حسن روحانی رئیس جمهور ایران ضمن دریافت استوارنامه سفیر جدید چین در ایران، توسعه روابط بین دو کشور را مهم ارزیابی کرد. به گزارش آوا دیپلماتیک، حجت‌السالام والمسلمین حسن روحانی، رئیس‌جمهور به هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید چین در تهران با اشاره به جایگاه و اهمیت چین در منطقه و جهان، اظهار داشت: تهران برای توسعه روابط با پکن هم اهمیت و هم اولویت زیادی قائل است.

وی با اشاره به مذاکرات مهم روسای جمهور دو کشور در حاشیه اجلاس‌های «شانگهای» و «سیکا»، گفت: ایران هیچ مانعی برای توسعه روابط فیمابین نمی‌بیند و در انتظار است با سفر «پینگ» رئیس‌جمهوری خلق چین به تهران در آینده‌ای نزدیک این همکاری‌ها بیش از پیش ارتقاء یابد.

روحانی سوابق همکاری دو کشور در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی را یادآور شد و افزود: چین در دورانی که ایران مورد تجاوز قرار گرفت و در هنگام تحریم‌ها اقدامات مفیدی انجام داد که راهگشا و مفید بود و ما هیچگاه این روابط دوستانه را فراموش نخواهیم کرد.

رئیس‌جمهور گفت: ایران و چین همچنین در زمینه فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای از گذشته تاکنون همکاری‌های ارزشمندی داشته‌اند و ما امروز خواهان تلاش بیشتر این کشور در چارچوب مذاکرات ایران با ۱+۵تا طرفین به توافق جامع و نهایی دست یابند. رئیس‌جمهور از سفیر جدید چین خواست تا تمام مساعی خود را برای تحقق طرح‌های امضاء شده میان دو کشور در حوزه ایجاد شهرک «آی تی»، قراردادهای «فاینانس» و انرژی را بکار ببندد.

روحانی ادامه داد: ایران آماده است تا در ساخت مخازن بزرگ نفت و پالایشگاه‌های بزرگ با چین همکاری کند.

رئیس‌جمهور از حضور شرکت‌های چینی برای سرمایه‌گذاری در بنادر چابهار و جاسک استقبال کرد و گفت: طرح اتصال راه آهن بندر چابهار از طریق کشورهای افغانستان، قرقیزستان و قزاقستان به چین می‌تواند زمینه‌های توسعه همکاری بیش از پیش را فراهم آورد و ایران به سرعت در حال تکمیل قطعه ریلی بندر چابهار تا افغانستان است.

روحانی از قراردادهای مهم ایران و چین در مذاکرات دوجانبه را همکاری دو کشور در چارچوب کمیسیون مشترک با هفت گروه کاری در تهران خواند و گفت: نتیجه تلاش‌های این کمیسیون باید زمینه‌های تعامل تهران – پکن در هفت شاخه اقتصادی، سیاسی و فرهنگی را فراهم کند و با سفر رئیس‌جمهور چین و قراردادهای نهایی در این خصوص امضا شود.

“پانگ سن” سفیر جدید چین نیز در این دیدار با اشاره به رایزنی‌هایش با مقامات عالی رتبه چین برای پیشبرد روابط دو جانبه، گفت: پکن خواهان توسعه روابط در حوزه «آی تی»، «فاینانس» و انرژی است.

وی تأکید رئیس‌جمهوری چین برای احیاء جاده ابریشم از طریق آبهای آزاد را خاطر نشان کرد و گفت: این اقدام می‌تواند منجر به ارتباط بیشتر دو ملت و افزایش تبادلات فرهنگی، اقتصادی و سیاسی شود.

پانگ سن با بیان اینکه دو کشور در حوزه مسایل منطقه‌ای و جهانی دیدگاه مشترک دارند و از یکدیگر حمایت کرده‌اند، گفت: پکن از اشتراک مساعی ایران قدردانی می‌کند و آماده است تا در حد توان این بسترهای مشترک را افزایش دهد.

سفیر جدید چین با اشاره به اینکه در گذشته به عنوان نماینده ویژه چین در مذاکرات ۱+۵با ایران حضور داشته است، گفت: کشورش همواره از حق ایران در استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای در چارچوب آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای حمایت کرده است. وی افزود: ما مخالف تحریم‌های یکجانبه ایجاد تکلیف برای کشورهای خارج از معاهدات ان پی تی بوده و هستیم و اطمینان می‌دهیم که در مذاکرات آتی ایران با ۱+۵از موضع ایران حمایت خواهیم کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin