نمایشگاه «آبی ایرانی» در موزه هنرهای معاصر اهواز با حضور ریکا اوماگاری، رایزن فرهنگی سفارت ژاپن در ایران افتتاح شد.

به گزارش ایسنا، ریکا اوماگاری، رایزن فرهنگی سفارت ژاپن در ایران طی بازدید از نمایشگاه «آبی ایرانی» در موزه هنرهای معاصر اهواز، اظهار داشت: می‌خواهیم فرهنگ ایران را از طریق نمایش آثار نقاشی و سایر هنرها به مردم ژاپن معرفی کنیم و همین‌طور آثار هنرمندان ژاپنی را به مردم ایران البته با همکاری موزه هنرهای معاصر معرفی کنیم.

او ادامه داد: به نقاشی علاقه دارم و نقاشی‌هایی با موضوع طبیعت، من را به سوی خود جلب می‌کند. وقتی به آثار نقاشی نگاه می‌کنم متوجه می‌شوم هنرمند چه حرفی می‌خواهد بزند. با نقاشی‌هایی با موضوع طبیعت و همچنین مینیاتورهای ایرانی ارتباط بیشتری برقرار کردم و برای من بسیار جالب بود. البته قبلا آثار مینیاتور را دیده بودم که به روش سنتی کار شده بود، ولی کاری که امروز دیدم مدرن و معاصر بود.

وی گفت: پریوش گنجی، هنرمند نقاش ایرانی از عناصر فرهنگ ژاپن در کار خود استفاده می‌کند. به همین خاطر آن اثر او که در موزه به‌نمایش گذاشته شده، از ترکیب آب و مرکب استفاده شده که شگفتی بی‌نظیری را خلق کرده است.

رایزن فرهنگی سفارت ژاپن در ایران بیان کرد: آثار گنجی هنر ژاپنی را به مردم خوزستان معرفی کرده و به‌خاطر ژاپنی بودنم احساس کردم از عناصر بومی فرهنگ ژاپن بهره گرفته و بسیار خوشحال شدم که کارهایش در اینجا به‌نمایش گذاشته شده است.

اوماگاری افزود: از میان شاعران ایرانی هم سهراب سپهری را می‌شناسم که نقاش هم بود و آثارش در ژاپن به‌نمایش درآمده است. علاوه بر این، در موزه هنرهای معاصر تهران هم آثار سهراب سپهری را دیدم.

نمایشگاه آبی ایرانی (Persian blue Exhibition) با 120 اثر از چهار نسل از هنرمندان ایرانی از هشتم بهمن‌ماه در موزه هنرهای معاصر اهواز برگزار شده است و تا هشتم اسفندماه ادامه دارد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin