حسین امیر عبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس با مارکوس لایتنر سفیر سوئیس در تهران دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، مارکوس لایتنر در ابتدا ضمن ارزیابی مثبت از سفر رئیس جمهور ایران به سوئیس، گفت: ظرفیت بالایی برای ارتقای سطح روابط در زمینه‌های مختلف بین دو کشور وجود دارد.

وی افزود: پارلمان سوئیس از توسعه روابط پارلمانی حمایت می‌کند و امیدواریم بتوانیم روابط پارلمانی را همزمان با روابط سیاسی تحکیم بخشیم.

سفیر سوئیس در ادامه با اشاره به تحولات منطقه‌‎ای و جهان بین المللی، اظهار داشت: در حال حاضر هیچکس خواهان افزایش تنش در منطقه و جهان نیست و طرف‌های درگیر باید از اقدامات تحریک آمیز خودداری کنند.

امیرعبداللهیان با اشاره به اقدام مثبت دولت سوئیس در امضاء توافقات دوجانبه پس از خروج آمریکا از برجام و در سفر اخیر رئیس جمهور کشورمان به سوئیس، گفت: باید اقدامات عملی حاصل از توافقات دوجانبه را بیش از پیش شاهد بود. زمان آن فرا رسیده است که باتوجه به شرایط منطقه ای و بین المللی و مناسبات خوب برن – تهران، ارتقای روابط پارلمانی فی مابین را بین دو طرف شاهد باشیم. پارلمان ایران آمادگی دارد در حوزه همکاری های پارلمانی فعالتر از گذشته عمل کند.

دستیار ویژه رئیس مجلس با اشاره به اقدامات تنش زای رژیم صهیونیستی، ادامه این روند را عامل ایجاد تنش در منطقه دانست و افزود: طرح موسوم به معامله قرن به دلیل نادیده گرفتن واقعیات فلسطین و اقدامات شتابزده ترامپ و نتانیاهو راه به جایی نخواهد برد.

وی افزود: روابط ایران و اروپا سابقه دیرینه دارد و باید با پرهیز از اجازه فعال شدن مخرب‌هایی چون آمریکا از آن در مسیر منافع متقابل بهره جست.

امیرعبداللهیان در پایان گفت: به دلیل تفکرات افراط گرایانه و یکجانبه آمریکا، جهان دوران سخت و در مواردی تلخ را تجربه می کند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin