سفیر کشور غنا با هدف آشنایی و گسترش تعاملات دو کشور در زمینه پارک‌داری و توسعه فعالیت‌ شرکت‌های فناور و استارتاپی، از پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) بازدید و با مقامات این پارک به بحث و تبادل نظر پرداختند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در ابتدای این بازدید، دکتر محمدجعفر صدیق دامغانی‌زاده، مشاور وزیر و رئیس پارک فناوری‌ اطلاعات و ارتباطات به عنوان پایه‌گذار اولیه پارک‌های علم و فناوری در ایران، تجربیات 25 ساله و ملزومات اولیه جهت ایجاد و استقرار پارک علم و فناوری در هر کشوری را بیان کرد.

صدیق دامغانی‌زاده در ادامه صادرات داده‌های فرهنگی و هنری، ارائه خدمات ابری و صادرات این خدمات به کشورهای منطقه، کاربرد IOT در مسائل امنیت غذایی، مدیریت مصرف آب و شهر هوشمند، ایجاد زیرساخت‌های سیستم عامل باز و فراگیر نمودن کاربرد آن در ایران و کشورهای فارسی زبان منطقه، بومی‌سازی فناوری سخت‌افزاری مورد نیاز در صنعت CT و شبکه ملی اطلاعات و لجستیک هوشمند (حمل بار به وسیله پهپاد و IOV) را از پروژه‌های پیشران پارک فاوا معرفی کرد.

مشاور وزیر و رئیس پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات همچنین با اشاره به گلخانه هوشمند پارک فاوا، گلخانه IOT را اولین گلخانه تمام مکانیزه کشور عنوان کرد که در فضایی به مساحت 100 مترمربع در پارک فاوا راه‌اندازی شده است و در مقایسه با سایر گلخانه‌ها از کاهش مصرف آب و افزایش بازدهی محصولات برخوردار است.

در ادامه دکتر احسان چیت‌ساز، مشاور ارشد توسعه بازار پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات ضمن معرفی اعضای پارک فاوا، به بررسی ابعاد فنی و بین‌المللی جهت ایجاد پارک علم و فناوری در کشور غنا پرداخت و از آمادگی پارک فاوا برای کمک به استقرار پارک ICT در کشور غنا خبر داد.

دکتر عباس قنبری باغستان، مشاور ارتباطات و امور بین‌الملل پارک فاوا همچنین گزارش مفصلی از فعالیت‌های پارک، محورهای فعالیت‌ها و زمینه‌های بالقوه پارک برای توسعه همکاری‌های بین‌المللی، خدمات و ظرفیت‌های قابل ارائه و همچنین معرفی سایت‌های فعال پارک فاوا در سه استان‌ البرز، مشهد و سمنان پرداخت.

در ادامه این دیدار سفیر کشور غنا به تشریح شرایط کشور غنا پرداخته و با ابراز علاقه‌مندی جهت راه‌اندازی و تأسیس پارک فناوری در کشور خود، از پروژه گلخانه هوشمند پارک فاوا به شدت استقبال کرد و خواستار کمک‌های پارک فاوا در راه‌اندازی گلخانه هوشمند و انتقال تجربه و تکنولوژی پارک فاوا به دلیل کمبود آب و تأمین امنیت غذایی در کشور غنا شد.

آقای اریک اوسو بواتنگ و هیئت همراه در پایان از شرکت‌های مستقر در پارک فاوا از جمله شرکت اتصال صنعت میانه، ارگ جدید، پیام گستر فاوا، گلخانه آی.او.تی، آزمایشگاه لجستیک پهباد و… بازدید کردند.

لازم به ذکر است؛ علاوه بر دکتر محمدجعفر صدیق دامغانی‌زاده، دکتر عباس قنبری باغستان و دکتر احسان چیت‌ساز و سفیر کشور غنا و دستیار وی، همچنین دکتر حفیظی، معاون اجرایی-پشتیبانی پارک فاوا؛ آقای محمدعلی جعفری، مدیر مرکز توسعه واحدهای فناور و آقای جواد یزدان‌پناه، معاون توسعه فناوری پارک فاوا در این جلسه حضور داشتند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin