«آرتاشس تومانیان» سفیر جمهوری ارمنستان در ایران از دانشگاه صنعتی امیرکبیر بازدید کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در این بازدید دکتر گل رو مدیر همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه صنعتی امیرکبیر بعد از ارائه توانمندی های دانشگاه صنعتی امیرکبیر به انجام فعالیت های مشترک در حوزه های آموزشی مانند تبادل دانشجو و استاد، حوزه های پژوهشی مانند انجام پروژه های مشترک بین المللی تحت حمایت مالی اتحادیه اروپا و نیز همکاری های صنعتی در خصوص تولید و فروش محصولات دانش بنیان در بازار ارمنستان و ایران تاکید کرد.

دکتر گئورک قره پتیان معاون پژوهشی و تحصیلات تکمیلی دانشکده مهندسی برق گفت: با برنامه ریزی می توانیم فعالیت های بین المللی مشترک در قالب برنامه افق ۲۰۲۰ میان دانشگاه های کشور ارمنستان و ایران از جمله دانشگاه صنعتی امیرکبیر ایجاد کنیم.

دکتر عبدالرسول پورعباس معاون پژوهشی و مدیر تحصیلات تکمیلی دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز در این جلسه گفت: این دانشکده دارای ۴ گروه ریاضیات محض، ریاضیات کاربردی، آمار و علوم کامپیوتر است.

وی افزود: گروه ریاضی دانشکده ریاضی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در جهان دارای رتبه ۱۰۶ است و یکی از اساتید این دانشکده جز ۱۰ نفر اول جهانی و ۵ نفر از اساتید این دانشکده نیز جز دانشمندان یک درصد برتر جهانی معرفی شده اند.

دکتر بهادر بخشی معاون پژوهشی و روابط بین الملل دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز در این جلسه گفت: دانشکده مهندسی کامپیوتر در ۴ حوزه سخت افزار، نرم افزار، هوش مصنوعی و شبکه فعالیت می کند.

وی اظهار داشت: دانشکده مهندسی کامپیوتر یک دانشکده جوان است اما سرعت رشد این دانشکده خیلی زیاد است. با توجه به تجربه این دانشکده در انجام فعالیت های بین المللی با دانشگاه های کشور آلمان و فرانسه می تواند در خصوص همکاری با کشور ارمنستان نیز بصورت فعال اقدام کند.

 دکتر سیداحمد معتمدی در این جلسه گفت: تقویت ارتباطات بین الملل دانشگاه صنعتی امیرکبیر جزو برنامه های راهبردی این دانشگاه به شمار می رود که در این راستا تاکید داریم با کشورهای همسایه از جمله کشور ارمنستان ارتباط علمی و آموزشی داشته باشیم.

وی افزود: کشور ارمنستان بعد از فروپاشی شوروی سابق جز اروپا به شمار می روند و ارتباط قوی با دانشگاه های غربی دارد که ما می توانیم از این پتانسیل استفاده کنیم.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: این دانشگاه و دانشگاه های کشور ارمنستان می توانند در بسیاری زمینه ها از جمله فناوری اطلاعاتف برق و مخابرات ارتباط و تعامل داشته باشند.

دکتر معتمدی خاطرنشان کرد: در چارچوب سیاست های دولت همواره ارتباط با همسایگان مورد توجه بوده که در این راستا ارتباط با ارمنستان خوب بوده و لازم است تقویت شود.

وی تاکید کرد: دانشگاه صنعتی امیرکبیر با کشورهای همسایه از جمله عراق، ترکیه و افغانستان ارتباط نزدیکی دارد و این درحالی است که ارتباطات این دانشگاه ها با کشورهای اروپایی نیز وجود دارد و ما با دانشگاه های اروپایی تفاهم نامه های مختلفی منعقد کرده ایم.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر عنوان کرد: در ارتباط با دانشگاه های ارمنستان باید قوی تر عمل کنیم. اگر اقای سفیر در این زمینه کمک کنند ما نیز علاقه داریم که ارتباط توسعه یابد.

دکتر معتمدی گفت: این دانشگاه در تابستان مدرسه های تابستانی برگزار می کند که دانشجویان کشورهای مختلف از جمله کشورهای اروپایی در این مدرسه حضور دارند که بخش عمده برنامه های این مدرسه تابستانی کارآموزی و بازدید است که این امر تجربه موفقی بوده و استقبال خوبی نیز از برگزاری این مدرسه تابستانی شده است.

وی با اشاره به فعالیت برج فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد: در این برج ۱۶۰ شرکت دانش بنیان و مراکز رشد مستقر هستند و برخی شرکت های خارجی نیز در این برج حضور دارند.

سفیر جمهوری ارمنستان در ایران با اشاره به پتانسیل های علمی و آموزشی دانشگاه های کشور ایران گفت: دانشگاه های دو کشور می توانند در زمینه های مختلف علمی و صنعتی با یکدیگر همکاری داشته باشند.

آرتاشس تومانیان در افزود: از این بازدید خوشحال هستم چراکه اطلاعات زیادی به دست آوردم.

وی با اشاره به توانمندی های ایران در حوزه های مختلف افزود: دانشگاه های کشور ارمنستان و ایران می توانند در تمامی زمینه های علمی و صنعتی با یکدیگر همکاری داشته باشند.

سفیر جمهوری ارمنستان در ایران اظهار داشت: ۴.۵ سال است که سفیر ارمنستان هستم و علاقه دارم در بازدید از دانشگاه ها با اساتید، دانشجویان و پژوهشگران صحبت کنم.

تومانیان تاکید کرد: دانشگاه صنعتی امیرکبیر دارای پتانسیل های علمی و آموزشی خوبی است و دانشگاه های کشور ارمنستان می توانند از این پتانسیل استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: من از دانشگاه پلی تکنیک ارمنستان فارغ التحصیل شدم و تخصص من برق و الکترونیک است.

سفیر جمهوری ارمنستان در ایران افزود: من خیلی خوشحال هستم که استراتژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر ارتباط با دانشگاه های کشورهای همسایه است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin