معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در تماسی تلفنی با سفیر سوئیس در تهران، نسبت به تعرض آمریکا به حریم هوایی ایران اعتراض کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در پی ورود غیرقانونی یک فروند پهپاد آمریکایی به حریم هوایی جمهوری اسلامی ایران که با برخورد سریع نیروی ضدهوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سرنگون شد، «سیدعباس عراقچی» معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پنجشنبه شب در تماس فوری با سفیر سویس در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا، اعتراض شدید جمهوری اسلامی به دولت آمریکا برای تعرض به حریم هوایی کشور را به وی ابلاغ کرد و گفت: مدارک انکارناپذیری مبنی بر حضور این پهباد در فضای ایران وجود دارد و حتی قطعاتی از لاشه این پهباد در آبهای سرزمینی کشور به دست آمده است.

عراقچی همچنین با اشاره به اینکه این اقدام نیروهای آمریکایی برای اولین بار نبوده و چندین بار پیش از نیز اتفاق افتاده است، خواهان احترام نیروهای آمریکایی به حریم هوایی و دریایی جمهوری اسلامی ایران و رعایت کامل مقررات بین المللی از سوی آنها شد.

معاون وزیر امور خارجه با تاکید مجدد بر اینکه جمهوری اسلامی ایران خواهان جنگ و درگیری در منطقه خلیج فارس نیست، نسبت به هر گونه اقدام نسنجیده نیروهای آمریکایی در منطقه هشدار داد و گفت: جمهوری اسلامی ایران در دفاع از آب و خاک خود قاطعانه عمل کرده و لحظه ای درنگ نخواهد کرد.

همچنین از سفیر سویس در تهران خواسته شد که صبح جمعه با حضور در وزارت امور خارجه در جریان جزئیات بیشتر این حادثه قرار گیرد.

سفیر سویس در تهران نیز در این تماس تلفنی گفت: مراتب را بلافاصله به دولت آمریکا منتقل خواهد کرد.

یک فروند پهپاد جاسوسی امریکا پس از تجاوز به فضای سرزمینی ایران اسلامی در ساعات اولیه بامداد پنجشنبه مقابل منطقه کوه مبارک استان هرمزگان توسط پدافند نیروی هوا فضای سپاه مورد هدف قرار گرفت و سرنگون شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin