درپی انتشار گزارش های انتقادآمیز در رسانه های ایران بر سر یک موافقتنامه درازمدت با آمریکا، سفیر بغداد از عملکرد این رسانه ها انتقاد کرد.“محمد مجید الشیخ” سفیر عراق در کنفرانسی خبری که در سفارت عراق در تهران برگزار شد درباره وضعیت اعضای سازمان مجاهدین خلق در عراق و سفر آتی نوری مالکی نخست وزیر عراق به ایران توضیحاتی داد.
بخش عمده اظهارات آقای الشیخ در کنفرانس خبری به مساله موافقتنامه آمریکا و عراق اختصاص داشت که در ایران به طور گسترده مورد انتقاد قرار گرفته است.
پرس تی وی، اخیرا خبری منتشر کرد که آیت الله علی سیستانی بلندپایه ترین مرجع شیعیان عراق گفته است که تا زمانی که زنده است اجازه نخواهد داد عراق معامله ای را با اشغالگران آمریکایی امضا کند.
الشیخ با نادرست دانستن اظهارات مطرح شده درباره آیت الله سیستانی گفت:اخبار نادرستی در این خصوص اعلام شد از قبیل اینکه آقای سیستانی بیانیه و یا مطلبی را درباره توافقنامه امنیتی گفته اند؛ درحالی که چنین چیزی وجود ندارد و کاملا کذب است.
اما سفیر عراق در تهران در واکنش به ارائه تصویری از مذاکرات با آمریکا گفت: دولت عراق هیچ کار عملی برای امضای این توافقنامه صورت نداده است اما رسانه های گروهی به ویژه در ایران به شکل نادرست این مساله را مطرح کردند.
وی تصریح کرد: این توافقنامه به صورت کامل امضا نشده، بلکه آنچه اتفاق افتاده این است که دولت عراق و آمریکا قرار است نقطه نظرات خود را در این باره مطرح کنند، اما متاسفانه رسانه های گروهی چند بند از این توافقنامه را به نقد گذاشتند درحالی که این توافقنامه هنوز مطرح نشده است.
وی از رسانه های ایران خواهش کرد که “اخبار را با دقت منتقل کنند و واقعیت ها را بیان کنند.”
وی همچنین از برنامه سفر نخست وزیر عراق به تهران خبر داد که به گفته وی مسائل اقتصادی- سیاسی گسترده ای را در بر می گیرد.
وی در پاسخ به این سوال که آیا آقای مالکی برای ارائه توضیح در مورد موافقتنامه با آمریکا به ایران می آید گفت: در این سفر آقای مالکی با مسئولان عالی رتبه ایران دیدار خواهند کرد و توضیحاتی را در خصوص توافقنامه امنیتی به برادران ایران ارائه می کنند؛ ما درک می کنیم دوستان ایرانی ترس و نگرانی هایی نسبت به این توافقنامه دارند که در این خصوص نخست وزیر مسائل مربوط به توافقنامه را تشریح خواهند کرد.
وی در مورد اعضای مجاهدین خلق که ایران همواره اصرار بر اخراج آنها از عراق داشته است گفت: “مجاهدین در زمان صدام در عراق سازماندهی شدند، دولت امروز عراق مواضع شفافی در این خصوص دارد. دولت هرگز اجازه نمی دهد افراد این گروه همچنان در عراق استقرار و اقامت داشته باشند. اما مشکل اینجاست که هیچ کشوری ایران گروه را نمی پذیرد، اگر کشوری آنها را بپذیرد ما آنها را اخراج می کنیم.
وی افزود: نمی توانیم آنها را به ایران تحویل دهیم، اگر خودشان بخواهند به ایران بیایند از طریق صلیب سرخ جهانی می توانند اقدام کنند.
وی در مورد آن دسته از مقام های ایرانی که ابتدای سال 2007 توسط نیروهای آمریکایی در شهر اربیل در شمال عراق دستگیر شدند گفت: البته این افراد دیپلمات نبودند، بلکه در دفتر ارتباطات ایران در اربیل بودند. اما تلاش های بسیاری صورت گرفته و همچنان این تلاش ها ادامه دارد تا آنها آزاد شوند

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin