رییس دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه از پذیرش دانشجویان بنگلادشی در این دانشگاه استقبال می کنیم،‌ گفت: در حال حاضر دو پردیس ارس و کیش دانشگاه تهران آماده پذیرش دانشجویان خارجی هستند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، دکتر محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران در دیدار با سفیر کشور بنگلادش در ایران بر پتانسیل این دانشگاه به منظور تقویت ارتباطات با دانشگاه‌ها بنگلاش تاکید کرد و گفت: دانشجویان بنگلادش می توانند در تمامی رشته‌های دانشگاه تهران به‌ویژه در رشته‌های نانو تکنولوژی، بیوتکنولوژی، کشاورزی و علوم‌شناختی، دانشجویان بنگالی تحصیل کنند.

وی در ادامه تصریح کرد: در حال حاضر دو پردیس دانشگاه تهران با عناوین کیش و ارس آماده پذیرش دانشجویان خارجی و به ویژه در رشته‌های فوق است. ضمن اینکه از رئیس دانشگاه داکا به منظور انعقاد تفاهم‌نامه همکاری و تقویت دیپلماسی علمی با دانشگاه تهران دعوت می کنم.

در ادامه سفیر جدید کشور بنگلادش در ایران به شباهت‌های فرهنگی بین ایران و بنگلادش از جمله زبان و اقلیم اشاره کرد و گزارشی از نحوه برخورد با پدیده سیلاب در بنگلادش ارائه داد.

در این نشست راه‌کارهایی کشور بنگلادش در مقابله با سیلاب مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد تا دستورالعمل اقدامات کنترل سیلاب در بنگلادش را با دانشگاه تهران به اشتراک گذاشته شود.

دکتر محمد باقر قهرمانی معاون بین‌الملل دانشگاه تعرلان نیز در این دیدار با اشاره به توانایی‌های تدریس بعضی رشته‌ها به ویژه رشته مکانیک در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی، پیشنهاد یادگیری زبان فارسی به دانشجویان بنگالی در مؤسسه دهخدا را ارائه کرد.

همچنین در این جلسه دکتر گودرز رشتیانی، عضو هیأت علمی دانشکده ادبیات و علوم انسانی، از آمادگی استادان این دانشکده برای تدریس زبان فارسی به دانشجویان رشته زبان فارسی در دانشگاه چیتاگونگ خبر داد.

کنسول سفارت بنگلادش در تهران نیز پیشنهاد همکاری دانشگاه تهران را با سایر دانشگاه‌های بزرگ این کشور عنوان کرد.

وی هم‌چنین درخواست همکاری دانشگاه تهران را به‌منظور برگزاری سمینار Father of Bangladesh در این دانشگاه و شناساندن این کشور به ایرانیان را ارائه کرد که با موافقت رئیس دانشگاه تهران همراه بود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin