نمایشگاه عکس های «جورج گئورگ ژرستر» که 40 سال پیش از ایران گرفته است، با حضور سفیر سوئیس در فرهنگسرای نیاوران افتتاح شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، جورج گئورگ ژرستر 40 سال پیش در سفری پرمخاطره از آسمان، زیبایی های ایران را با دوربین عکاسی ثبت کرد و با گذشت پیش از چهار دهه، 130 تصویر را برای نخستین بار در ایران به نمایش گذاشته است.

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین افتتاحیه این نمایشگاه، با اشاره به ارتباط این رویداد با دیپلماسی فرهنگی گفت: حضور هنرمندان ایرانی خارج از کشور و هنرمندان کشورهای دیگر جهان به ایران کمک می کند تا یک معرفت خاصی در حوزه فرهنگ ایجاد شود. در این نمایشگاه یک هنرمند غیر ایرانی زیبایی های ایران را به صورت خاصی به ما نشان می دهد.

علی مرادخانی افزود: در راستای این هدف سعی کرده ایم امکان حضور هنرمندان ایران را در جشنواره های بین المللی بصورت پر رنگ فراهم کنیم. باید نگاه خود را به دیپلماسی فرهنگی به نحوی متمرکز کنیم که دایره وسیعی از آمد و شد هنرمندان، امکان تبادل نظر ها و پژوهش ها را در فضای جدید به وجود بیاوریم.

مرادخانی ادامه داد: بزودی یک کارنامه کلی و اساسی از فعالیت های فرهنگی و هنری دولت یازدهم ارائه خواهیم داد تا ملت ایران بداند دولت در زمینه دیپلماسی فرهنگی چه کارها واقداماتی انجام داده است.

جولیو هاس سفیر سوئیس در تهران نیز در آیین افتتاحیه این نمایشگاه گفت: در این نمایشگاه نظاره گر تصاویر یکی از پیشگامان هنر عکاسی در سوئیس هستیم و مردم ایران هم تصاویر زیبایی از سرزمین خود را که 40 سال پیش از آسمان گرفته شده برای نخستین بار می بینند.

سیدعباس سجادی مدیرعامل بنیاد آفرینش های هنری نیاوران نیز گفت: تلاش جورج گئورگ را برای ثبت این تصاویر از سرزمین ایران به عنوان یک سند تاریخی ارزشمند ارج می نهیم و باعث افتخار ما است که در فرهنگسرای نیاوران میزبان چنین نمایشگاه کم نظیری هستیم.

ناصر الملکی مدیر کانون اتومبیل رانی و یکی از حامیان برگزاری این نمایشگاه نیز افزود: آثار هنری این هنرمند از زاویه زیباشناسی واجد ارزش های فراوانی است همچنین از نظر شناخت کره زمین ممتاز است.

همچنین جورج گئورگ ژرستر پدید آورنده این تصاویر طی سخنانی گفت: ارائه 170 اثر در این نمایشگاه نشانه احساس عمیق من به فرهنگ و تاریخ غنی، شهرها، مناظر طبیعی و قلمرو ایران است.

وی افزود: در طول عکاسی سختی های بسیار کشیدم ولی از آن لذت بردم. همانطور که می بینید130 عکس در دهه 70 میلادی قبل از انقلاب ایران گرفته شده است. فضای نامحدود از شرق تاغرب، از خلیج فارس تا دریای خزر عکاسی شده است و این کار بزرگ برنامه ریزی دقیقی می خواست.

جورج گئورگ ژرستر خاطرنشان کرد: ما با یک هواپیمای ساده کار را آغاز کردیم. روی دم هواپیما قرار می گرفتم و عکس ها را ثبت می کردم. در طول عکاسی با مشکلات زیادی روبرو بودم،گاهی دوربین وگاهی لنز دوربین را از دست می دادم در تمام مدت عکاسی نیز باید با خلبان هواپیما هماهنگی بوجود می آوردم و صحبت می کردم، صدای زیاد موتور این اجازه را به من نمی داد به همین دلیل گاهی خلبان مجبور بود موتور هواپیما را خاموش کند و با موتورخاموش برفراز آسمان پرواز می کردیم و این کارخطرات زیادی داشت.

وی ادامه داد: این آثار را به ملت ایران هدیه می دهم و در اختیار کانون اتومبیل رانی ایران قرارمی گیرد تا در شهرهای دیگرایران نیز برای مردم به نمایش گذاشته شود.

جورج گئورگ ژرستر عکاس سوئیسی پیش از این و در سال ٢٠١١ عکس های خود از ایران را در نمایشگاهی با نام «بهشت گمشده: ایران از آسمان» در لندن به نمایش گذاشته بود.

نمایشگاه عکس «ایران از چشم های همای» تا روز دهم مهر ماه در فرهنگسرای نیاوران میزبان علاقه مندان است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin