سفیر آفریقای جنوبی در تهران طی دیدار با رییس و اعضای اتاق بازرگانی تبریز برگسترش مناسبات اقتصادی بین دو کشور تاکید کرد.به گزارش آوا دیپلماتیک، “ویلیام مکس وایتهد” سفیر آفریقای جنوبی در ایران طی دیدار با “رحیم صادقیان” رییس و هیات رییسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز گفت: لازمه توسعه مناسبات در این بخش ها درک متقابل و کامل از ظرفیت های یکدیگر و افزایش تعاملات و سفرهای هیات های تجاری هر دو کشور است.

وی افزود: آفریقای جنوبی در بخش فناوری و ماشین آلات به ویژه در بخش خودروسازی و کشاورزی دستاورد های چشمگیری داشته که می تواند زمینه ای مناسب برای توسعه همکاری ها با فعالان اقتصادی و صنعتی ایران به شمار آید.

وایتهد با بیان اینکه فضای همکاری بین دو کشور فراهم شده است، تاکید کرد: باید به دنبال شناسایی حوزه های مهم همکاری و متصل کردن فعالان این بخش ها به همتایان خود در کشور مقابل باشیم.

وی با اشاره به اینکه نزدیک به 40 درصد نفت آفریقای جنوبی تا پیش از آغاز تحریم ها از ایران خریداری می شد، اظهار امیدواری کرد: در آینده نزدیک و با رفع مشکلات این عرصه بار دیگر تجارت در این بخش رونق بگیرد.

وایتهد خاطرنشان کرد: ایران و آفریقای جنوبی از نظر راهبردی می توانند شرکای خوبی برای یکدیگر باشند و باید از فرصت به دست آمده در این عرصه به نحو مطلوب بهره برد.

وی با بیان اینکه قرار است هیاتی 50 نفر از تجار ایرانی از ظرفیت های بخش صنعت، معدن و کشاورزی کشور مطبوعش دیدن کنند، گفت: باید بخش خصوص هر دو کشور را تقویت و زمینه افزایش تعامل و همکاری آنها با یکدیگر را فراهم کرد.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز نیز در این دیدار اظهار داشت: اتاق تبریز با بیش از یکهزار و 500 عضو فعال بزرگترین اتاق بازرگانی کشور پس از تهران است و نقش موثری در توسعه اقتصادی کشور ایفا می کند.

رحیم صادقیان افزود: آذربایجان شرقی و تبریز به دلیل داشتن ظرفیت های خوب در بخش هایی همچون صنایع غذایی، صنایع سنگین خودروسازی و معادن می تواند شریک مناسبی برای صنعتگران و بازرگانان آفریقای جنوبی باشد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin