سفیر ویتنام در دیدار با رئیس واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی بر گسترش تبادلات علمی میان دو کشور تاکید کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، دکتر نگوین هونگ تاک، سفیر ویتنام در ایران دیدار با دکتر علی عباسپور رئیس واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی ضمن ابراز خرسندی از حضور در این واحد دانشگاهی گفت: مدیران و رؤسای دانشگاه‌های ویتنام و این واحد دانشگاهی با انجام بازدیدهای مختلف می‌توانند نقش موثری در راستای آشنایی با قابلیت‌ها و توسعه همکاری‌های علمی و پژوهشی به منظور بهره‌مندی از بورس‌های تحصیلی و نیز تبادل استاد و دانشجو داشته باشند.

وی با اشاره به جمعیت 94 میلیونی ویتنام و تعداد زیاد دانشجویان در این کشور، اظهار کرد: دانشگاه ملی هانوی، انجمن ملی ریاضی و اتاق ایران در ویتنام و نیز دیگر دانشگاه‌های ویتنام در رشته‌های گوناگون از جمله ریاضیات و بیولوژی از ظرفیت مطلوبی برای همکاری با واحد علوم و تحقیقات برخوردار هستند.

در این دیدار دکتر علی عباسپور، رئیس واحد علوم وتحقیقات دانشگاه آزاد نیز ضمن خوش آمدگویی به سفیر ویتنام در ایران، اظهار داشت: طیف وسیعی از دانشجویان واحد علوم و تحقیقات را دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی در رشته‌های مختلف علوم انسانی، پایه، مهندسی و… تشکیل می‌دهند.

وی ادامه داد: این واحد دانشگاهی تاکنون با دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی اروپایی، آمریکایی و آسیایی به همکاری‌های علمی پرداخته و گسترش ارتباطات بین‌المللی را در دستور کار خود دارد.

عباسپور بر افزایش شناخت متقابل بین واحد علوم وتحقیقات و دانشگاه‌های ویتنام تاکید کرد و گفت: با توجه به وجود رشته‌های مختلف در این واحد، فضای مناسبی برای تبادل دانشجویان و استادان و بهره مندی دوسویه از تجهیزات و دستاوردهای علمی وجود دارد.

در ادامه این دیدار دکتر سید کمال سجادی، سفیر سابق ایران در ویتنام با اشاره به تاریخچه روابط ایران با دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی ویتنام، گفت: در راستای سیاست‌های مبادله دانشجو بین دو کشور، تاکنون هشت تن از دانشجویان ویتنام برای تحصیل در رشته ادبیات فارسی به ایران آمدند و هم اینک، یک دانشجوی ایرانی در حال تحصیل در ویتنام است.

وی به تاسیس انجمن دوستی ایران و ویتنام در سال‌های اخیر اشاره کرد و افزود: دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی ویتنام همچون دانشگاه هانوی، موسسه ملی ریاضی و مرکز تحقیقات آسیایی، ظرفیت‌های خوبی برای انجام فعالیت‌های مشترک علمی کوتاه و بلند مدت با ایران دارند.

سفیر ویتنام پس از این دیدار از تأسیسات و مراکز علمی و تحقیقاتی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد از جمله آزمایشگاه رازی بازدید کرد و با اظهار رضایت از کیفیت این مراکز و تأسیسات اظهار امیدواری کردند که مناسبات دانشگاهی میان دانشگاه‌های معتبر ویتنام و واحد علوم و تحقیقات بزودی آغاز شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin