اشتفان شولتز سفیر اتریش در ایران با حضور در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، با اشرف بروجردی رئیس این سازمان دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در این دیدار گفت: این سازمان، می‌کوشد اسناد و کتاب‌ها را در سطح ملی و بین‌المللی حفظ و نگهداری کند و این فرصت را ایجاد کند تا همه اندیشمندان و صاحبان علم به بحث و تبادل نظر بپردازند. همچنین این امکان را در اختیار افراد دارای مدارک تحصیلی کارشناسی ارشد به بالا قرار می‌دهد تا از اینجا استفاده کنند.

اشرف بروجردی افزود: در این ساختمان تالارهای تخصصی مطالعات ایران شناسی و اسلام شناسی، زنان و کودکان وجود دارد. یکی از وظایف ما در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، فراهم آوری همه مطالعات و اطلاعات مربوط به دیرینه و پیشینه ایران است و آن را در اختیار عموم قرار می‌دهد. همچنین ما در اینجا سلسله نشست‌هایی را با اصحاب دانش برای تبادل نظر برگزار می‌کنیم.

بروجردی در ادامه گفت: اتریش و ایران از دیرباز روابط سیاسی و فرهنگی داشته اند و می‌توان برای تعامل فرهنگی قدم‌های مثبتی برداشت به خصوص منابع خطی فارسی در اتریش مورد توجه ماست. وجود حدود ۲۰۰ نسخه خطی در کتابخانه ملی اتریش نگهداری می‌شود که می‌تواند شروع خوبی برای همکاری و تعامل باشد و اگر بتوانیم در تبادل منابع خطی و غیرخطی دیجیتال گام‌هایی را برداریم، می‌تواند در شناخت از یکدیگر موثر باشد.

سفیر اتریش در ایران نیز در این دیدار با اشاره به برپایی نمایشگاه اسناد مشترک دو کشور در سفر اخیر رئیس جمهور ایران به وین توسط وزارت امورخارجه اتریش و آکادمی علوم اتریش، اظهار داشت: آکادمی علوم اتریش، موسسه ای را در زیرمجموعه خود دارد که درباره مطالعات ایران شناسی فعالیت می‌کند و جالب آنکه بنینگذار آکادمی علوم اتریش، خود یک ایران شناس بود. این نهاد علمی اما همکاری گسترده ای را با دانشگاه‌ها دارد.

شولتز اضافه کرد: نخستین برخوردهای دیپلماتیک دو کشور به حدود ۵۰۰ سال قبل برمی گردد و نخستین سند تاریخی روابط دو کشور به سال ۱۵۵۲ میلادی برمی‌گردد که مربوط به نامه شاه طهماسب اول است که قدیمی‌ترین ارتباط مکتوب دیپلماتیک میان شاه صفوی و مقامات اتریشی را نشان می‌دهد که او در آن، شیعه را موهبتی الهی دانسته است. ما تلاش خواهیم کرد تا اسناد و نسخ خطی دیجیتال شده را ازسوی آکادمی علوم اتریش در اختیار شما قرار دهیم.

همچنین غلامرضا امیرخانی معاون کتابخانه ملی ایران، ضمن ذکر این نکته که کتابخانه ملی اتریش در وین یکی از دیدنی‌های این کشور است، گفت: کتاب‌های زیادی از آثار ادبی ایران در مراکز اسناد خطی و کتابخانه‌های اتریش موجود است که مهم‌ترین آنها کتاب الابنیه عن حقایق الادویه اثر ابومنصور موفق هروی به خط اسدی طوسی (نوشته شده به سال ۴۴۷ ق.) است که از آن به عنوان قدیمی‌ترین نسخه فارسی موجود یاد کرده‌اند که در کتابخانه ملی اتریش نگهداری می‌شود.

وی افزود: اتریش خوشبختانه هنوز در مطالعات ایران شناسی نقش مهمی دارد و یکی از برجسته ترین ایران شناسان جهان به نام برت فراگنر اهل این کشور است. لازم به ذکر است که فهرست نسخ خطی فارسی در کتابخانه ملی اتریش، ۱۵ سال پیش از سوی مرحوم ایرج افشار منتشر شد. جالب است بدانید اشتفان تسوایگ که از نویسندگان معاصر اتریش است، در ایران شخصیتی شناخته شده و آثارش پرطرفدار است.

در پایان، دو طرف ابراز امیدواری کردند، در آینده، نمایشگاهی از اسناد مشترک ایران و اتریش برپا شود و اسناد دیجیتال میان کتابخانه ملی ایران و اتریش مبادله شود تا پژوهشگران دو کشور از آنها بهره مند شوند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin