب ساندنیست ها تمام کارمندهای دولت نیکاراگوئه با تعهد بیشتری مشغول به کار شدند و در سال 1979 وقتی این انقلاب رخ داد، خیلی از این کارمندها حتی تقاضای حقوق هم نکردند. هدف آنها فقط خدمت کردن بود و این تعهد به خدمت هنوز هم بین کارمندهای دولت وجود دارد.

البته در دهه نود و در دوران زمامداری دولت لیبرال، مواردی از فساد مشاهده شد، حتی نیکاراگوئه یک رئیس جمهور به نام آقای “آرنولدو آله مان” داشت که بعد از اتمام دوران ریاستش به خاطر فساد مالی زندانی شد.

البته با وجود روحیه ساندنیست ها کسی تمایل ندارد که کار خلافی انجام دهد. البته قصد ندارم که بگویم ما معصوم هستیم ولی فساد اساسی در نیکاراگوئه وجود ندارد و اگر ثابت شود در جایی فسادی در حال انجام است دستگاه قضایی نیکاراگوئه در کوتاه ترین زمان با آن برخورد می کند.

ممکن است در یک جمله این روح انقلابی را وصف کنید؟

نیکاراگوئه ایی بودن، ساندنیستی بودن، انقلابی بودن و تفکر ساندنیستی داشتن بهترین تعریفی است که می توان از این روحیه انقلابی کرد.

ساندینو در دهه 20 میلادی با سربازهای آمریکایی جنگید و در طی این مبارزات یک بنیاد ملی گرا را تشکیل داد. وی با افتخار بیان می کرد که در رگ های من خون سرخپوستی جریان دارد.

بعد از این مبارزات، سربازهای آمریکایی خاک نیکاراگوئه را ترک کردند، اما یک دست نشانده به نام “سوموزا” را در نیکاراگوئه به قدرت رساندند.

در زمانی که سوموزا ریاست گارد ملی را برعهده داشت به بهانه گفتگو ساندینو را فریب داد و او را به پایتخت کشاند، سپس توسط همین گارد او را ترور کرد و در نهایت ساندینو به خاطر ایده هایش جان خود را از دست داد. البته هنوز انقلاب ساندینو در نیکاراگوئه زنده است.

اگر تمایل داشته باشید ادامه مصاحبه را به مناسبات سیاسی و اقتصادی ایران و نیکاراگوئه اختصاص دهیم. آیا به دنبال کاهش تحریم ها علیه ایران، کمیسیون مشترک اقتصادی بین دو کشور تشکیل می شود؟

امیدوارم هستیم که این اتفاق رخ بدهد.

آیا در این زمینه برنامه مشخصی تدوین شده است؟

هنوز هیچ برنامه دقیقی ریخته نشده است ولی در حال کار بر روی این موضوع هستیم.

آیا در آینده نزدیک شاهد سفر هیئت سیاسی از نیکاراگوئه به ایران خواهیم بود؟

هیئت هایی که بین ایران و نیکاراگوئه سفر کرده اند خیلی زیاد بودند و روابط سیاسی بین ایران و نیکاراگوئه بسیار عالی است اما حوزه ایی که بیشتر باید روی آن کار شود موضوع روابط تجاری بین دو کشور است.

آیا به وزارت امورخارجه نیکاراگوئه پیشنهاد سفر آقای دانیل اورتگا به ایران را مطرح کرده اید؟

(می خندد) من شخصا نمی توانم ایشان را دعوت کنم. بلکه آقای روحانی باید این دعوت را انجام دهد. ولی باز هم تکرار می کنم که روابط سیاسی در سطح بسیار خوبی قرار دارد، اگر در آینده شاهد سفر هر یک از این دو رئیس جمهور به کشورهای یکدیگر باشیم به هیچ وجه تعجب آور نخواهد بود.

آیا فکر نمی کنید در دولت آقای روحانی نسبت به دولت آقای احمدی نژاد توجه به آمریکایی لاتین کمتر شده است؟

من همین سوال را از شما دارم، به عنوان یک ایرانی شما چگونه فکر می کنید؟

در مقایسه دولت روحانی با دولت احمدی نژاد، می توان گفت که با توجه به وسعت یافتن تعاملات دولت جدید با سایر کشورها توجه به کشورهای آمریکای لاتین کمتر شده است!

پس ایرانی ها باید به آقای روحانی پیشنهاد بدهند تا سفری به نیکاراگوئه داشته باشد.

چرا آقای اورتگا از آقای روحانی برای سفر به نیکاراگوئه دعوت نمی کند؟

درهای نیکاراگوئه همیشه بروی آقای روحانی و همه دوستان ایرانیمان باز هستند.

گفتگو از: محمدرضا نظری

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin