مراسم افتتاحیه مدرسه تابستانی طراحی لهستانی با حضور همسر سفیر لهستان، کاردار سفارت و جمعی از اساتید و دانشجویان در نگارخانه تهران دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در ابتدای این مراسم آقای علیرضا اژدری دبیر علمی نمایشگاه پس از معرفی نمایشگاه، به مقام هنر در برقراری ارتباط بین انسان ها و نیز ارجاع به ماجرای ورود پناهندگان لهستانی به ایران در هشتاد سال پیش و نقش این ماجرا در ایجاد دوستی بین دو ملت اشاره کرد.

در ادامه آقای عبدالمجید اسکندری مدیر کل روابط بین الملل دانشگاه تهران ضمن اشاره به سبقه طولانی ارتباط ایران و لهستان گفت: از عهد باستان گرفته تا دوره صفوی که ارتباط نزدیکی بین دو کشور وجود داشت و ارتباط دیپلماتیک بین دو کشور برقرار شد صادرات فرش و صنایع دستی ایرانی به لهستان در حال انجام است.

وی افزود: دو سال پیش برای شرکت در همایشی به لهستان رفته بودم. آنجا جنگل های زیادی وجود داشت. فکر کردم این کشور باید حتما صنایع چوبش قوی باشد. بعدا فهمیدم که لهستان بزرگترین صادر کننده مبلمان چوبی در دنیا است. سینمای لهستان و شعرا و نویسندگان آن نیز خیلی معروف است.

اسکندری درباره دلایل برگزاری این مراسم افزود: دلیل اصلی برگزاری این برنامه این است که مدت ها بود که ارتباط اجتماعی بین اساتید و دانشجویان قطع شده بود و چنین رویکردی افسردگی می آورد. این ها از اثرات پاندمی کرونا است. ولی به هر حال انسان بر این مشکل غلبه کرد و ثابت شد که علم بهتر از ثروت است چون در نهایت دانشگاه و علما بودند که واکسن را درست کردند و توانستند بر این بیماری غلبه کنند. بنابراین خوشحالم که این جمع کنار یکدیگر نشسته است و می توانم بدون ماسک صحبت کنم.

مدیر کل روابط بین الملل دانشگاه تهران در ادامه خاطرنشان کرد: همکاری ما با دانشگاه های لهستان به خصوص با دانشگاه ورشو بسیار نزدیک است. بخش زبان فارسی دانشگاه ورشو بسیار فعال است و تعداد زیادی زبان آموز فارسی تحصیل می کنند. بسیاری از اساتید و دانشجویان آنجا از دوستان ما هستند که مرتب به ایران می آیند و حلقه ارتباطی ما با لهستان محسوب می شوند.

وی با اشاره به نقاط مشترک مابین انسان ها گفت: من یک تحقیقی را بین شعرهای محلی کشورهای ایران، ترکیه، چین و انگلیس انجام دادم و متوجه شدم که چقدر شباهت بین مفاهیم آن وجود دارد. این نشان می دهد که انسان ها چقدر بهم نزدیک هستند. حضور هیئت لهستانی در اینجا برای ما بسیار مغتنم است که باعث ایجاد دوستی و فهم می شود.

در ادامه این مراسم آقای وُیچخ اونولت کاردار سفارت لهستان گفت: افتخار من است که امروز به همراه شرکای خود در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران این نمایشگاه را افتتاح می کنیم. مفتخریم که نتایج آکادمیک همکاری سفارت لهستان در ایران و دانشکده طراحی صنعتی را به شما عزیزان ارائه دهیم.

وی در ادامه افزود: این همکاری در سال 2020 آغاز شد. ابتدا تمرکز بر روی مبلمان بود که در طراحی آن از فرهنگ لهستان و ایران الهام گرفته شد و دانشجویان دانشکده طراحی صنعتی طراحی آن را بر عهده گرفتند. تعدادی از این مبلمان بسیار زیبا که حاصل پروژه اول است، در اینجا به نمایش گذاشته شده تا در معرض دید تمام دانشجویان دانشگاه قرار گیرد. سفارت لهستان هزینه تولید این اقلام را تامین کرد. امروز می توانید از نمونه های اولیه این اقلام در نمایشگاه دیدن کنید.

کاردار سفارت لهستان خاطرنشان کرد: بسیار موجب خرسندی است که دو عدد از طراحی ها، قبلا در صحنه بین المللی مورد قدردانی قرار گرفته است. “حضور، ارتباطی تأثیرگذار”، ایده خانم فاطمه توحیدی فر در مراسم جوایز طراحی IDA 2021 مورد تقدیر قرار گرفت.  مورد دیگری به نام ” Ethereality” (یا روحانیت) توسط خانم فاطمه شکوری راد طراحی شده و در کنفرانس بین المللی حس رنگ تورنتو در سال 2022 به همراه یک مقاله آکادمیک مشترک که توسط پدید آورنده و استاد مریم خلیلی از دانشگاه تهران، نوشته شده است به نمایش در خواهد آمد.

آقای اونولت در ادامه افزود: ایده طراحی “اقلامی در انزوا” در مدرسه تابستانی طراحی لهستانی 2021 برای دانشجویان دانشگاه تهران مطرح شد. هفت هنرمند و محقق از لهستان سخنرانی های آنلاینی را در خصوص جدیدترین گرایش های لهستانی و بین المللی در طراحی ارائه کردند. در آن زمان، برگزاری مدرسه تابستانی فقط به صورت مجازی امکان پذیر بود. امسال خوشحالیم که می‌ توانیم مدرسه تابستانی را طوری برگزار کنیم که یک محقق لهستانی شخصا در آن حضور خواهد.

وی با اشاره به سوابق خانم دکتر یوآنا یورگا گفت: وی طراح محصول و طراح داخلی مشهور لهستانی، مبتکر و مدرس دانشگاه هستند. ایشان متخصص در زمینه طراحی امنیت و کاوشگر در نیازهای افرادی که در فضاهای محدود زندگی می کنند هستند، مانند فضانوردان یا کاشفان قطب جنوب. خام دکتر یورگا مشتاق گفتگو و بررسی مسائل مربوط به حوزه طراحی نظری و سینتتیک (ترکیبی) هستند، یعنی نوعی طراحی که تمامی حواس انسان را شامل می شود.

سخنران پایانی مراسم مهمان لهستانی خانم دکتر یوآنا یورگا عضو موسسه طراحی صنعتی لهستان بود.

وی ضمن تبیین این نکته که یکی از پیامدهای افزایش سرعت زندگی و همچنین شرایط موجود در دنیا، مانند همه گیری کرونا، این است که بخش قابل توجهی از زندگی ما به دنیای مجازی منتقل شد خاطرنشان کرد: ما به عنوان موجوداتی پیچیده و چند حسی هنوز به این وضعیت عادت نکرده ایم. محدود شدن محرک‌های حسی به بینایی و بویایی، نداشتن تجربیات لمسی، و فردی سازی روزافزونِ جامعه در خانه، به طور کل تأثیر نگران کننده ای بر وضعیت روحی و جسمی بشریت داشته است.

وی افزود: چشم‌ محوری، تجربه محدود تری از جهان را در اختیار ما قرار می دهد. یوهانی پالاسما تأکید دارد که “اگر فقط بر به کارگیری بینایی تمرکز کنیم و سایر حواس دیگر سرکوب گردد، ما به سمت طرد شدگی، گوشه گیری و سطحی نگری سوق داده می شویم”.

دکتر یورگا درباره مفهوم طراحی سینتتیک گفت: طراحی سینتتیک (Synesthetic) تلاش می کند تا تمام حواس انسان را همزمان با هم بکارگیرد و اطمینان یابد که متداول ‌ترین حس، یعنی بینایی، که 80 درصد اطلاعات مربوط به دنیای اطراف را ارائه می دهد، می تواند با حس شنوایی، لامسه، بویایی و چشایی کامل گردد. همانطور که جینسوپ لی در سخنرانی خود در TED توضیح می دهد: “نظریه حواس پنجگانه، نه تنها ابزار مفیدی برای ارزیابی تجربیات مختلف است بلکه امکان استفاده از بهترین تجربیات ممکن در پروژه های طراحی را فراهم می سازد. وقتی یک طراحی به خوبی انجام شود، بسیار زیبا به چشم می‌آید. آیا بهتر نیست که بو، صدا یا طعمِ طراحی نیز به همان اندازه خوب باشد؟”

وی افزود: به عنوان بخشی از کلاس هایم، من از متخصصانِ برترِ لهستانی که در زمینه حواس انسان تخصص دارند، دعوت کردم تا سخنرانی داشته باشند. کاما وبیرالسکا Kama Wybieralska) ) در مورد اهمیت نور صحبت کرد، یاستینا پوهالسکا (Justyna Puchalska) برعنصرِ پنجم ِطراحی که در واقع فناوری است، تمرکز کرد. الکساندرا پائولوفسکا (Aleksandra Pawlowska) در خصوص قدیمی ترین حس جهان، یعنی بویایی صحبت کرد، و ماریا پژوژفسکا (Maria Przybyszewska) ما را با حس چشایی آشنا کرد. کلِ مجموعه سخنرانی ها، تجربه بسیار مهمی هم برای من و هم برای همکارانم بود، زیرا دانشجویان جذب کار شدند و خود را آماده کردند و مصمم بودند تا به درک خوبی از این موضوعات برسند.

دکتر یورگا با اشاره به خلاقیت دانشجویان دانشگاه تهران افزود: آنها حساسیت خود را نسبت به طراحی اشیاءِ حسی به نمایش گذاشتند. ایده های آنها سنجیده و دقیق بود، ویژگیهای اجتماعی داشت و به نیازهای واقعی انسان پاسخ می‌داد. کل این روند زیر نظر خانم دکترمریم خلیلی انجام شد که حمایت زیادی از هر دو طرف کردند. من از خانم خلیلی و خانم ایرنا کواکفسکا – فائوکوفسکا (Irena Kołakowska-Fałkowska) از سفارت لهستان سپاسگزارم که این ایده را مطرح کردند و با برنامه ‌ای دقیق، ترکیب طراحی ها را تا فراتر از مرزها پیش بردند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: پروژه های چند فرهنگی مانند “مدرسه تابستانی طراحی لهستانی 2021” یک شروع عالی است. به عقیده من، ما به‌عنوان طراح، محقق و کارآفرین باید تا جایی که درتوان داریم، کاری کنیم که دانش درباره احساس امنیت، مکانیسم‌های بیولوژیکی بدن انسان و عملکرد کلی انسان، در دسترس‌ تر و رایج ‌تر گردد. به این ترتیب نسل‌های آینده می توانند اقلامی زیبا و سازگار با محیط زیست طراحی کنند، یعنی اقلامی که به جای اینکه صرفا در ادامه زندگی تاثیرگذار باشند، باعث رشد ما شوند.

در بخش دیگری از این مراسم آقای جمشید امامی مدیر دانشکده طراحی صنعتی دانشگاه تهران با خانم دکتر مریم خلیلی مدیر گروه دپارتمان طراحی صنعتی دانشگاه تهران و دبیر اجرایی این پروژه که حضور فیزیکی در این مراسم نداشت ارتباط تلفنی برقرار کرد و به خانم خلیلی نیز چند کلمه ای را برای حضار صحبت کرد و این نمایشگاه را حاصل زحمات تک تک اساتید گروه دانست.

قسمت پایانی مراسم به اعطا تقدیرنامه به برگزیدگان پروژه مدرسه تابستانی لهستان در سال 2021 اختصاص یافت که  اسامی این دانشجویان به شرح زیر است:

نگار علی محمدی، ساحل بغدادی، بهاره بختیاری، احمد فرخنده، ماندانا قائدی، محیا جهانگیر، محمد امین مسعودی، فاطمه شکوری راد، فاطمه توحیدی و دانیال طلوعی ازناوه.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin