پرفسور دکتر دریا اورس، سفیر ترکیه در جمهوری اسلامی ایران، با دکتر نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، دکتر نیلی احمدآبادی در این دیدار گفت: در کشور ترکیه ما احساس می‌کنیم در ایران هستیم. همکاری دانشگاه تهران با ترکیه بسیار گسترده است. دنیای امروز دنیای شبکه و ارتباطات است و با توجه به اینکه ترکیه و ایران در حوزه‌های علم وفناوری در منطقه سرآمدند، باید ارتباطات خود را حتی بیش از این افزایش دهند.

وی با اشاره به جایگاه بین‌المللی دانشگاه تهران افزود: دانشگاه تهران در حال حاضر ریاست اتحادیه دانشگاه‌های آسیا و اقیانوسیه را برعهده دارد. دانشگاه‌های کشور ترکیه نیز می‌توانند به این اتحادیه ملحق شوند.

دکتر نیلی احمدآبادی خاطرنشان کرد: از نظر دانشگاه تهران تبادل دانشجو بین دو کشور اهمیت زیادی دارد چون این دانشجویان مدیران آینده کشورند. دانشگاه تهران دارای بزرگ‌ترین پارک علم و فناوری دانشگاهی است. همکاری با کشور ترکیه که کشور همسایه، مسلمان و دارای مشترکات فرهنگی است برای دانشگاه تهران مغتنم است.

در ادامه جلسه سفیر ترکیه اظهار داشت: در ترکیه ۲۱۰ دانشگاه وجود دارد که ۱۷۰ دانشگاه دولتی و ۵۰ و اندی دانشگاه خصوصی است. بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه از نظر رتبه بین‌المللی در سطوح بالایی قرار دارند. من خودم دانش آموخته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه آنکارا هستم و با استادان بزرگ ایرانی همکاری داشته‌ام. در ترکیه گروه‌های آموزشی متعدد ایران‌شناسی و زبان و ادبیات فارسی وجود دارد.

وی افزود: برخی از گنجینه‌های نسخ خطی فارسی در ترکیه وجود دارد. تعدادی دانشجو از ترکیه در ایران مشغول به تحصیل هستند و ما آمادگی داریم که کتابخانه‌های دانشگاه تهران را به کتب مرتبط با زبان و ادبیات ترکی و نیز ترکیه‌شناسی تجهیز کنیم. به دلایل مختلف مناسب خواهد بود که زبان ترکی استانبولی و نیز ترک‌شناسی در دانشگاه تهران به صورت رشته دایر شود.

رئیس دانشگاه تهران در پاسخ اظهار داشت: از نظر ما زبان ترکی استانبولی نیز اهمیت دارد زیرا زبان چیزی بیش از فرهنگ است و در نهایت به تفاهم بیشتر ملل کمک می‌کند و با شناخت فرهنگ هر کشور، روابط در سطوح دیگر نیز ارتقا می‌یابد.

وی افزود: درحال حاضر زبان ترکی استانبولی به صورت زبان اختیاری در دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجی تدریس می‌شود و درصورتی که تقاضا برای آن باشد، امکان ارائه آن به صورت زبان دوم نیز قابل بررسی است و مناسب خواهد بود که در این خصوص با دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجی و نیز دانشکده مطالعات جهان رایزنی به عمل آید.

دکتر نیلی احمدآبادی گفت: با توجه به اینکه دبیرخانه ۱۳ دانشگاه برتر ایران در دانشگاه تهران فعالیت می‌کند و با اتحادیه‌های دانشگاه‌های کشورهای مختلف از جمله ترکیه نشست‌هایی داشته‌ایم، لذا پیشنهاد می‌شود نشست مشترک دیگری با رؤسای دانشگاه‌های برتر ترکیه در ایران برگزار شود که در جهت آشنایی و توسعه همکاری‌ها بسیار مؤثر خواهد بود.

در ادامه جلسه دکتر محمدباقر قهرمانی، معاون بین‌الملل دانشگاه تهران پیشنهاد کرد بعد از عید فطر موضوع بازدید سفیر ترکیه از دانشکده‌های زبان‌ها و ادبیات خارجی و مطالعات جهان و نیز ارائه سخنرانی برای دانشجویان و استادان در دستور کار قرار گیرد که با استقبال سفیر ترکیه مواجه شد.

در پایان دو جلد لغت‌نامه فشرده دهخدا به رسم یادبود به سفیر ترکیه اهدا شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin