حسن خمینی با تأكید بر ارتباط عقلای جهان با یكدیگر گفت: استفاده از دیپلماسی عمومی در جهت صلح جهانی یك ضرورت است و مهمترین عامل موثر در مقابل افراطی گری است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، حجت الاسلام سید حسن خمینی در مراسم امضای تفاهم نامه همكاری مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) و مؤسسه فرهنگی اكو افزود: واقعیت این است كه اگر همیشه سخن از فرهنگ در میان كشورهای منطقه ما واجب بوده، این امر امروزه از اوجب واجبات است.

وی با بیان اینكه فضای جهانی به سمت نوعی ستیزه جویی پیش می رود، تصریح كرد: شاید دهه های قبل، كمتر كسی فكر می كرد كه تنش در دنیا دوباره به نوع دیگری پدید آید.

وی عنوان كرد: پیدایش افراط گری در قالب داعش، تمامیت خواهی آمریكایی ها و ماجراجویی های كشورهای منطقه این ضرورت را به وجود می آورد كه عقلای جهان بیش از پیش با هم صحبت كنند.

سید حسن خمینی با تأكید بر اینكه دیپلماسی گفت و گو بعد از جنگ جهانی دوم تبدیل به یك نیاز اساسی شده است، یادآور شد: كشورهای جهان باید جنگ را به عنوان یك ناهنجاری جلوه دهند و در ایجاد صلح جهانی تلاش كنند.

وی ادامه داد: با توجه به فضایی كه امروز در دنیا مشاهده می شود، بعد از جنگ جهانی دوم خیلی افراد انتظار جنگ جهانی سوم، هسته ای و كشتارهای دیگر را داشتند، ولی در حقیقت مراودات فرهنگی عقلای دنیا مانع هر جنگ جهانی شد.

وی با بیان اینكه 10 كشور عضو مؤسسه فرهنگی اكو دارای ظرفیت های زیادی هستند، اظهار داشت: باید از این ظرفیت ها استفاده كرد و منافع كشورهای دهگانه عضو آن را قالب منافع مشترك تعریف كرد.

سید حسن خمینی عنوان كرد: باید از دیپلماسی گفت و گو، اشتراكات فرهنگی و ورزشی استقبال كرد.

وی با اشاره به جایگاه بسیار مهم اكو افزود: این اتحادیه شاید بیش از آنچه كه تا كنون شناخته شده باید شناسانده شود و فعالیت كند.

تولیت آستان امام خمینی (ره) افزود: این موسسه باید از قالب دفاتر بیرون بیاید و به متن جامعه برود؛ كاری كه بنیاد فارابی هم می تواند در قالب سینما كه زبان مشترك بسیار قوی امروز جهان است را انجام داد.

وی تأكید كرد: عقلا بزرگترین عامل موثر در مقابل افراط گری هستند و این عقلا می توانند در قالب روحانی محل، سینماگر یا ورزشكار باشند.

در این مراسم تفاهم نامه همكاری معاونت بین الملل موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) و موسسه فرهنگی اكو(ECO) امضا شد.

بر اساس این تفاهم نامه، تشكیل كارگروه های مشترك و نشست های هم اندیشی، شناسایی كتابخانه ها، مراكز فرهنگی- اسلامی و شرق شناسی كشورهای عضو اكو در راستای ارتباط و تعامل با موسسه تنظیم و نشر آثار امام (ره) و تجهیز كتابخانه تخصصی موسسه فرهنگی اكو به آثار فارسی ازبندهای این تفاهم نامه محسوب می شود.

همچنین ارتباط چندجانبه با مراكز حقیقی و حقوقی كشورهای عضو اكو در خصوص معرفی اندیشه های امام (ره) و معرفی چهره و سلوك اجتماعی امام راحل به علاقه مندان انقلاب اسلامی در كشورهای حوزه اكو از جمله كارهای مشترك دو موسسه است.

موسسهٔ فرهنگی اكو نهاد فرهنگی سازمان همكاری‌های اقتصادی (اكو) است كه در سال 1374 تأسیس شده‌ است و مركز آن در ایران (شهر تهران) می‌باشد. وظیفهٔ این بنیاد گسترش همكاری و تبادلهای فرهنگی میان كشورهای عضو اكو است.

ایران، ازبكستان، افغانستان، پاكستان، تاجیكستان، تركمنستان، تركیه، جمهوری آذربایجان، قزاقستان و قرقیزستان كشورهای عضو سازمان همكاری اقتصادی اكو هستند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin