مرکز مشترک آب ایران و استرالیا در دانشگاه صنعتی شریف با حضور سفیر استرالیا در ایران آغاز بکار کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، مرکز مشترک آب ایران و استرالیا که به منظور آغاز همکاری‌های دو جانبه ایران و استرالیا با محوریت آب شکل گرفته است، با حضور مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه، سفیر استرالیا در ایران، رئیس دانشگاه صنعتی شریف، نمایندگانی از دانشگاه ملبورن و جمعی دیگر از نمایندگان دو کشور در دانشگاه شریف آغاز به کار کرد.

محمود فتوحی‌ رئیس دانشگاه صنعتی شریف بازگشایی این مرکز را به منظور تبادل دانش و تجربیات دو کشور در حوزه آب مطلوب خواند.

همچنین ایان بیگز سفیر استرالیا با تاکید بر اینکه آغاز این مشارکت و همکاری بین ایران و استرالیا با دشواری صورت گرفته و ما از مدت‌ها پیش به دنبال این همکاری بودیم، نسبت به بازگشایی مرکز مشترک آب ایران و استرالیا ابراز خرسندی کرد و آغاز این همکاری را برای دولت استرالیا حائز اهمیت دانست و گفت: ما برای ایجاد این ارتباط با ایران تلاش زیادی کردیم و الان از ایجاد این مرکز و ارتباطات متعدد با ایران بسیار خوشحال هستیم.

سفیر استرالیا با اشاره به اینکه تجارت آب مسئله مهمی برای سفارت استرالیا است، تاکید کرد: دو هفته پیش در جلسه‌ای در کانبرا بودم و چالشی داشتیم تا ایده‌های جدیدی داشته باشیم و متوجه شدیم امنیت آب به عنوان اولین ضعف در وزارت خارجه است. آب یک مسئله امنیتی است، مخصوصا در منطقه شما، در نتیجه همه شما برای امنیت مردم این منطقه تلاش می‌کنید و خیلی خوشحالم که اینجا هستم.

مسعود تجریشی مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد دریاچه ارومیه نیز در حاشیه این مراسم با اشاره به اینکه به مرکز مشترک آب ایران و استرالیا با محوریت پروژه‌های احیای دریاچه ارومیه کار خود را آغاز می‌کند، گفت: این مرکز بعد از توافق بین وزیر نیروی ایران و وزیر تجارت استرالیا که در شهریور ماه سال گذشته منعقد شد کار خود را آغاز کرد.

وی با بیان اینکه استرالیا با نمایندگی دانشگاه ملبورن به عنوان سی و چهارمین دانشگاه دنیا و ایران با نمایندگی دانشگاه صنعتی شریف به عنوان یک دانشگاه فنی برای پیگیری این مرکز انتخاب شده‌اند، اظهار کرد: سه سال پیش تفاهم‌نامه‌ای بین پنج دانشگاه پلی‌تکنیک، تهران، شهید بهشتی، علوم پزشکی و صنعتی شریف در حضور آقای دکتر فرهادی وزیر علوم منعقد شد.

تجریشی با اشاره به اینکه این تفاهم‌نامه به منظور پیگیری فعالیت‌های مشترک بین این دانشگاه‌ها شکل گرفته است، افزود: در شرایط حاضر برای اینکه بتوانیم از این توافق موجود استفاده کنیم، چهار دانشگاه دانشگاه شریف، پلی‌تکنیک، تهران و شهید بهشتی دو جلسه برگزار کردند و قرار شد دانشگاه شریف به عنوان نماینده ایران و دانشگاه ملبورن به عنوان نماینده استرالیا در حوزه آب به صورت عموم همکاری‌های مشترک خود را آغاز کنند.

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد دریاچه ارومیه تاکید کرد: از آنجا که به دنبال یک پروژه واقعی برای آغاز فعالیت این مرکز مشترک بودیم دریاچه ارومیه و پروژه‌های احیای این دریاچه مبنای همکاری‌های مشترک دو کشور ایران و استرالیا در حوزه آب قرار گرفت.

این استاد صنعتی شریف با بیان اینکه همکاری‌های کشور ما با استرالیا در حوزه دریاچه ارومیه از حدود چهار ماه پیش به منظور عملیاتی کردن این مرکز آغاز شده است، گفت: برای فعال کردن این مرکز مشترک پروژه‌های احیای دریاچه ارومیه را به عنوان محور فعالیت‌های مرکز قرار دادیم.

تجریشی به سفر اخیر جمعی از نمایندگان ایران به استرالیا نیز اشاره کرد و گفت: اخیرا استادان دو دانشگاه ایران، نمایندگانی از شرکت‌های آب منطقه‌ای و جهاد کشاورزی منطقه ارومیه و نمایندگانی از وزارت نیرو، اتاق بازرگانی و NGO ها شناسایی شده و برای کسب تجربیات و بازدید از دریاچه ماری دارلینگ به استرالیا فرستاده شدند. پیغام این گروه به ما این بود که بهترین راه برای اجرای تعاملات مشترک در حوزه آب و کاهش آب مصرفی کشاورزی حوزه دریاچه ارومیه است.

وی در ادامه به اظهارات سفیر استرالیا در مورد اهمیت مرکز مشترک آب ایران و استرالیا اشاره کرد و گفت: سفیر استرالیا تاکید کردند که موضوع آب برای کشور استرالیا حائز اهمیت است و از آنجا که ایران بخاطر فارغ التحصیل کردن دانشجویان در حوزه آب بسیار قوی عمل کرده؛ راغبیم که با این کشور در حوزه آب و کشاورزی همکاری‌های مشترک در حوضه آبریز دریاچه ارومیه داشته باشیم.

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: سفیر استرالیا تاکید داشتند امیدواریم تعاملات بین دو کشور در حوزه آب به عنوان یک موضوع حیاتی برای جامعه جهانی شکل بگیرد تا یک الگو برای همکاری‌های مشترک و تبادل تجربیات در سایر زمینه‌ها نیز داشته باشیم.

این استاد دانشگاه صنعتی شریف در ادامه به محورهای همکاری مشترک بین ایران و استرالیا در نتیجه شکل گیری مرکز آب ایران و استرالیا اشاره و اظهار کرد: مرکز مشترک آب ایران و استرالیا به منظور تبادل تحقیقات و پژوهش‌ها همچنین به منظور تبادل اساتید و دانشجویان شکل گرفته است. این مرکز کانالی برای گسترش تعاملات بین دو کشور ایران و استرالیا است.

به گفته تجریشی، یکی از زمینه‌های مهم که به طور غیر مستقیم به حوزه آب ارتباط دارد حوزه گردشگری است. این حوزه حوزه‌ای است که استرالیایی‌ها در آن هم در بحث دانش و هم در بحث زیرساخت تجربه بسیاری دارند. همچنین بحث اقتصاد آب و حقوق آب مباحث مهم مرتبط با این حوزه است. ابعادی که استرالیایی‌ها تجربه خوبی در آن دارند. اگر بتوانیم این تجربه‌ها را در کشور بومی کنیم، اتفاقات خوبی در کشور رقم می‌خورد.

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه اگر بتوانیم مصرف آب را کاهش دهیم حوزه گردشگری و صنعت نیز فعال می‌شوند، اظهار کرد: محور اصلی همکاری‌های این مرکز آب است ولی چون سایر حوزه‌ها مثل گردشگری به طور غیر مستقیم به آب مربوط است این حوزه‌ها را نیز تحت پوشش قرار می‌دهیم که از نظر استرالیایی ها این همکاری ها باید جامعیت داشته باشد.

استاد دانشگاه صنعتی شریف در پایان اظهار کرد: حوزه‌هایی که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به آب مربوط است به عنوان محورهای فعالیت مرکز مشترک آب ایران و استرالیا قرار گرفته است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin