نمایشگاه عکس جمهوری آذربایجان به مناسبت هفته همبستگی اسلامی در این کشور با حضور شماری از سفرای مقیم کشورهای خارجی در موسسه فرهنگی اکو تهران افتتاح شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، این نمایشگاه که درموسسه فرهنگی اکو گشایش یافت عکس هایی از جمهوری آذربایجان و نخجوان با موضوعات میراث فرهنگی، دستاوردهای ورزشی، گردشگری، و زندگی عشایری و شهری این کشور در معرض دید قرار داده شده است.

رییس موسسه فرهنگی اکو در آئین گشایش نمایشگاه گفت: به نظر می رسد هنر به عنوان یک زبان مفاهمه در میان ملت ها نقش بارزی ایفا می کند. سخن در این است که حقیقت هنر یک چیز است و کارکرد آن یک چیز دیگر است یعنی منشا هنر غیر از کارکرد هنر است بنابراین ایجاد مفاهمه و ارتباط اجتماعی میان ملت ها کارکرد هنر است.

محمدمهدی مظاهری افزود: علاوه بر این کارکرد هنر به تبیین اجتماعی پدیده ها توجه دارد. یعنی منعکس کننده باطن روابط اجتماعی و نظام اخلاقی ملت ها هم می باشد و از طرف دیگر رسالت هنر تبیین عینی و رشد و کمال و جوامع انسانی است.

وی گفت: ما درموسسه فرهنگی و بین المللی اکو با همین رویکرد همواره ازنمایشگاه های مختلف مخصوصا نمایشگاه هایی که هنر و فرهنگ و ادب کشورهای مختلف را به نمایش می گذارد استقبال می کنیم چرا که این نمایشگاه ها در واقع دروازه ای به سوی شناخت ملت ها و فرهنگ های مختلف است و ما هم با اعتقاد به هم پذیری فرهنگی در جهت تقویت همکاری های منطقه ای تلاش می کنیم.

رییس موسسه فرهنگی اکو افزود: نمایشگاه عکس جمهوری آذر بایجان که امروز شاهد افتتاح آن هستیم و من تاکید می کنم با زحمات و ذوق و شوق فردی سفیر آذربایجان در تهران شاهد افتتاح آن هستیم انعکاسی از تاریخ، هنر، فرهنگ و پیشرفت در کشور دوست و برادر جمهوری آذربایجان است که هر مخاطبی با تاریخ و فرهنگ آذربایجان هم اگر ناآشنا باشد اشتراکات فرهنگی و هنری دیرینه ای که در کشورهای منطقه ای اکو وجود دارد با دیدن این نمایشگاه به آن پی می برد.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان و همه کشورهای عضو اکو با توجه به اشتراکات فرهنگی بسیار و پیوندهای عمیق تاریخی و زبانی برنامه های فرهنگی، هنری و ادبی زیادی را تدارک خواهند دید.

مظاهری اظهارداشت: من اظهارامیدواری می کنم که درموسسه فرهنگی اکو حضور رسمی جمهوری آذربایجان در آینده ای نزدیک را شاهد باشیم و این عضویت رسمی همکاری های منطقه ای و دیپلماسی فرهنگی را در کشورهای منطقه توسعه خواهد داد.

رییس موسسه فرهنگی اکو گفت: امیدوارم پس از این نمایشگاه که به مناسبت سال همستگی اسلامی برگزار شده است، گفت و گوهای فرهنگی بیشتری را بین کشورهای منطقه در این موسسه شاهد باشیم.

در ادامه سفیر جمهوری آذربایجان در تهران گفت: به ابتکار رییس جمهوری آذربایجان سال 2017 به عنوان سال همبستگی کشورهای اسلامی نامگذاری شده است.

وی افزود: در این سال به مناسبت همین نامگذاری اقداماتی از جمله نمایشگاه عکس، نشست های همبستگی کشورهای اسلامی و کنفرانس ها و اقدامات دیگری توسط دولت آذربایجان انجام شده است.

سفیر آذربایجان در تهران گفت: جمهوری آذربایجان عضو اعضای ثابت موسسه فرهنگی اکو نیست ولی این نمایشگاه به علت علاقمندی کشورم به روابط فرهنگی کشورهای منطقه و عضو اکو برگزار می شود.

نمایشگاه عکس جمهوری آذربایجان به مدت یک هفته از 7 تا 14 آبان ماه در موسسه فرهنگی اکو دایر است و علاقمندان می توانند از ساعت 10 الی 16 از آن بازدید کنند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin