سفیر آفریقای جنوبی در ایران با اشاره به بررسی ظرفیت‌های مختلف استان بوشهر گفت: این استان می‌تواند روابط اقتصادی گسترده‌‌ای با آفریقای جنوبی داشته باشد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، ویکا مازوی کومالو در نشست با استاندار و مدیران دستگاه‌های اجرایی استان بوشهر با قدردانی از پذیرایی و میهمان‌نوازی مسئولان این استان اظهار داشت: در سفر به استان بوشهر ظرفیت‌های مختلف اقتصادی، صنعتی و صادراتی مورد بازدید قرار گرفت که جای همکاری دو جانبه دارد.

سفیر آفریقای جنوبی در ایران با اشاره به سفر رئیس جمهور در آینده نزدیک به آفریقای جنوبی افزود: مقدماتی برای سفر رئیس جمهور به آفریقا در نظر گرفته شده که بر اساس کمیسیون مشترک بین ایران و آفریقای جنوبی برای توسعه مبادلات اقتصادی و تجاری در قالب 23 تفاهم‌نامه بررسی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه 18 تفاهم‌نامه عملیاتی می‌شود گفت: علاقه زیادی برای توسعه روابط در استان بوشهر با آفریقای جنوبی وجود دارد و در این زمینه ظرفیت‌های تولیدی و تجاری استان مورد توجه ویژه قرار دارد.

کومالو محصول خرما استان بوشهر را از مرغوب‌ترین تولیدات دانست و بیان کرد: تولید خرما استان بوشهر با توجه به مرغوبیت آن می‌تواند زمینه توسعه و گسترش تجارت با آفریقا را فراهم آورد.

سفیر آفریقای جنوبی در ایران باید اینکه ظرفیت استان بوشهر می‌تواند زنجیره اقتصادی این کشور را تکمیل کند گفت: در این راستا افزایش حجم مبادلات تجاری آفریقای جنوبی با استان بوشهر به عنوان نقطه مشترک دو طرف یکی از اولویت‌ها است.

وی با بیان اینکه مسئولان آفریقای جنوبی، حمایت جمهوری اسلامی ایران از این کشور هیچگاه فراموش نمی‌کنند گفت: در این راستا تقویت ارتباط بین این دو کشور مورد توجه ویژه قرار دارد و از همه ظرفیت‌ها استفاده می‌شود.

سفیر آفریقای جنوبی در ایران با اشاره به بررسی ظرفیت‌های مختلف استان بوشهر گفت: این استان می‌تواند روابط اقتصادی گسترده‌‌ای با آفریقای جنوبی داشته باشد که با تفاهم‌نامه‌های در نظر گرفته شده، استان بوشهر می‌تواند بخش‌های مختلف آن را پوشش دهد.

احمد محمدی‌زاده در نشست فعالان اقتصادی استان بوشهر با سفیر آفریقای جنوبی با اظهار خرسندی از سفر سفیر آفریقای جنوبی به استان اظهار کرد: بوشهر در ساحل خلیج‌فارس ظرفیت‌های مهمی در بخش‌های مختلف دارد و از دیرباز تجار و بازرگانان بوشهر با مناطق شاخ آفریقا از جمله زنگبار ارتباط و تعامل داشته‌اند.

وی با بیان اینکه فعالان اقتصادی و بازرگانان استان بوشهر ارتباط نزدیکی با آفریقا دارند، تصریح کرد: یکی از اهداف انقلاب اسلامی حمایت از مظلومان و مستضعفان جهان است.

استاندار بوشهر اضافه کرد: سفر سفیر آفریقای جنوبی در ایران به بوشهر فرصتی برای توسعه پایدار روابط با آفریقای جنوبی است و از همه ظرفیت‌های استان در این راستا استفاده می‌شود.

محمدی‌زاده با اشاره به ظرفیت‌های مختلف اقتصادی، تجاری، سرمایه‌گذاری و صادراتی استان بوشهر خاطر نشان کرد: سفیر آفریقا از توانمندی‌های استان در بخش‌های تولیدی، سرمایه‌گذاری، بندری، تجارت دریایی بازدید کرد که این استان فرصت مهمی برای توسعه روابط تجاری با آفریقای جنوبی را فراهم کرده است.

وی اشاره به تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: آمریکا در تحریم‌ها علیه ایران شکست خورده که همه سیاست‌مداران بر این مهم اتفاق نظر دارند.

استاندار بوشهر توسعه روابط جمهوری اسلامی ایران با کشورهای مختلف را از آثار شکست تحریم‌های آمریکا دانست و تصریح کرد: بر اساس برنامه‌ریزی روابط تجاری و اقتصادی استان بوشهر با آفریقای جنوبی تقویت می‌شود و گسترش می‌یابد.

محمدی‌زاده محصولات صادراتی استان را برشمرد و اضافه کرد: ظرفیت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری استان بوشهر در قالب یک بسته ارائه می‌شود.

وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه خرما در استان بوشهر خاطر نشان کرد: این نمایشگاه در ماه دوم سال میلادی جدید در بوشهر برگزار و از سفیر، فعالان اقتصادی و تجار آفریقای جنوبی برای حضور در این نمایشگاه دعوت می‌شود

استاندار بوشهر یکی از پیشنهادات برای تقویت و پایداری ارتباط بوشهر با آفریقای جنوبی را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: در راستای تقویت توسعه روابط تجاری و اقتصادی استان بوشهر با آفریقای جنوبی پیشنهاد می‌شود بوشهر به‌عنوان خواهرخواندگی یکی از شهرهای ساحلی آفریقای جنوبی مورد توجه قرار بگیرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin