وزرای امورخارجه ایران و شیلی برای بازگشایی و شروع فعالیت سفارت شیلی در تهران در آینده نزدیک و بعد از 35 سال توافق کردند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان با وزیر امورخارجه شیلی در حاشیه اجلاس سران سازمان ملل در نیویورک دیدار و گفت‌وگو کردند.

این دو مقام عالیرتبه در مورد بازگشایی سفارت شیلی در تهران و گسترش روابط دوجانبه در زمینه‌های مختلف از جمله بخش کشاورزی تبادل نظر کرد.

در این ملاقات وزیر امور خارجه شیلی تمایل دولت متبوعش را برای اعزام دیپلمات عالیرتبه در سطح سفیر به تهران در راستای ارتقای روابط سیاسی شیلی با ایران و نیز بازگشایی سفارت این کشور در تهران تاکید کرد که این موضوع مورد استقبال محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران قرار گرفت.

لازم به یادآوری است در سال 1359 پس از روی کار آمدن دیکتاتور آگوستو خوزه رامون پینوشه اوگارته، وزیر امور خارجه وقت ایران طی یادداشتی به سفارت شیلی در تهران خواستار تعطیلی این سفارت شد و ارتباط دو کشور قطع گردید.

در سال 71 پس از اینکه دولت دیکتاتوری پینوشه برکنار شد و دولت جدیدی پاتریشیو آیلوینبر، روی کار آمد ایران سفارت خود را بار دیگر در این کشور باز کرد ولی در سال 78 به دلیل برخی از مسائل از جمله مسائل مالی این سفارت بار دیگر تعطیل شد. البته در سال 1386 مجدداً سفارت جمهوری اسلامی ایران در شیلی فعالیت خود را آغاز کرد.

در طول این سال‌ها سفارت شیلی در تهران فعالیتی نداشته و اخیراً نیز نماینده دائم شیلی در سازمان ملل با عنوان سفیر آکرودیته عمل کرده و برای تقدیم استوارنامه خود به تهران سفر کرده است.

برای بررسی روند بازگشایی سفارت شیلی در ایران، طی چند ماه گذشته نیز نفر سوم وزارت امور خارجه این کشور برای گفت‌وگو با مقامات ایرانی راهی تهران شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin