دولت جمهوری اسلامی ایران با جمهوری دموکراتیک خلق کره در زمینه‌های فرهنگی، هنری، آموزشی، رسانه‌ای و ورزش و جوانان تفاهم‌نامه امضا کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، عباس خامه‌یار معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و کانگ سام هیون سفیر جمهوری دموکراتیک خلق کره تفاهم‌نامه فرهنگی امضا کردند.

کانگ سام هیون در این مراسم با تأکید بر تقویت و تداوم روابط دوستی دو کشور ایران و کره‌شمالی گفت: ما با همکاری‌های دوجانبه می‌توانیم، گام‌های عملی برای پشتیبانی از تقویت و تداوم روابط دوستی و نزدیک دو کشور در زمینه‌های فرهنگی و هنری برداریم.

سفیر کره‌شمالی در تهران بیان کرد: با توجه به روابط تاریخی و دیرینه ایران و کره‌شمالی، باید به گسترش همکاری‌ها در زمینه‌های فرهنگی و هنری توجه داشته باشیم.

او در ادامه خواستار برگزاری هفته فرهنگی کره‌شمالی در ماه می میلادی (اردیبهشت سال آینده) در تهران شد و بیان کرد: در این هفته فرهنگی، عرضه کتاب، اجرای موسیقی، نمایش نقاشی و عکس را در دستور کار داریم تا روابط دوستانه دو کشور را به دو ملت نشان دهیم.

در ادامه این دیدار عباس خامه‌یار معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی- با اشاره به مناسبات دیرینه ایران و کره‌شمالی، بر گسترش بیشتر روابط دو کشور در ابعاد فرهنگی تأکید کرد و گفت: با توجه به اینکه در آستانه سی‌ونهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و چهل‌ و پنجمین سالگرد روابط رسمی سیاسی دو کشور هستیم، امضای یادداشت تفاهمنامه همکاری‌های فرهنگی بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری دموکراتیک خلق کره را به فال نیک می‌گیریم.

او همچنین امضای یادداشت تفاهمنامه را فرصتی مغتنم برای شناخت هرچه بیشتر دو ملت از فرهنگ و هنر یکدیگر دانست و بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران جایگاه و احترام خاصی برای ملت کره‌شمالی قائل است و مصمم هستیم مناسبات و همکاری‌های خود را در همه زمینه‌های فرهنگی توسعه داده و روابط خود را روز به روز ارتقا دهیم.

خامه‌یار آمادگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای برگزاری هفته فرهنگی کره‌شمالی و میزبانی هنرمندان و فرهنگ‌دوستان این کشور را در تهران اعلام کرد.

دولت جمهوری اسلامی ایران و جمهوری دموکراتیک خلق کره با توجه به علاقه‌ دوجانبه برای گسترش روابط بین دو کشور و براساس موافقتنامه فرهنگی که در تاریخ ۲۰ شهریورماه ۱۳۵۳ هجری شمسی (۱۱ سپتامبر ۱۹۷۴ میلادی) به امضا رسیده بود، با هدف همکاری در عرصه‌های فرهنگ، هنر، رسانه‌های گروهی، ورزش و جوانان برای سال‌های ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ هجری شمسی (۲۰۱۸ تا ۲۰۲۱ میلادی) به تفاهم رسیدند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin