سفیر فنلاند در جمهوری اسلامی ایران با استاندار مازندران در ساری دیدار و گفتگو کرد و دو طرف در این دیدار بر همکاری در مدیریت پسماند و جنگل تاکید کردند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سید محمود حسینی پور در دیدار کاری کاهیلوتو، با وی که در دفتر کارش در استانداری مازندران در ساری صورت گرفت با اعلام آمادگی برای همکاری دوجانبه در حوزه هایی چون مدیریت پسماند و جنگل، اظهار کرد: علاقه مند هستیم با انتخاب نماینده بتوانیم به یک تفاهمنامه اولیه برسیم تا بر اساس آن، اقدامات بعدی تنظیم شود.

دو طرف همچنین درباره تقویت همه جانبه همکاری ها بویژه در حوزه محیط زیست و انتقال دانش فنی مربوط به جنگلداری هوشمند به تبادل نظر پرداختند.

فنلاند از کشورهای مهم همراه با تکنولوژی پیشرفته در حوزه های مربوط به حفظ جنگل هاست و به همین دلیل سرسبز ترین کشور جهان معرفی شده است.

فنلاند یکی از کشورهای موفق در زمینه حفاظت از محیط زیست و فناوری‌های نوین مرتبط به این حوزه است .این کشور علاوه بر این که در حوزه آب و محیط زیست با مازندران وجه اشتراک دارد، با توجه به سطح پوشش جنگلی گسترده‌ اش در حوزه درخت و جنگل نیز دارای مشابهت ها و اشتراکاتی با این استان است.

مدیریت پسماند، مدیریت و بهره‌ برداری اصولی و علمی از جنگل‌ها، مدیریت و بهره‌ برداری از معادن، پرورش ماهی در قفس، آموزش فرهنگ محیط زیست و برخی مسائل دیگر مرتبط با محیط زیست که فنلاند بالاترین شاخص ‌های بین ‌المللی مرتبط با آنها را دارد، از محورهایی بود که در دیدارها و بازدیدهای سفیر فنلاند در مازندران مورد توجه و بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

فنلاند با حدود ۵.۵ میلیون نفر جمعیت یکی از اعضای اتحادیه اروپاست که بین کشورهای عضو این اتحادیه وضعیت باثبات‌تری در اقتصاد دارد.

بخش مهمی از اقتصاد فنلاند به صادرات وابسته است که شامل ماشین‌آلات و تجهیزات، مواد شیمیایی، آهن‌آلات، الوار، کاغذ و خمیر کاغذ می‌شود. این کشور همچنین از واردکنندگان مواد غذایی، نفت خام و فرآورده‌های نفتی، تجهیزات حمل و نقل، پارچه و الیاف و برخی محصولات دیگر نیز هست.

فنلاند در شمال اروپا واقع شده و به دلیل قرار داشتن یک سوم از خاک آن در مدار شمال‌گان، پس از ایسلند شمالی‌ترین کشور جهان محسوب می‌شود.

در بخش‌هایی از این کشور با وجود شرایط خاص اقلیمی‌اش به دلیل نزدیک بودن به سرزمین‌های منجمد شمالی، کشت انواع محصولات کشاورزی مانند جو، سیب‌زمینی، و گندم مرسوم است.

تولید محصولات لبنی هم در بخشی از مناطق این کشور بویژه روستاهای فنلاند مرسوم است. این کشور از نظر پوش گیاهی به دلیل پوشانده بودن سه ‌چهارم مساحتش با جنگل‌ شباهتی تقریبی به مازندران دارد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin