استاندار فارس با بیان اینکه آماده توسعه روابط فرهنگی، اقتصادی و توریستی با کشور دانمارک هستیم، گفت: زبان تهدید و تحریم بر ملت ایران اثری ندارد و انتظار داریم ‌اتحادیه اروپا به تعهدات بین‌المللی خود پایبند باشد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، عنایت الله رحیمی در دیدار با دنی عنان سفیر دانمارک در ایران، با بیان اینکه از سال ۱۳۵۷ با توجه به خواست مردم و بنیانگذار کبیر انقلاب سیاست های خارجی بر مبنای دوستی با همه ملت ها بنا نهاده شده است، افزود: دوستی و صلح میان ملت ها همواره پایدار است حتی اگر حکومت ها در مسیر این دوستی پایدار نباشند ، چرا که عمر دولت ها کمتر از ملت ها است.

رحیمی روابط فرهنگی را اثر گذارترین نوع روابط دانست و افزود: روابط ایران و دانمارک سابقه ای طولانی دارد؛ هر چند معتقدیم شناخت دو ملت باید با تقویت روابط فرهنگی بیشتر شود.

استاندار فارس با بیان‌اینکه ملت ایران ملتی مستقل ، آزادی خواه و انسان دوست هستند، اظهار کرد: ایران همواره ارتباط خوبی با اتحادیه اروپا به ویژه کشور دانمارک داشته است و امروز انتظار داریم کشورهای عضو اتحادیه اروپا دور از فشارهای دیگران به تعهدات بین‌المللی پایبند باشند.

وی با بیان اینکه ایران‌همواره به تعهدات خود پایبند بوده است، خاطرنشان کرد: بی تردید برهم زدن توافقات و مصوبات بین‌المللی از سوی آمریکا موجب ایجاد بی اعتمادی خواهد شد.

رحیمی با بیان اینکه ارزیابی ملت ایران از رابطه با کشور دانمارک مثبت است یادآور شد: این کشور می تواند نقش موثری در تحکیم و تقویت روابط ایران و اتحادیه اروپا داشته باشد.

استاندار فارس در بخش دیگری از سخنان خود دراین دیدار به بیان ظرفیت های متعدد استان فارس در حوزه های گوناگون پرداخت و با تاکید بر اینکه فارس مقیاسی کوچک از ایران است، عنوان کرد: این استان پهناور با ۵ میلیون نفر جمعیت و ۳۶ شهرستان به مرکزیت شیراز در بخش های مختلف اقتصادی ، گردشگری، کشاورزی، صنعتی، معدنی، دانشگاهی و… پتانسیل های درخور توجه و رتبه های برتر در سطح ملی دارد.

وی همچنین به سابقه تاریخی کهن دیار فارس اشاره کرد و گفت: این سرزمین سابقه ای به بلندای ۵ هزار سال در تاریخ دارد که ۲۵۰۰ سال از این تاریخ در قالب آثار بزرگی همچون تخت‌جمشید،‌نقش رستم، پاسارگاد و… قابل دیدن و ملموس است.

وجود محورهای ثبت شده جهانی همچون محور هخامنشی و ساسانی در استان فارس از دیگر موضوعاتی بود که استاندار فارس به آن اشاره کرد.

وی با بیان اینکه شهر شیراز به عنوان مرکز استان فارس شهر فلاسفه، عرفا، دانشمندان و بزرگان علم و ادب بوده و امروز نیز با دارا بودن بیش از ۱۸۰ مرکز اموزش عالی از جمله دانشگاه شیراز، دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه صنعتی قطب دانشگاهی است.

وجود اقلیم چهار فصل در فارس، گرد هم آمدن اقوام و گروه های مختلف و اتحاد موجود میان آنها در استان، فعالیت هفت فرودگاه که سه مورد از آنها بین المللی است و توجه گردشگران به استان فارس به عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری از دیگر موضوعاتی بود که رحیمی در این دیدار به آنها اشاره کرد.

وی در ادامه به وجود زمینه های مختلف برای تقویت همکاری ها با کشور دانمارک اشاره کرد و گفت: این روابط می تواند در حوزه تبادل دانشجو، سرمایه گذاری های مشترک در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی، کارخانجات داروسازی ، سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی‌های نوین همچون انرژی های بادی و خورشیدی… ایجاد شود.

رحیمی با تاکید بر این که استان فارس از توسعه روابط فرهنگی و اقتصادی و توریستی با کشور دانمارک استقبال می کند، خاطرنشان کرد: کشور ایران و استان فارس یکی از امن ترین مکان ها برای سرمایه گذاری است.

رحیمی با بیان اینکه سیاست گذاری های دولت در استان فارس از سوی استانداری تعیین می شود، گفت: بی شک مدیریت ارشد استان فارس شهرداری ها و بخش خصوصی را به تسهیل سرمایه گذاری با شرکای بین المللی تشویق می کند.

استاندار فارس همچنین خاطرنشان کرد: صلح همواره پایدار است و هر جنگی در نهایت به صلح ختم می شود.

وی با تاکید بر اینکه با ملت بزرگ و متمدن ایران باید با زبان احترام سخن گفته شود و زبان تهدید و تحریم بی اثر است، اظهار کرد: ملت و حکومت ایران نیز تا زمانی که منافع ملی کشور رعایت شود هیچ مشکلی در مناسبات با دنیا ندارد.

در پایان استاندار فارس فرصت های سرمایه گذاری در این استان را در قالب یک بسته سرمایه گذاری در اختیار سفیر دانمارک قرار داد تا در توسعه همکاری‌ها مورد بررسی قرار گیرد.

در ادامه این دیدار سفیر دانمارک در تهران با بیان این که این کشور با وجود تحریم‌ها مصمم به تقویت مناسبات با جمهوری اسلامی ایران است، گفت:‌ بزرگترین شرکت داروسازی دانمارک حدود دو ماه آینده تولیدات خود را در ایران آغاز خواهد کرد.

سفیر دانمارک افزود:‌ بخشی از تجارت دوجانبه ایران و دانمارک در پی وجود تحریم‌ها آسیب دیده است اما این وضعیت باعث نخواهد شد که تجارت و مرادوات دوجانبه متوقف شود.

این دیپلمات اروپایی با بیان این که تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران از سوی اتحادیه اروپا و همینطور کشور دانمارک حمایت نمی‌شود گفت:‌ با این وجود، این موضوع بر ارتباطات اروپا و همچنین دانمارک با ایران تاثیر منفی گذاشته و باعث کاهش صادرات شده است.

وی با بیان اینکه قبل از اعمال تحریم های جدید ترامپ، مراودات تجاری دو کشور به بیشترین حد ممکن رسیده بود، گفت: با وجود تحریم‌ها، دانمارک تصمیم دارد که ارتباط خود را با جمهوری اسلامی ایران گسترش دهد.

عنان در این زمینه به همکاری‌های مشترک در حوزه تولید دارو اشاره کرد و گفت: با وجود این که برخی شرکت‌های دانمارکی برخلاف خواست خود تصمیم به ترک ایران گرفته‌اند اما بعضی شرکت‌ها مانند بزرگترین شرکت داروسازی دانمارک تصمیم به ماندن در ایران گرفته‌اند.

سفیر دانمارک در ایران با اشاره به برنامه شرکت داروسازی این کشور برای تولید دارو در کارخانه‌ای در کرج گفت:‌ این شرکت، انسولین تزریقی در ایران تولید خواهد کرد که در فاز اول محصولات خود را در داخل ایران توزیع می کند و در مراحل بعدی تولیدات خود را به کشورهای همسایه ایران و منطقه صادر خواهد کرد.

عنان با اشاره به سفر نماینده شرکت داروسازی دانمارک به شیراز اظهار داشت: این شرکت با شرکت های دارویی استان فارس نیز همکاری دارد و با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز بزودی اتوبوس دیابت در این شهر با کمک طرف های دانمارکی راه اندازی خواهد شد.

این دیپلمات اروپایی گفت: هدف از ایجاد این اتوبوس این است که این فرصت به افراد مبتلا به فشار یا قند خون هستند داده شود تا همیشه بدن خود را چک و بیماری را کنترل کنند.

سفیر دانمارک در تهران در ادامه با اشاره به سفر ۱۴ بهمن‌ماه مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران گفت: اتحادیه اروپا خواهان کاهش تنش در منطقه خاورمیانه است زیرا هیچ کشوری از افزایش تنش، نفع نمی‌برد.

وی اظهار داشت:‌ روابط کاری اروپا با ایران گسترده است و بر همین اساس جوسپ بورل نماینده اتحادیه اروپا به ایران سفر کرد تا زمینه‌های کاهش تنش در منطقه فراهم شود.

عنان در بخش دیگری از این دیدار با یادآوری خاطراتی از نخستین سفر خود به استان فارس در ۲۰ سال قبل و نیز سفرهای بعدی به شیراز، از توسعه ارتباطات مردم این استان با مردم دانمارک استقبال کرد و گفت: از سال‌ها پیش با پیشینه تاریخی و فرهنگی استان فارس آشنایی دارم.

وی افزود: امروز و قبل از این دیدار با شهردار شیراز و اعضاء اتاق بازرگانی فارس نیز دیدارهایی داشتم که طی آن زمینه های مشترک گسترش همکاری های دانمارک با شیراز و استان فارس به ویژه در حوزه بازرگانی و افزایش مراودات فرهنگی بررسی شد.

سفیر دانمارک در ایران ادامه داد: در شیراز و استان فارس ظرفیت های زیادی در خصوص اقتصادی و تجاری وجود دارد که می توان روی آن متمرکز شد.

عنان از توسعه همکاری با استان فارس استقبال کرد و گفت: دوستی بین ملت ها همیشه پایدار می ماند با وجودی که دولت ها با رای مردم می آیند و با رای دوباره مردم کنار می روند.

این دپپلمات اروپایی اظهار داشت: برای کشور کوچکی مانند دانمارک که استان فارس دو و نیم برابر آن وسعت دارد مهم است که بتواند مراودات بین المللی خود را در چارچوب سازمان ملل توسعه دهد.

وی به وجود زمینه های همکاری‌های بسیار در حوزه فعالیت های اقتصادی بین دانمارک و فارس اشاره کرد و گفت: استان فارس در حوزه توریسم و گردشگری، کشاورزی،مواد غذایی و پتروشیمی از ظرفیت های غنی برخوردار است که کشور دانمارک تمایل به گسترش تبادلات در این حوزه‌ها با فارس دارد.

سفیر دانمارک در ایران تاکید کرد: در حوزه توریسم و گردشگری فارس و شیراز در صدر برنامه توسعه مراودات گردشگری کشور دانمارک قرار دارد زیرا این استان با برخورداری از ظرفیت‌ها و مشاهیری همچون سعدی، حافظ، پاسارگاد و تخت‌جمشید مقصد مهمی برای گردشگران دانمارکی خواهد بود.

وی با بیان اینکه چندین بار از تخت جمشید بازدید کرده است، گفت: همیشه از دیدن این اثر کهن و ارزشمند جهانی به وجد آمده‌ام.

عنان همچنین از استقبال کشورش برای توسعه مراودات در حوزه دانشگاهی،اقتصادی، سرمایه گذاری، پیشگیری از بیماری‌ها، توربین های بادی، تامین انرزی های تجدیدپذیر و …. سخن گفت.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin