سفیر هند در ایران به همراه هیأتی پس از بازدید از شهر رشت و بندرانزلی با حضور در آستارا از بندر چند منظوره و تازه تأسیس این شهرستان بازدید کرد.به گزارش آوا دیپلماتیک، “سریو استاوا” سفیر هند به همراه “ناندو کوماران” دبیر دوم سیاسی و اقتصادی و “دکتر عبدالسمیع” دبیر سوم سفارت هند از شهرستان مرزی و بندری آستارا بازدید کردند.
سفیر هند در ایران با اشاره به فعالیت‏های بنادر انزلی و آستارا در دریای خزر، گفت: ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی برای صادرات، واردات و ترانزیت کالا و همکاری بین کشورهای هند، ایران و قفقاز، نقش مهمی را ایفا می‏‌کند.
وی افزود: مسیر ایران می‏‌تواند در هزینه‏‌های تمام شده کالا تأثیر قابل توجهی را داشته باشد.
سفیر هند در بخش دیگر سخنان خود از روابط تاریخی دو کشور ایران و هند سخن گفت و خاطرنشان کرد: باید این روابط بیش از پیش گسترش یابد.
وی امکانات ایران و به خصوص بنادر گیلان را پیش برنده اهداف کشور هندوستان دانست و تأکید کرد: ما در این سفر تحت تأثیر تجهیزات ایجاد شده در این دو بندر قرار گرفته‏‌ایم.
سریواستاوا در ادامه سخنان خود به مقایسه دو بندر آستارا و انزلی پرداخت و خاطرنشان کرد: بندر آستارا نسبت به بندرانزلی یک بندر بسیار جدید و تازه تأسیس و دارای تجهیزات و امکانات مناسب است که در سه بعد ایمنی، بازرسی و محیط زیست موفق عمل کرده است.
وی در پایان محوطه بسیار بزرگ و موج شکن‏‌های مناسب این بندر را عمده‏‌ترین ویژگی آن قلمداد کرد و گفت: در آینده‏‌ای نزدیک آماده همکاری با ایران خواهیم بود.
در پایان این بازدید سفیر هند در ایران و مدیر اداره بنادر و دریانوردی آستارا بر تداوم و توسعه همکاری با یکدیگر تأکید کردند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin