سفیر کنیا در ایران گفت: تجار کنیایی در روزهای آینده با سفر به ایران پیشینه ۵۰ ساله روابط وتعاملات ایران و کنیا و استان اصفهان را قوام بیشتری می‌بخشند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، جاشوا ایگوتا گاتیمو در دیدار با استاندار اصفهان با ابراز شگفتی و لذت بردن از میراث کهن و زیبایی‌های تاریخی اصفهان اظهار داشت: مدت زمان بیشتری برای اقامت در اصفهان نیاز است تا با آثار تاریخی و فرهنگی گسترده و غنی شهر اصفهان آشنایی دقیق‌تری صورت گیرد و زمینه ‌های مختلف گسترش روابط و مناسبات ایران و نایروبی فراهم شود.

وی وجود مردم مهمان نواز و مهربان اصفهانی، بناهای تاریخی، برخورداری از صنایع دستی و صنعت فولاد را ظرفیت‌های مثبت و تاثیرگذار در روابط ایران و کنیا دانست و با تاکید بر لزوم تبادل تجربیات با این شهر بیان کرد: زمینه‌های زیادی برای همکاری از جمله تکنولوژی، سلامت و درمان وجود دارد که می‌توان این ارتباط را افزایش و توسعه داد.

سفیر کنیا با ابراز خرسندی از حضور در نصف جهان و دیدن پیشینه تاریخی و جاذبه‌های فرهنگی و گردشگری اصفهان، مردم کشورش را برای سفر به جمهوری اسلامی ایران و اصفهان مشتاق دانست و گفت: تجار کنیایی در روزهای آینده با سفر به ایران پیشینه 50 ساله روابط وتعاملات ایران و کنیا و استان اصفهان را قوام بیشتری می‌بخشند و با سفر به ایران به کذب و نادرست بودن تبلیغات ضد ایرانی در سایر کشورها پی‌ می‌برند و با بازگویی شرایط آرام و صلح و صفای برای مردم کنیا آنان را برای سفر به ایران دعوت کرد.

استاندار اصفهان در این دیدار با اشاره به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های مختلف همکاری دوجانبه بین جمهوری اسلامی ایران و کنیا بر افزایش حجم مراودات صنعتی، تجاری، فرهنگی و ورزشی میان تهران و نایروبی تاکید کرد.

سیدرضا مرتضوی با اشاره به سابقه طولانی همکاری اقتصادی دو طرف بر پایه اشتراکات فرهنگی و اجتماعی بین ایران و کنیا اظهار داشت: دو ملت و دو دولت نیز بر ارتقای همکاری تاکید دارند و همین امر به خوبی زمینه را برای توسعه روابط هموار می‌کند.

وی حضور چند باره رئیس جمهور کنیا در ایران را نشان دهنده اصرار و اهمیت توسعه روابط بین دو کشور برشمرد و افزود: در گذشته بدنه تصمیم‌سازی در خصوص گسترش روابط به مسئولیت خود به‌خوبی عمل نکرده‌اند چراکه ظرفیت‌ها و توانمندی‌های کنیا و ایران می‌تواند آسایش، رفاه و توسعه صنعتی را به همراه داشته باشد.

استاندار اصفهان با تاکید براینکه روابط ایران با سایر ملت‌ها و دولت‌ها بر اساس باورها و اعتقادات مذهبی و ارزش قائل شدن برای انسان‌ها و حقوق آنها است، بیان کرد: سکوت کردن در برابر جنایت‌ها علیه بشر را قبول و تحمل نمی‌کنیم و نگاه مقاومت و پایداری، تلاش مضاعف و تاثیرگذاری برای رهایی بشر از ظلم است.

وی با اشاره به پیشرفت‌های ایران در زمینه‌های مختلف که نشان می‌دهند دشمنان در برنامه‌های خود علیه ایران موفق نبوده‌اند، تصریح کرد: شرکت‌ها دانش‌بنیان اصفهان در لبه علم حرکت می‌کنند و ایران و اصفهان آمادگی کامل برای انتقال تکنولوژی، محصولات دانش‌بنیان، فولاد، صنایع، سلامت، بهداشت و درمان و جذب گردشگر را دارد و با ایجاد کمیسیون‌های مشترک تجاری و اقتصادی میان ایران و کنیا می‌توان زمینه چنین فعالیت‌هایی را گسترش داد.

مرتضوی با اشاره به جنگ‌های نوین و تبلیغات ضدایرانی و کذب علیه ایران در سطح دنیا گفت: اتاق فرمان دشمنان ایران با رسانه‌های آنها هماهنگ است و سربازان دشمن امروزه در پشت نرم‌افزارها و رسانه‌هایشان پنهان و فعال شده‌اند و راه مقابله با این جنگ، دیپلماسی فعال کشورهای دوست و برادر است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin