سفیر قبرس در ایران با حضور در سازمان اسناد و کتابخانه ملی، ضمن بازدید از بخش‌های مختلف این مجموعه، با اشرف بروجردی دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، اشرف بروجردی، رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ضمن خوش آمد به سفیر قبرس برای حضور در سازمان اسناد و کتابخانه ملی گفت:‌ امیداوار هستم حاصل این نشست بتواند دستاورد خوبی برای هر دو کشور در زمینه‌های فرهنگی داشته باشد.

او در ادامه افزود:‌ در این جلسه می‌توانیم فصل مشترکی برای این‌که در آینده بتوانیم رویکردهای فرهنگی را درعرصه تعاملات دو کشور برقرار کنیم، داشته باشیم.

بروجردی با بیان این‌که سازمان اسناد و کتابخانه ملی متشکل از دو بخش مهم کتابخانه و اسناد است که این دو بخش از سال ۱۳۸۲ با یکدیگر ادغام شده‌اند عنوان کرد: دراین مجموعه علاوه بر تلاش برای حفظ میراث فرهنگی و نگهداری از میلیون‌ها جلد کتاب و سند، زمینه را برای رشد و توسعه مبانی علمی ایران شناسی و اسلامی شناسی فراهم کرده‌ایم.

او سپس گفت: این سازمان جایگاهی است برای این‌که دانشمندان با آسایش کامل به بحث و تبادل نظر بپردازند و خودمان را موظف می‌دانیم این فضا را برای آنان مهیا کنیم.

بروجردی اظهار داشت: همچنین از آن جایی که این سازمان یک جایگاه ملی هم دارد بنابراین ما موظف هستیم تا ارتباطات بین‌المللی در حوزه فرهنگی را به وجود آوریم. در این راستا هم علاوه بر تبادل منابع و ارتباطات رایج، علاقه مند هستیم آموزش‌های تعاملات مرتبط با حوزه نگهداری از کتب و اسناد را افزایش دهیم.

سپس وی با اشاره به این‌که سرنوشت برخی از ملت ها با یکدیگر گره خورده، ریشه این موضوع را در دیرینه مشترک کشورها دانست.

او در ادامه با تاکید بر لزوم امضا تفاهم‌نامه برای اجرایی شدن برنامه‌های فرهنگی بین دو کشور گفت: دو کشور ایران و قبرس در گذشته تعاملات مشترکی بسیاری داشته‌اند؛ بنابراین هم در بخش اسناد و هم منابع خطی می توانیم فصول مشترکی بسیاری ایجاد کنیم.

بروجردی در ادامه با بیان اینکه سازمان اسناد و کتابخانه ملی آمادگی دارد تا علاوه بر فعالیت در حوزه حفظ منابع و اسناد خطی، یک اتاق برای کشورهای مختلف در این مجموعه راه اندازی کند گفت: این اقدام می‌تواند برای آشنایی مردم کشور ما با فرهنگ دیگر کشورها کمک کند.

در ادامه این نشست پتروس ت. ناکوزیس، سفیر قبرس در ایران گفت: آرشیو ملی و کتابخانه ملی کشور قبرس دو نهاد جدا از یکدیگر هستند. مجموعه آرشیو ملی قبرس علاوه برخدمات، بازدید، حفاظت و نگهداری از اسناد، برای تحقیقات محققان و پژوهشگران نیز ارائه خدمات دارد. همچنین مجموعه کتابخانه ملی قبرس نیز علاوه بر نگهداری از منابع،  ارتباطات خوبی با مجامع اروپایی ایجاد کرده است.

سفیر قبرس در ادامه با بیان اینکه از امضا هر گونه تفاهم نامه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران استقبال می کنیم، افزود: دوکشور ایران و قبرس تجارب تاریخی زیادی با یکدیگر دارند؛ به این دلیل است که می‌توانیم در حوزه‌های مختلف با یکدیگر همکاری‌هایی داشته باشیم.

پتروس ت. ناکوزیس در ادامه با تاکید بر اینکه ایران و قبرس در بعدهای مختلف ارتباطات بسیاری با یکدیگر داشته‌اند،گفت: در یک اقدام مشترک فرهنگی می‌توانیم، شرایط را برای محققان و پژوهشگران فراهم کنیم تا پیشینه تاریخی خوبی با استفاده از منابع و اسناد تاریخی از دو کشور به دست آورند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin